"Vidimo promenu iz temelja kada je reč o američko-srpskim odnosima": Šta znači početak strateškog dijaloga Srbije i SAD
Komentari09/01/2025
-10:12
Sjedinjene Američke Države i Srbija započeće strateški dijalog, koji bi trebalo da bude zvanično najavljen ovog vikenda, prilikom posete zamenika američkog državnog sekretara Ričarda Vermea Beogradu, saznaje Euronews Srbija iz diplomatskih izvora.
Strateški dijalog će obuhvatiti nekoliko ključnih oblasti, uključujući ekonomiju, trgovinu i investicije, energetiku, životnu sredinu, tehnologiju, medije, kao i regionalna i evropska politička pitanja.
Taj oblik bilateralne saradnje pokazuje koliki značaj SAD pridaju nekoj zemlji. Inače, Ričard Verma je najviši američki zvaničnik koji dolazi u Srbiju poslednjih godina. Ovim povodom za Euronews Srbija je govorio Vuk Velebit, izvršni direktor Pupin inicijative koji je rekao da je ovo velika vest za Srbiju i za srpsko-američke odnose. Objašnjavajući šta ovaj strateški dijalog znači, Velebit kaže da je to diplomatsko sredstvo koje Amerika ima u svojoj spoljnoj politici gde prepoznajući države, partnere i saveznike, uspostavlja taj strateški dijalog.
"Prevedeno na srpski, to je nešto što Srbija ima u odnosima sa Pekingom, Moskvom i nekim drugim partnerima. To je strateško partnerstvo u srpskom kontekstu i to ima nekoliko važnih elemenata. Prvo, to je uspostavljanje okvira za dalje razvijanje odnosa i to je podizanje odnosa na jedan potpuno novi nivo. Dakle, to nisu više ad hoc dolasci nekih zvaničnika, to znači da će se srpska i američka strana dogovarati o oblastima na kojima će se raditi svake godine. Dakle, kada taj strateški dijalog bude zvanično potpisan ovog vikenda u Beogradu, srpska i američka strana će se dogovoriti o temama na kojima će se raditi u narednom periodu", rekao je on.
Kako je dodao, ovaj dijalog je važan za Srbiju zato što uspostavljanjem ovakvog tipa odnosa sa Amerikom, Srbija zapravo upotpunjuje politiku četiri stuba spoljne politike, gde ima strateške odnose sa Kinom, sa Rusijom, sa Evropskom unijom i prvi put sa Amerikom.
"To znači da će se srpski glas više čuti u Vašingtonu, da će zvanični Beograd dobiti veći politički značaj u odnosima sa Amerikom, da ćemo balansirati odnose sa Istokom, ali to znači i otvaranje dosta tema kada je reč o energetskoj saradnji, kada je reč o bezbednosnoj saradnji, ali i o ekonomskoj saradnji. I kada Amerika započne ovakav strateški dijalog sa zemljom, to znači slanje jedne pozitivne poruke američkim investitorima da je ta zemlja važna za Ameriku, ali da je ta zemlja i stabilna i da u nju je poželjno da se investira", istakao je Velebit i nastavio:
"S druge strane, ovaj strateški dijalog sa Srbijom je važan i za Ameriku, zato što je u američkom interesu da ima najbliže odnose sa Srbijom kao najvažnijom zemljom regiona Zapadnog Balkana i na taj način će Amerika balansirati uticaj drugih sila, ali će imati Srbiju kao svog partnera u očuvanju regionalne bezbednosti. Dakle, otvaranjem ovog strateškog dijaloga i srpska i američka strana će praktično zadovoljiti svoje spoljnopolitičke interese, ali jako važno je što će Srbija na ovaj način ojačati svoju međunarodnu poziciju"
Inače, zemlje sa kojima Sjedinjene Države imaju strateški dijalog su Poljska, Grčka, Egipat, Indija, Kipar, Uzbekistan i Oman. Na pitanje može li se govoriti o tome da bi ovaj strateški dijalog mogao da bude korak bliže Zapadu, a dalje od Istoka, Velebit kaže da ovaj strateški dijalog s Amerikom zapravo znači balansiranje odnosa koje Srbija ima i sa Kinom i sa Rusijom.
"U kontekstu svih globalnih dešavanja ovo jeste važna poruka iz Srbije i ka EU i ka SAD i ka našim zapadnim partnerima da je Srbiji stalo do razvijanja odnosa. Ja ću vas podsetiti da je tokom poslednjih nekoliko decenija Beograd zapostavljao odnose sa Vašingtonom, ali je i Vašington više gledao ka Sarajevu, Podgorici i Prištini, a manje ka Beogradu. Dakle, mi danas imamo jednu promenu iz temelja kada reč o srpsko-američkim odnosima i moram da kažem da su i zvanični Beograd i Vašington uložili veliki trud i prepoznali racionalno da postoji prostor za produbljivanje odnosa. Mi u Pupin inicijativi smo srećni zbog toga što će ovaj strateški dijalog da se desi, to je nešto što smo mi predložili u Vašingtonu u septembru, razgovarali sa američkim zvaničnicima, to je tada naišlo na pozitivnu reakciju, ali ovo otpočinjanje dijaloga danas jeste zaista velika vest pre svega za Srbiju i za građane, zato što će to potencijalno značiti i neke jednostavnije administrativne stvari, možda sutra kada je reč o vizama, kada je reč o ekonomskoj saradnji, o duplom oporezivanju", rekao je on.
Na pitanje kako da posmatramo informaciju o strateškom dijalogu u kontekstu priče o sankcijama Naftnoj industriji Srbije, Velebit kaže da ostaje da se vidi šta će se tu još desiti.
"Ne mogu da pričam o informacijama kojima ne raspolažem do kraja. Naftna industrija Srbije jeste tada 2008. ili 2009. godine prodata po jako lošoj ceni. Mislim da je to bilo loše i za srpske nacionalne interese i mislim da bi potencijalni povratak NIS-a u srpske ruke bio važan za zaštitu srpskih nacionalnih interesa i da bi sutra kroz nacionalizaciju, ali zatim i raspisivanje jednog međunarodnog tendera gde bi razne kompanije mogle da uđu u NIS, mislim da bi to bila dobra stvar za Srbiju i za očuvanje naše energetske nezavisnosti. Energetika će sigurno biti jedna od važnih tema u okviru strateškog dijaloga i kada je reč o kritičnim sirovinama, Amerika se tu jasno izrazila da je njoj stalo i do bakra i do litijuma i da Srbija može u tom kontekstu da bude pouzdan partner kada je reč o međunarodnom lancu snabdevanja", kaže Velebit.
Govoreći o tome kako će se na odnose Srbije i SAD odraziti dolazak Donalda Trampa na mesto predsednika, Velebit kaže da su odnosi dve zemlje išli uzlaznom putanjom i tokom administracije Džoa Bajdena i da je to jedan kontinuitet sa prethodnom Trampovom administracijom. Kako dodaje, ne vidi nijedan razlog da odnosi Srbije i Amerike ne idu uzlaznom putanjom i od 20. januara.
"Jedna od stvari koje smo mi predložili u okviru našeg predloga strateškog dijaloga jeste poseta na visokom nivou, odnosno dolazak američkog predsednika u Beograd. Poslednji put je Džimi Karter bio 1980. godine koji je nedavno preminuo i mi zaista verujemo da bi dolazak Donalda Trampa u Beograd, da kažem, ovekovečio uzlaznost i pozitivne signale iz Beograda, iz Vašingtona kada je reč o produbljivanju odnosa. Ja moram da vam kažem, kao neko ko provodi često vreme u Vašingtonu, da se na Srbiju danas gleda pozitivnije, da Srbija više nije taj 'troublemaker' kako Amerikanci kažu, već je jedan pouzdan partner i ja mislim da je to jako dobro za međunarodnu poziciju Srbije", istakao je Velebit.
Komentari (0)