Advokat Luka Labus za Euronews o savetodavnom referendumu: "Ima svoju težinu i Skupština mora o njemu da se izjasni"
Komentari14/01/2025
-15:19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, u video poruci objavljenoj na svom Instagram nalogu, pozvao opozicione stranke da predaju 67 potpisa za savetodavni referendum o poverenju predsedniku, navodeći da će Srpska napredna stranka skupiti 100 potpisa. Šta je to savetodavni referendum, kako se organizuje i kakva je njegova pravna snaga za čitaoce Euronews Srbija objasnio je advokat Luka Labus.
Labus navodi kako postoje dve vrste referenduma i ističe postojeću distinkciju na osnovu njegove pravne snage.
"Naš Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi poznaje dve vrste referenduma - obavezujući i savetodavni. Razlika je u pravnoj snazi odluke koja je doneta na referendumu. Mišljenje građana na savetodavnom referendumu utvrđuje se glasovima većine izašlih građana i nije pravno obavezujuće", objašnjava advokat.
Pravno obavezujući ili ne, referendum ima svoju težinu
Iako nije pravno obavezujući, kako kaže, Narodna skupština mora da se izjasni o stavu građana.
"Pitanje koje se postavlja na referendumu mora da bude od šireg značaja a iz nadležnosti skupštine koja ga raspisuje, a skupština koja je raspisala savetodavni referendum dužna je da se posebno izjasni o prihvatanju ili neprihvatanju pribavljenog mišljenja građana prilikom donošenja odluke", kaže on.
Labus objašnjava na koji način se organizuje referendum i ističe kako pitanje o kom se građani izjašnjavaju moraju biti jasna i nedvosmislena.
"O sprovođenju samog referenduma vodi računa komisija koja je dužna da obavesti građane o referendumu na zvaničnoj veb prezentaciji, u medijima, a naročito u republičkom i pokrajinskom medijskom javnom servisu i dostavi građanima na adresu prebivališta. Pitanje o kome se građani izjašnjavaju na referendumu mora biti izraženo jasno i nedvosmisleno, tako da se na njega može odgovoriti rečju "za" ili "protiv", odnosno rečju "da" ili "ne", a ne sme biti izraženo tako da daje prednost ili sugeriše jedan od mogućih odgovora. Prethodno se sprovodi referendumska kampanja", objašnjava Labus i ponovo ističe:
"Kako sam prethodno naveo, savetodavni referendum ne obavezuje, ali skupština mora o njemu da se izjasni".
Vučić ranije obećao: Podnosim ostavku ako više od 50 odsto birača bude glasalo za to
Podsećamo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ponudio savetodavni referendum i u novembru prošle godine, a on je tom prilikom naveo kako će podneti ostavku istog dana ako tako birači budu glasali sa više od 50 odsto za to.
"Javno se zavetujem, tog dana podnosim ostavku, idete na nove predsedničke izbore. I time ste rešili sve svoje probleme, idete i na nove predsedničke i na nove parlamentarne izbore. To možemo već da uradimo u januaru, možemo u martu, možemo u maju. Birajte kad god hoćete. Nemojte da maltretirate ovaj narod. Nemojte da maltretirate narod sa farbama koje bacate, bacaju ih uvek isti ljudi", kazao je Vučić.
Komentari (0)