Vučević: Srbija mora da ide dalje, to dugujemo stradalima, istina će biti utvrđena
Komentari16/12/2024
-11:47
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da Srbija, uprkos tragedijama i teškim trenucima koje joj se dešavaju, mora da ide dalje, da je to ujedno i dug žrtvama i istakao da ništa nije vrednije od ljudskog života.
Vučević je za Tanjug, povodom optužbi opozicije zbog njegovog gostovanja na jednoj televiziji, rekao da je to bila ključna poruka i istakao da je potrebno da se pogleda cela emisija kako bi se razumeo smisao, a ne da se namerno izvlači iz konteksta.
Naglasio je da ne prihvata moralne pridike od onih koji nisu ni saučešće izjavili porodicama stradalih u nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu, a kamoli ih posetili, što je on učinio.
"Srbija mora da ide dalje jer je imala teške trenutke i ranije. I ovo je mnogo težak trenutak za nas, ali baš zbog porodica poginulih mi moramo da idemo dalje, da im pomognemo i da idemo dalje jer je to obaveza cele države, kada kažem države mislim na narod i građane. Srbija ne sme da stane, mora da ide dalje, to dugujemo nastradalima", naglasio je premijer.
Ističe da će istina biti utvrđena, te da će oni koji su krivi odgovarati.
"U to nema sumnje i biće kažnjeni u skladu sa zakonom, ne u skladu sa zakonima ulice, već u skladu sa zakonima Srbije jer smo mi država, a ne anarhija, jer smo uređen sistem, a ne sistem u kojem se na ulici rešava ko je kriv i ko nije i kako će biti kažnjen. Ovo nije doba divljeg zapada, ovo je doba kada vlada zakon i sistem", istakao je Vučević.
Premijer navodi da je nakon tog njegovog gostovanja bila čitava "kanonada napada" i ocenjuje da je to urađeno u pokušaju dalje destabilazicije države i polarizacije među građanima, kao i njegove dehumanizacije kao predsednika Vlade odnosno pravljenje od njega da je nečovek kojem ništa ne znače ljudski životi.
Poručuje da svako ko želi da govori o njegovim izjavama i toj izjavi mora da pogleda celu emisiju i šta je bila njegova poruka da se to mora sagledati u celini, a ne istrgnuti iz konteksta jednu reč ili rečenicu. Ističe da se koristi svaka mogućnost da se nešto zloupotrebi, negativno prikaže.
"Svaki ljudski život vredi više nego išta, nema ništa vrednije od života čoveka od najmlađeg uzrasta, do najstarije životne dobi i neprijatno se osećam da se pravdam da razumem šta znači gubitak ljudskog života. Smatram da je to stvar normalnosti, kućnog vaspitanja. Za mene kao pravoslavnog hrišćanina neverovatno je da neko može da vam inputira da takve stvari govorite", rekao je.
Kako navodi, težinu te situacije osetio je kao neko ko je bio u sedam ili osam porodica koje su izgubile najmilije u toj nesreći, a i kao ministar odbrane kada je odlazio u porodice nastradalih pripadnika Vojske Srbije.
"I ne mogu da zamislim šta je teže da radite, ne kao neki ministar ili predsednik Vlade, nego kao čovek. Naravno najteže je porodicama koje izgube nekoga, to je nemerljivo, ne mogu da kažem kako im je, ali mogu da kažem da znam kako je teško biti tamo i podeliti bol i muku koju te porodice imaju", rekao je on.
Premijer navodi da je za njega apsolutno neprihvatljivo da mu moralna predavanja o empatiji i odnosu prema ljudima drže oni koji nikada nisu otišli ni da izjave saučešće, bili na sahrani ili razgovarali sa porodicama.
"Ja sam razgovarao i bio tamo, dobijao i kritike, teške reči, od ponekoga zahvalnost za razumevanje i pokazao da država hoće da pomogne da oni ovo prebrode. Moja ključna poruka iz onoga što sam govorio je da moramo da idemo dalje, da su žrtve ogromne, ali da je Srbija imala trenutke kada je imala i veće žrtve i to sam govorio u danu pre nego što smo obeležavali 110 godina od Kolubarske bitke, kada smo izgubili 400 mladih ljudi", kazao je Vučević.
Kako je naveo, hteo je da kaže da je Srbija istorijski imala velike gubitke, kao i da je i ovo ogroman gubitak. Vučević ističe da je ogroman gubitak i jedan izgubljen život, a ne 15, ali da država mora da ide dalje.
"I kada smo imali i najveće gubitke, nevezano za broj, jer svaki čovek je veliki gubitak i to nije pitanje broja, već imena i prezimena jer je to nečiji sin, ćerka, muž, supruga, otac, majka, deda, baka, svaki čovek čiji se život izgubi je veliki gubitak, ali Srbija mora da ide dalje, mi ne smemo kao narod i građani da dozvolimo da na toj tragediji neko uništi državu, ne smemo da zaustavimo Srbiju jer smo doživeli tragediju, to je poziv za sabornost, jedinstvo, slogu da prebrodimo te izazove koje smo imali. To je bila moja ključna poruka", poručio je Vučević.
Istakao je da se mora utvrditi ko je odgovoran i podsetio da je pokrenut postupak, odnosno da istraga traje te da je 10 ljudi u pritvoru, 12 optuženo, više od 100 saslušano. Premijer dodaje da je Vlada objavila više od 190 dokumenata, sa više od 4.000 strana, da su dva ministra podnela ostavke, kao i pomoćnici ministara, direktori javnih preduzeća.
"Imate političku odgovornost, odgovornost onih koji su optuženi da su učestvovali u incidentima na ulicama, trgovima ili da su na neki način radili ono što nisu trebali i oni su prihvatili političku odgovornost. Ne znam šta nije ispunjeno", kazao je Vučević i podsetio da je ispunjen i studentski zahtev o povećanju za 20 odsto iz budžeta za materijalne potrebe fakulteta.
Vučević navodi i da je doneta odluka o budžetskoj podršci kupovini stanova mladima od 20 do 35 godina iako to nije bio zahtev, ali je država i na taj način želela da podrži i pomogne mlade.
"Ne dozvoljavam da mi niko od njih ko nije obišao nijednu porodicu, izjavio saučešće, ne zna imena poginulih drže predavanja da li sam ja monstrum ili sam čovek koji nema emociju, ja sam bio u tim porodicama i video muku za razliku od njih", zaključio je Vučević.
Komentari (0)