Politika

Analitičari za Euronews Srbija o sankcijama: "NIS upao u jedan širi kontekst sukoba između Rusije i SAD"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

10/01/2025

-

20:11

Analitičari za Euronews Srbija o sankcijama: "NIS upao u jedan širi kontekst sukoba između Rusije i SAD"
Analitičari za Euronews Srbija o sankcijama: "NIS upao u jedan širi kontekst sukoba između Rusije i SAD" - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija je danas dodala Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gaspromnjeft i Ruske Federacije. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je reč o teškim i ozbiljnim sankcijama, te da SAD traže potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a.

"Sa planom vlasničke transformacije moramo da krenemo odmah i imamo samo 45 dana za sve operacije, zaključno sa 25. februarom, a jedino finansijska transakcija eventualno može da se završi do 12. marta", rekao je Vučić u Predsedništvu.

"Oni će tražiti i oni traže od nas potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS, Novi Sad, AD. Čekaćemo da vidimo kakva će još tumačenja biti, ali prema onome što smo videli, koji će biti 'remove, a ne reduce'. Dakle, oni ne dozvoljavaju mogućnosti da bude 49 odsto ili nešto manje procenata ruskog kapitala, već potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a", dodao je on.

O ovoj temi za Euronews Srbija govorio je finansijski analitičar Vladan Pavlović, a govorio je o tome koliko je izvesno da će Rusi pristati na prodaju njihovog dela u ovakvoj situaciji.

"Oni imaju izbor, mogu da kažu da ne žele da prodaju taj svoj udeo, međutim, pošto je pritisak prema nama, mi nemamo izbora, tako da ukoliko oni ne žele da prodaju mi moramo da idemo na nacionalizaciju", rekao je on.

Trenutna vrednost kompanije, prema današnjoj ceni, je milijrdu evra, a ruski udeo prema toj zaključnoj ceni je 590 miliona evra, kaže on.

Inače, već se oglasio i JANAF koji je naveo da se rešenje traži i da mu je Naftna industrija Srbije najveći partner.

"Sve rafinerije se snabdevaju ili nekim cevovodom ili imaju direktno terminal na moru. Ja ne znam za rafineriju koja se snabdeva cisternama. Ja mislim da sigurno bi JANAF bio u ogromnim gubicima, njima je u interesu da se nađe neko rešenje, alternativno snabdevanje ne postoji, to je cevovod, troškovi bi bili ogromni da se dovodi cisternama, kamionima", rekao je Pavlović.

Euronews Srbija

Govoreći o vremenskom roku koji je dan, Pavlović kaže da je tesan, ali da misli da je dovoljan.

"Mi smo se već i pripremali, tako da mislim da će moći da se izvrši ta transformacija", naglasio je on.

Igor Novaković iz ISAC fonda za Euronews Srbija kaže da ne misli da je ovim uvođenjem sankcija NIS-u tarketirana sama Srbija, te kaže da je NIS upao u "jedan širi kontekst sukoba između Rusije i SAD".

"Vi ako pogledate ovo što je OFAC objavio videćete da je ta lista prilično precizna i ne odnosi se samo na NIS, već i na čitav niz entiteta, poimence nabraja brodove i tankere. Ovo je ustvari širi front gde se onemogućava da te kompanije donose profit Gaspromnjeftu. Očigledno je i sa druge strane da postoji određena dobra volja čim smo za te sankcije saznali, Vučić ih je najavio, tako da postoji dobra volja za komunikacija i eventualno za iznalaženje nekog pozitivnog rešenja", rekao je on.

Euronews Srbija

O strateškom dijalogu Srbije i SAD

A dan pre nego što su sankcije zvanično obelodanjene, potvrđeno je i da Srbija i SAD počinju strateški dijalog.

"Što se tiče strateškog dijaloga, to je već ranije bilo najavljivano, to nije vest od juče. Svaka zemlja koja ima strateški dijalog ima određenu vrstu strateške važnosti za SAD. Poljska je jedan od ključnih američkih partnera u okviru EU i na samoj je granici sa Rusijom, Egipat je bitan zbog pozicije Izraela, Grčka zbog odnosa sa Turskom. Sad je malo nejasno u ovom momentu zbog čega je Srbija, ali evidentno je da se srpsko-američki odnosi bitno popravljaju na određni način u poslendjih četiri-pet godina i da je prvi korak u tome bio onaj strateški energetski sporazum koji je potpisan u septembru", rekao je Novaković.

Kako je dodao, koristi će se meriti u ekonomskom smislu.

"Ako se oslanjamo na prethodni energetski sporazum, čije detalje barem ja do kraja nisam uspeo da pronađem, vrlo verovatno je da će to otvoriti čitav niz novih mogućnosti vezanih pre svega za ekonomiju, a onda i za saradnju u drugim sektorima, a onda i podizanje političke saradnje na jedan viši nivo", rekao je on.

Opiršnije pogledajte u video prilozima.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija