Politika

"Privatizacijom 2009. godine smo se sami doveli u ovu situaciju": Zašto SAD baš sada uvode sankcije NIS-u?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

16/12/2024

-

18:02

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Ukoliko budu uvedene sankcije, to će imati teške posledice po nas, rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović na najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da poslednje informacije govore da će SAD uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije koja je jednim delom u vlasništvu ruske kompanije Gasprom.

Iz američke ambasade za Euronews kažu da je već dugo poznato da taj rizik postoji zbog saradnje sa ruskim firmama. 

O tome koje bi mogle biti posledice ako budu uvedene sankcije i kako će se to odraziti na grejanje i cenu goriva u Srbiji, u Temi jutra su govorili Dušan Vasiljević, međunarodni ekspert za strateško planiranje energetske bezbednosti i stručnjak za energetiku Miodrag Kapor.

Javnost u Srbiji je bila iznenađenja informacijama koje je izneo predsednik Srbije o mogućnosti uvođenja sankcija NIS-u od strane SAD, a Kapor navodi da su na to ukazivali razni događaji i odnosi.

Kapor: Iznenađenje je da SAD nisu uvele sankcije NIS-u ranije

"Ja nisam iznenađen možda iz tog razloga zato što je postojeća administracija, Bajdenova administracija, 'Lame duck' administracija, stavila 'vruć krompir' u ruke novodolazećoj administraciji Donalda Trampa. Ako imamo u vidu kakav je odnos Donalda Trampa bio prema nekim autokratskim državama, postoji svakako bojazan da bi taj odnos bio još prisniji. I postoji legitimno razmišljanje da je kao što su dozvolili gađanje unutar ruske teritorije od strane Ukrajine sa raketama sa Zapada, da su ovo radili upravo zbog toga da bi predupredili bliže odnose Trampa sa vlastima u Beogradu. Dakle, iz tog razloga me toliko ne iznenađuje", rekao je on i dodao:

Euronews Srbija

 

"Ono što me iznenađuje je činjenica da to nije uređeno ranije. Zato što Srbija fakat jeste najprisniji saveznik Ruske Federacije u Evropi. Ne postoji država koja ima bliže odnose, uprkos onome što je gospodin Hill govorio da Srbija izvozi oružje za Ukrajinu i ima neke druge odnose, sve je to legitimno, ali jedina država u Evropi koja nije uvela sankcije i gde je Vladimir Putin najpopularnija figura je Srbija. Šta hoću da kažem? Hoću da kažem da je deo tog novca svakako odlazio u propagandne svrhe da bi se popularizovao ruski režim i ruska agresija na Ukrajinu i zato imamo i toliku skeptičnost prema Evropskoj uniji i toliku saglasnost i razumevanje za rusku agresiju na Ukrajinu", rekao je on.

Vasiljević: Prethodna američka administracija gleda na svim mestima da ostavi kamenje na putu za Trampovu administraciju

Dušan Vasiljević s druge strane kaže da sankcije ne treba da iznenađuju, jer je ovo način još uvek aktivne administracije da ostavi probleme nadolazećoj.

"Ja se u velikoj meri slažem sa gospodinom Kaporom oko toga da, u stvari, smo mi došli na red sada pred istek trajanja prethodne američke administracije koja gleda na svim mestima da ostavi kamenje na putu za novodolazeću administraciju. Jedan od tih kamenčića smo i mi. Doduše, nismo u fokusu, nismo na vrhu prioriteta, ali bez obzira. Deo opšte slike predstavlja i naša Srbija. Činjenica jeste da to, ukoliko se desi, prvo nije iznenađujuće jer ta politika Amerike prema i Evropi, u krajnjoj liniji, prema ruskoj privredi, prema ruskim preduzećima je nešto što već postoji dugi niz godina jer u krajnjoj liniji čitav set sankcija je sproveden prema Rusiji. I to je bilo samo pitanje kada će se taj argument možda povući i reći da evo, to je u skladu sa generalnom politikom prema svim državama, pa prema i Srbiji", kaže on i dodaje:

Euronews Srbija

 

"Nama to naravno pravi problem, jer mi smo se, doduše, sami doveli u tu situaciju da zavisimo za naftu i za gas, pre svega, naravno od ruske kompanije, od ruskog kapitala. I mislim da je inače velika greška bila prepustiti energetski sektor, koji je strateški sektor, bilo kome u privatne ruke, odnosno privatnom kapitalu, jer bi to moralo da bude u svakom slučaju pod kontrolom države. Svaka normalna i pametna država drži energetiku pod svojom kontrolom i to je strateški resurs. Mislim, to je naprosto tako. Tako da mene to naravno da nije iznenadilo. Složio bih se da je pitanje zašto to nije bilo ranije, ali nije bilo ranije zbog toga što mi nismo na vrhu prioriteta, pa je sad evo zgodno još i ova jedna stvar", ističe on.

Gostovanje Dušana Vasiljevića i Miodraga Kapora u Temi jutra u celosti pogledajte u video prilogu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija