Brnabić: Opozicija učinila sve da se o predlogu zakona za 2025. godine ne razgovara
Komentari11/12/2024
-12:13
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić obraća se građanima Srbije nakon što je deo opozicije predao zahtev za njeno razrešenje sa mesta predsednice Narone skupštine.
"Odgovoriću na svih pet tema", rekla je predsednica Skupštine na početku obraćanja i nastavila:
"Prva je zahtev za razrešenje mene, tj. predsednice Narodne skupštne. Zahtev je predat sa 41 potpisom. Zameraju mi što nismo imali raspravu o predlogu zakona za 2025. godinu. Ne mogu da kažem da sam srećna zbog toga jer sam dala sve od sebe, kao što su i svi građani mogli da vide i da se uvere ko je učinio sve da se o predlogu zakona za 2025. godine ne razgovara", navela je Brnabić.
Brnabić je citirala izjavu Srđana Milivojevića koji je rekao da "sednicu o budžetu nećemo imati".
"Marinika Tepić je taj dan objavila dva priloga na svom X nalogu. Odbili su da predstave građanima svoje predloge", nastavila je.
Ona je rekla i da čim su članovi vlade ušli u salu, opozicija je, a prvo poslanici Zeleno levog fronta, počeli sa incidentima i upitala je sa kim su onda poslanici opozicije hteli da razgvaraju.
"Grubo su prekršili Poslovnik, provocirali članove vlade i unosili im se u lice, lepili nalepnice na klupe u kojima sede članovi vlade. Da li je to pokazatelj da su hteli nasilje i da prekinu sednicu ili su hteli raspravu i debatu o budžetu", pitala je Brnabić.
Podseća da je prvi udarac zadao predsednik S SP-a Dragan Đilas, a da je Tepić počela da poliva sve poslanike, neselektivno, odnosno ne samo vladajuće većine, već i svoje kolege.
"Ne znam da li misli da su i njima krvave ruke. Onda je Miroslav Aleksić prišao do stola gde sede predsedavajući, doduše sa dozvolom koju sam mu ja dala, jer sam htela da se dogovorimo da se prekinu incidenti i nastavi sednica, ali umesto dogovora iščupao je moj mikrofon, a onda redom čupao i druge. Kako ste želeli raspravu, tako što oduzmete nama mikrofon ili će biti da ste hteli da sednice o budžetu ne bude", navela je ona.
Ističe da su svi građani mogli da vide da je ona uprkos svim uobičajenim praksama sišla da razdvoji poslanike i to, kako kaže, bez straha da li će je neko udariti, pljunuti, politi, jer joj je posao da održava red na sednicama.
"I uspela sam, svi su seli na svoja mesta, ali kako sam dala reč premijeru Milošu Vučeviću da obrazlaže budžet, odmah su opet počeli incidenti, prvo je Marinika Tepić, a onda su joj se i drugi pridružili u tome da ne dopuste premijeru Vučeviću da obrazloži budžet", istakla je ona.
Brnabić je navela da to nije pokazatelj da su želeli raspravu i debatu, već da su hteli nasilje i blokiranje usvajanje budžeta čime bi direkto blokirali povećanje plata i penzija, socijalne dodatke, kao i dodatke za decu... Podseća da je tada odredila pauzu i pozvala sve šefove poslaničkih grupa na konsultacije, ali da su na te konsultacije došli samo šefovi poslaničkih grupa vladajuće koalicije i poslaničke grupe "Glas naroda".
"Umesto toga pauzu su iskoristili da kidišu na klupe gde sede članovi vlade i da zauzmu sto predsedavajućeg odakle se Tepić snimala i kazala da su uspeli da prekinu sednicu. Sa kim su želeli da razgovaraju o predlogu budžeta s obzirom da su zauzeli mesta gde sede članovi vlade. Možda misle da se tako postaje ministar, ali ne može se tako postati. Nije važna fotelja, već legitimitet koji ti da narod na demokratskim izborima", ukazala je Brnabić.
Ona je dodala da joj je tada kao predsednici ostavljena opcija, s obzirom da je Skupština dom svih građana, da dozvoli blokadu Skupštine i usvajanje budžeta ili da obezbedi da se sednica nastavi.
"Tada sam im i sada im poručujem: možete da pokušate da blokirate sednicu, da blokirate Skupštinu, da izaberete da ne učestvujete u raspravama, ali ne možete da blokirate Skupštinu i budžet ukoliko nemate većinu. Ukoliko uspete, to znači da je pala vlada. Nisu želeli da učestvuju u debati, pitala sam ih da li žele, nisu želeli, završila sam sednicu i odredila dan za glasanje", zaključila je Brnabić.
"Uskoro sednica sa setom važnih zakona i predlozima opozicije"
Predsednica Skupštine Srbije izjavila je i da će u najskorije vreme biti zakazana naredna sednica parlamenta i da će na dnevnom redu biti čitav set važnih zakona, a da će se naći i predlozi opozicije za njeno razrešenje i za glasanje o poverenju vladi, ako za to mogu da obezbede kvorum.
Brnabić je tako odgovorila na pitanje novinara na konferenciji - kada će biti održna prva naredna sednica palament i sa kojim dnevnim redom.
"U najskorije vreme, postoji nekoliko zakona koje očekujemo od vlade kao deo reformske agende na putu ka EU, čitav set medijskih zakona, sa komentarima i direktivama EK treba da se usklade naši zakoni. Druga stvar je izbor članova Saveta REM. Tu je takođe i važan zakon o oglašavanju, čitav niz ratifikacija, tako da će se u najskorije vreme održati sledeća sednica", rekla je ona.
Na pitanje da li će biti na dnevnom redu i ono što bude predložila opozicija i predlog za njeno razrešenje i za izjašnjavanje o opozivu vlade, Brnabić je rekla da svakako hoće.
"Nadam se da imaju kvorum za to. Ali svakako, apsolutno. Moja obaveza je da stavim i staviću (u dnevno red). Čak i da nije, pošto recimo nije za moju smenu, pošto nije bila ni naglašena kao po hitnom postupku, a ima samo 41 potpis. Ali staviću i to, ja od toga ne bežim. Ali im čestitam, pošto kao ozbiljni političari znam da tako ozbiljne stvari stavljaju na dnevni red, pošto imaju 126 narodnih poslanika koji da li žele ili ne žele, da glasaju o poverenju vlade, ali svakako žele da im daju kvorum. To je velika stvar za opoziciju", navela je Brnabić.
Ona je upitala i zašto opozicija pokreće proceduru za glasanje o poverenju vladi ako nema kvorum od 126 te ocenila da je reč o političkom rijalitiju.
"Ako nemate kvorum od 126 poslanika, zašto onda pokrećete proceduru za glasanje o poverenju vladi? Da li je to onda politički rijaliti? Jeste, to je politički rijaliti", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanja novinara u parlamentu.
Ona je navela i da opozicija onda traži da im većina pomogne u tom političkom rijalitiju budući da je sasvim očigledno da nemaju većinu za glasanje o nepoverenju vladi.
"To je politički rijaliti. To se ne radi u ozbiljnim zemljama i to ne radi ozbiljna opozicija. To su izuzetno važne, suštinske stvari za jedan parlament, za jednu zemlju i vladu", rekla je Brnabić.
Ona je kazala da je prilično fleksibilan predsednik parlamenta pošto je do sada uvek dozvoljavala da se priča i van tačaka dnevnog reda upravo da je ne bi optužili da nekom uskraćuje slobodu govora ili da se nečeg plaši.
"Ja verujem da su podneli ovo znajući da imaju mogućnost da obezbede kvorum, a ako nemaju onda je to poltiički rijaliti", rekla je Brnabić.
"Radi se na izbornim uslovima, fokus na Zakonu o jedinstvenom biračkom spisku"
Brnabić je takođe izjavila da se na izbornim uslovima mnogo radi, kao i da je fokus na izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.
"To je moj potpuni fokus", kazala je Brnabić na konferenciji za medije u Narodnoj skupštini Srbije odgovarajući na pitanje novinara u vezi izbornih uslova.
Brnabić je navela da su poslali dva predloga za nacrt zakona za formiranje komisije za uvid i nadzor nad jedinstvenim biračkim spiskom.
"Ono što je dobro, što je pozitivno je što je ODIHR dao analizu da su i jedan i drugi nacrt u skladu sa njihovi preporukama, a značajno su različiti", navela je.
Brnabić dodaje da bi sada trebalo da se vidi da se napravi kompromis u Skupštini Srbije.
"Jedan od ta dva nacrta će prvo ići na javnu raspravu, javno slušanje u Skupštini. Nadam se i moja želja bi bila da i ti zakoni budu na sledećoj sednici Narodne Skupštine", kazala je predsednica parlamenta.
"Ne trebaju nam izbori, ne mislim da u Srbiji ključa i vri"
Brnabić smatra da Srbiji nisu potrebni vanredni parlamentarni izbori, kao i da ne misli da u zemlji "sve ključa i vri", kako to opozicija pokušava da predstavi, već da je Srbija stabilna zemlja. Kako kaže, isti scenario koji sada imamo nakon tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, mogli smo videti i prošle godine nakon tragedije u maju.
"Tada sam bila premijerka i rekla sam da nema problema, da mogu da računaju na moju ostavku što bi značilo da je vlada pala i da idemo na izbore. U maju, junu, julu i avgustu, pričali su isto - 'nećete nas prevariti izborima, ukoliko ih raspišite, mi ćemo pozvati građane na građansku neposlušnost i na blokadu svih ulica', a onda su 11. septembra svi zajedno uputili predsedniku zahtev za hitne izbore i to i parlamentarne i beogradske", kazala je Brnabić na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini.
Kako je dodala, ni u jednom trenutku se nisu potrudili da objasne građanima kako se desio dijametralni zaokret.
"Ne bih se začudila kada bi danas rekli da neće izbore, a sutra ih tražili. Sve smo ovo videli nekoliko puta u poslednjih 10 godina. Ja mislim da nam nisu potrebni izbori, ali ja ne mislim da Srbija ključa i vri. Oni koji to misle ne znam zašto ne traže izbore, ja mislim da je Srbija stabilna zemlja koja zna gde ide", kazala je.
Brnabić navodi da smatra da imamo odličnu političku situaciju zahvaljujući predsedniku Vučiću, kao i nikada bolji položaj u spoljnoj politici.
Komentari (0)