Politika

Šta nam govore istraživanja javnog mnjenja: Kome birači najviše veruju i šta misle o vanrednim izborima?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

26/12/2024

-

16:34

Šta nam govore istraživanja javnog mnjenja: Kome birači najviše veruju i šta misle o vanrednim izborima?
Šta nam govore istraživanja javnog mnjenja: Kome birači najviše veruju i šta misle o vanrednim izborima? - Copyright FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIC/

veličina teksta

Aa Aa

Prema istraživanju agencije Faktor Plus, 36 odsto građana očekuje nastavak rada trenutne vlade, a njih 38 odsto očekuje rekonstrukciju. Istraživanje je pokazalo i da su građani nezadovoljni političkim dijalogom u Srbiji, čak 68 odsto njih nije zadovoljno. Prema istraživanju druge agencije, Ipsos, za Srpsku naprednu stranku bi, na primer, glasalo 48 odsto birača, a predsednik Aleksandar Vučić ima najveće poverenje od ukupnog broja ispitanika i jedini je političar u Srbiji koji ima više pozitivnih nego negativnih ocena. 

Na kraju kalendarske 2024. godine građani su slično reagovali na teške tragedije kao i u 2023. godini, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju da se dešavanja na društvenoj i političkoj sceni nisu odrazila na rejtinge političkih stranaka u Srbiji. Najveći problemi koji opterećuju društvo i dalje su korupcija i protesti.

Ovim povodom gost Euronews Srbija bio je Predrag Lacmanović iz agencije Faktor Plus. Kako je rekao, istraživanje ove agencije rađeno je na uzorku od 1.000-1.200 ispitanika na nivou teritorije Srbije, bez Kosova i Metohije.

"Kada govorimo o nekim političkim krizama, političkim problemima, tu postoje nekad objektivni, nekad subjektivni razlozi, da li su te krize ili politički problemi realni ili su veštački stvoreni, ko ih pravi i na koji način. Prema tome se i građani nekako opredeljuju, za koga navijaju, jer ovo je jedna, da kažemo, i navijačka stvar kada se govori o rejtingu partija. Međutim, s druge strane, sada su građani Srbije prilično promišljeniji kada se odlučuju kome će dati glas, kome će dati svoje poverenje i zaista na izborima cene to svoje zaokruživanje partije ili ličnosti koje će ih voditi u nekom budućem periodu. Znači, ne vode se samo emocijama, kao što je to bio slučaj možda nekada ranije", rekao je Lacmanović.

Euronews/Predrag Mijanović/Napravljeno pomoću ChatGPT

 

Na pitanje šta očekuju da će se desiti u narednom periodu, ispitanici su govorili o tri stvari. U rekonstrukciju vlade veruje 38 odsto, raspisivanje vanrednih izbora 26 odsto, a nastavak rada trenutne vlade njih 36 odsto. Kako je rekao Lacmanović, rekonstrukciju vlade najavio je predsednik Vučić, potom i premijer Miloš Vučević, te je logično da građani o tome razmišljaju i da očekuju rekonstrukciju.

"Videćemo da li će biti, ali pretpostavljam da i zbog toga tako veliki procenat građana očekuje te mere vlade i da će takav neki potez da se desi u narednom periodu. Određeni broj, zbog opšte situacije sad u zemlji, protesta i štrajkova, očekuje da je to, kako kažem, jedan veliki pritisak na vladajući režim i da će doći do prevremenih izbora u Srbiji. Tako da određeni broj smatra da će biti izbora i da će, da kažemo, vlada na neki način popustiti pod tim pritiskom i raspisati izbore, mada koliko vidim iz redova opozicije uopšte se ne govori o izborima, već se koriste neke druge metode pritiska", rekao je on.

Kada je reč o rejtingu stranaka, u suštini nema podataka koji iznenađuju. 

"Građani, kada porede period pre toga i period sada kako se živi u Srbiji, naravno nije med i mleko, ali ipak osećaju boljitak, drastičan boljitak, osećaju stabilnost i negde vide da se zemlja kreće u dobrom pravcu. Isto tako, građani Srbije ne treba ih potcenjivati, sagledavaju i sveopštu sliku, geopolitičku sliku sveta. I danas zaista živimo u jednom turbulentnom vremenu gde imamo ratove na više frontova u različitim delovima sveta i sve to utiče i na ekonomije zemalja. Nekako Srbija i dalje se dobro nosi sa svim tim problemima. Naravno dešavaju se poteškoće i da se ti problemi nekako i u hodu rešavaju nekada, ali čini se da je pored stabilnog kursa, rasta plata i penzija, Srbija na nekom dobrom putu, na nekom stabilnom putu. Da li će se tako održati? Nadam se da hoće", rekao je on.

Euronews

 

Jedno od pitanja u istraživanju je bilo i u kojoj oblasti bi vlada trebalo najviše da radi u narednom periodu i više od polovine ispitanih smatra da je to obrazovanje. Veliki broj njih je rekao da je to pravosuđe, čak 47 odsto. Ekonomija zatim dolazi sa 35 odsto, onda sledi infrastruktura sa 27 odsto i zdravstvo sa 25 odsto.

"Ja kao roditelj rekao bih obrazovanje, tako da to ništa ne čudi. Naravno, sada imamo malo i bunt studenata, srednjoškolaca, tako da se taj procenat malo podigao zbog svega toga što se dešava, ali naravno, na mladima svet ostaje i bez obrazovanja zaista nema jake države. Imamo primer u svetu gde države koje ulažu u obrazovanje kasnije jako profitiraju na svemu tome i mislim da zaista u tome u ovoj oblasti treba da postoje poboljšanja, tako da očekujemo od Vlade Srbije značajne mere po tom pitanju. Što se tiče pravosuđa, ljudi uvek traže malo više pravde, tako da i to nije nešto što iznenađuje. Ali ono što je u ovom istraživanju možda, kako ja kažem, palo u drugi plan, to je ekonomija", rekao je on.

Kako je rekao, od 2012. godine pa do sada najviše se radilo na ekonomiji, što se onda i vidi i po infrastrukturi i po drugim sferama života.

Odnos vlasti i opozicije

Kada je reč o opoziciji, Lacmanović kaže da se čeka bilo šta što bi smanjilo rejting Aleksandra Vučića i vladajuće stranke.

"To ne govorim zato što sada branim ovaj režim, nego jednostavno želeo bih da čujem konkretne ideje, da čujem šta bi se to bolje radilo kako bi se život u Srbiji još više obogatio, kako bi građani još bolje živeli, kako bi imali još veće plate, penzije i još više posla. Ne čujem takve reči iz usta političkih lidera, već se govori jedne godine o Ribnikaru, druge godine o litijumu, treće godine o padu nadstrešnice. Jednostavno, to su im glavne teme. Ja kažem svima, i viđam se ja i sa ljudima iz opozicije, ja im ovo govorim, morate mnogo bolje da radite, da radite na terenu, da jačate svoju stranačku infrastrukturu, da se bavite politikama, raznim politikama, da se to čuje u javnosti, da pokušate da ubedite građane da ćete vi sutradan biti bolji. To je jedini način. Ovo što gledam i u gradskoj skupštini juče, to polivanje farbom i tako dalje, to sve samo unosi nemir", rekao je on.

Inače, istraživanje je pokazalo da je 64 odsto ispitanika nezadovoljno odnosom vlasti i opozicije.

"Pa dobro, to je logično. Mislim, nezadovoljni su zato što ovde dijaloga između vlasti i opozicije normalnog nema. Jednostavno, tako su jake tenzije. Čini mi se da opozicija beži od neke argumentovane debate po svim pitanjima. Jednostavno su se oslonili na tu nadstrešnicu i to im je nekako jedini fokus i tema na koje žele da poentiraju. Mislim, to mi se čini kao strašno pogrešan način vođenja politike. Na takvim stvarima ne možete poentirati", rekao je on.

Na pitanje koji su to najznačajniji događaji u poslednje dve godine na koje je reagovala javnost i da se to primetilo u ispitivanju javnog mnjenja, Lacmanović kaže da je to kompleksno pitanje jer je Srbija uvek uslovljena i onim što se dešava i van Srbije.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija