Politika

Srbija predizborna tema u Hrvatskoj: Da li Beograd treba blokirati na putu ka EU

Komentari

Autor: Euronews Srbija

24/12/2024

-

20:10

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

U finišu kampanje za predsedničke izbore u Hrvatskoj, jedna od tema postala je i Srbija. 

Predsednički kandidati u sučeljavanju na HRT-u raspravljali su o tome da li Hrvatska treba da blokira Srbiju na putu ka Evropskoj uniji. Problem za neke kandidate su i aktivnosti srpske zajednice u Hrvatskoj. 

Pet dana pre predsedničkih izbora u Hrvatskoj, osam kandidata sučelili su se u debati na HRT-u raspravljajući o odbrani, migrantima, zdravstvu, spoljnoj ali i regionalnoj politici. Pri kraju debate spomenuli su i Srbiju, kada su ih voditelji pitali da li treba blokirati put u EU ili razgovarati.

"Ja nisam protiv veta i blokiranja ali sam za razgovor. Hrvatska može ima jedinstvenu priliku da postane lider u pristupanju Srbije, BiH i Crne Gore", rekao je Niko Tokić Kartelo.

I još samo jednom se čuo poziv na razgovor sa Srbijom tokom cele debate, i to od aktuelnog predsednika Zorana Milanovića.

"Srbija nam je sused, jako važan trgovinski partner, imamo robni izvoz dominantan samo u tri države a to su Slovenija, BiH i Srbija. Nama je to finansijski bitno ali nije presudno. Ako će sarađivati, rešenje se može naći", rekao je Milanović.

Tanjug/HINA/Lana Slivar Dominić

 

Ostali predsednički kandidati, pre svega oni desno orijentisani imali su jedinstven stav prema Srbiji. Nema ulaska u Evropsku uniju dok se Srbija ne izvini Hrvatskoj, ne prizna agresiju i ne plati ratnu odštetu.

Dragan Primorac rekao je da ga zanima otvaranje arhiva JNA, vukovarska bolnica, i da želi videti podatke gde leže kosti hrvatskih ljudi.

Sa Srbijom je problem jer ne želi da uđe u EU nego nas vuku za nos i izigravaju nekakve žrtve što im istorijski gledano ide od ruke, rekla je Branka Lozo.

Za levičare, koje na ovim hrvatskim izborima predstavlja Ivana Kekin iz stranke Možemo, rešavanje pitanja nestalih treba da bude neizostavno u pregovorima sa EU.

"Nama kao Hrvatskoj je strateški inters da u Srbiji na vlasti bude građanska i demokratska opcija, to očito sa Vučićem nije moguće no isto tako imamo priliku i ovih dana videti koliku snagu imaju građani Srbije koji su protestovali", rekla je Kekin.

Desno orijentisani predsednički kandidati kritikovali su Plenkovićevu Vladu jer izdvaja novac za finansiranje srpskih Novosti i Milorada Pupovca koji, kako tvrde, bacaju ljagu na domovinski rat. 

Izbori u Hrvatskoj održavaju se u nedelju.

O ovoj temi za Euronews Srbija govorio je i istoričar Stefan Radojković. Sa njim je razgovarao novinar Dragan Stojanović.

Euronews

Izdvojili smo neke od stavova hrvatskih predsedničkih kandidata prema Srbiji i njihove odgovore.

Bulj: Ne možemo dopustiti da Hrvatska postane pašaluk Aleksandra Vučića

Miro Bulj je insistirao na tome da Srbiju treba blokirati u bilo kakvim pregovorima sa EU.

"Trebalo bi blokirati bilo kakve pregovore o ulasku Srbije u EU dok se ne reši ratna odšteta i popis svih nestalih. Srbiju blokirati u bilo kakvim pregovorima, to je načelo", kazao je on.

Bulj je kritikovao što država finansira nedeljnik Novosti, koji izdaje Srpsko nacionalno veće iz Zagreba.

"Ne možemo mi dopustiti da Hrvatska postane pašaluk Aleksandra Vučića. Mi u ovom trenutku finansiramo srpske Novosti Milorada Pupovca, koji stoji na četničkom derneku u Bačkoj Palanci uz Vučića, koji vređa Hrvatsku", rekao je on.

Jonjić: Potrebno je izgubiti iluzije da postoji neka građanska Srbija kojoj treba podilaziti

Tomislav Jonjić je kritikovao što se "velika količina novca izdvaja za srpske kulturne centre".

"Apsolutno bih se protivio ulasku Srbije u EU dok se Beograd ne izvini za velikosrpsku agresiju i za zločine u Hrvatskoj i BiH. To nije samo pitanje Srbije, nego i pitanje Plenkovićeve vlade. Silan novac se odvaja za takozvane srpske kulturne centre", kazao je on.

Jonjić je rekao i da treba vratiti teritoriju koja je "pod srpskom okupacijom" i da "ne postoji "građanska Srbija".

"Potrebno je razrešiti pitanja koja smo spominjali, potrebno je vratiti dvanaestak hiljada hektara okupirane hrvatske zemlje, koja se i dalje nalazi pod srpskom okupacijom i potrebno je izgubiti iluzije da postoji neka građanska Srbija kojoj treba podilaziti", rekao je on.

Kekin: Treba podržati proteste u Srbiji

Ivana Kekin se dotakla i protesta u Srbiji i istakla da iste treba podržati jer je to strateški interes Hrvatske.

"Pitanje nestalih je jedna od ključnih tema. Hrvatskoj je strateški interes da u Srbiji na vlasti bude građanska i demokratska opcija, što (predsednik Aleksandar) Vučić nije. Ovih dana vidimo kakvu snagu imaju građani Srbije koji protestuju protiv Vučića. Takvim građanima treba da damo podršku", kazala je ona.

Selak Raspudić: Nema pregovora sa Vučićem

Marija Selak Raspudić je rekla da ne bi trebalo da bude pregovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a dotakla se i Andrije Mandića.

"S glinskim huškačem nema pregovora. Neki dan je šetao po Dubrovniku i nama govorio o agresiji na Srbiju", aludirajući na učešće predsednika Vučića na samitu Ukrajina - Jugoistočna Evropa počekom oktobra, a dodala je i:

"Kada govorimo o Srbiji, govorimo i o Crnoj Gori. Kad Srbija buši Crnu Goru, time buši našu južnu granicu. Pa tako kako vi objašnjavate, gospodine Milanoviću, da ste u Crnoj Gori, ponovo ne bivajući hrabar, kao što ste hrabri unutar Hrvatske, kritikovali činjenicu da su četničkog vojvodu Mandića opravdano proglasili 'personom non-grata'".

Lozo: Srbija nas vuče za nos i izigrava, što im istorijski jako dobro ide

Branka Lozo, profesorka na Grafičkom fakultetu, je spomenula "politiku srpskog sveta.

"Sa Srbijom je problem što oni ne žele da uđu u EU nego nas vuku za nos i izigravaju, što im istorijski jako dobro ide. Treba da priznaju da su imali logore na teritoriji Hrvatske, da kažu gde su nestali, vrate kulturno blago, arhive. Onda je nultno stanje i možemo početi razgovarati. Tu je i politika 'srpskog sveta' koja se agresivno uvlači u Hrvatsku i druge zemlje u okruženju. To finansira i hrvatska vlada", poručila je ona. 

Milanović: Srbija sama mora da se odredi

Zoran Milanović se dotakao svojih suseda sa predsednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom.

"Gde sam bio kad sam išao kod Dodika pre godinu dana? Bio sam na obeležavanju oslobođenja Jajca, bilo je prekrasno, a onda sam se zaputio tamo gde idu Plenković i Čović zato što je to čovek s kojim se razgovara. Razgovara se i s Vučićem, međutim Srbija sama mora da se odredi. Srbija nam je sused, jako važan trgovinski partner, mi imamo robni izvoz samo u tri države dominantno - Slovenija, BiH i Srbija. Ako budu sarađivali, rešenje se može naći", rekao je on.

Primorac: Postoje uslovi

Dragan Primorac je kazao da postoje uslovi za sve one koji žele da postanu članice EU.

"Hrvatska će biti otvorena prema svim susedima na putu u EU, ali uz uslove: otvaranje arhiva nekadašnje Jugoslovenske narodne armije, vukovarska bolnica, gde leže kosti hrvatskih ljudi. Zbog sebe i zbog budućnosti moramo učiniti sve da do tih podataka dođemo. Što se tiče Milanovića i (predsednika Republike Srpske) Dodika, on je pod američkim sankcijama...", rekao je on. 

Tokić Kartelo: Srbi ne žele u EU

Nezavisni kandidat Niko Tokić Kartelo smatra da Srbi ne žele da njihova zemlja postane članica EU.

"Ja nisam protiv veta niti blokiranja, ali sam za razgovor. Hrvatska ima priliku da postane lider u pregovorima oko ulaska BiH ili Srbije u EU. To treba iskoristiti, razgovarati, rešavati probleme. Kad pitate Srbe, oni ne žele u EU. Čime bismo mi mogli da ucenjujemo, ne znam, ničim", smatra on.

Komentari (0)

Srbija