Đurić: Srbija je strateški opredenljena za EU, Beograd će do kraja 2026. sprovesti sve potrebne reforme
Komentari08/12/2024
-09:55
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je ambicija Srbije da u Evropsku uniju uđe kao punopravan član, kao i da će Beograd do kraja 2026. sprovesti sve potrebne reforme nakon čega će teret odlučivanja biti na samoj EU.
Đurić je za Politiku istakao da Evropska komisija već tri godine daje pozitivne preporuke za otvaranje Klastera 3, ali i da je Srbija već godinama spremna za nastavak pregovora sa Evropskom unijom.
"Međutim, u samoj Evropskoj uniji nije bilo spremnosti za to. Razlozi su brojni, od sistemskih problema unutar EU koji nemaju veze sa nama, do činjenice da su pojedine političke strukture u nekim zemljama EU i dalje sputane starim i davno prevaziđenim narativima o Srbiji", rekao je Đurić.
Govoreći o napadu na kanalu Ibar-Lepenac u opštini Zubin Potok na teritoriji južne srpske pokrajine, Đurić kaže da Srbija sprovodi svoju istragu, ali da je neophodno da je nadgleda međunarodna zajednica.
"Rano je da upiremo prstom u bilo koga. Mi smo uređena i organizovana država i u ovakvim situacijama dokazujemo svoju ozbiljnost i kredibilitet", objasnio je ministar.
Kada je reč o učestvovanju Srba na izborima u AP KiM, Đurić ističe da je odluka na njima, a da će ih Beograd svakako podržati.
"Postavlja se pitanje da li će Srpskoj listi, kao ključnoj političkoj organizaciji Srba na KiM, biti uopšte omogućeno da donese odluku, jer Kurtiju nije u interesu da Srbe u Prištini predstavljaju ljudi koji se bore za srpske državne i nacionalne interese", rekao je Đurić.
Šta Srbija može da očekuje do dolaska Trampa?
Na pitanje šta Srbija može očekivati od dolaska Donalda Trampa na mesto predsedenika Sjedinjenih Američkih Država, Đurić kaže da će doći do smanjenja sveopšte destabilizacije.
"Imamo izvesna očekivanja i o srpsko-američkoj bilateralnoj saradnji, ali je u ovom trenutku najmudrije biti strpljiv i sačekati tranziciju vlasti u Vašingtonu", rekao je ministar.
On dodaje da su se odnosi dve zemlje proteklih godina razvijali dinamično i u dobrom smeru.
"Siguran sam da će Tramp razmotriti opciju da poseti Srbiju", kazao je Đurić.
Na pitanje da li je zadovoljan svojim mandatom ambasadora u SAD, kaže da je to bilo dragoceno iskustvo zahvaljujući kojem je pokrenut strateški dijalog između Srbije i SAD.
"Kupljena je nova zgrada ambasade, renovirana rezidencija, osnovan Američko-srpski poslovni savet u Vašingtonu, pokrenut je čitav ciklus američkih investicija i uspostavljeni su važni politički kontakti i kanali komunikacije", rekao je Đurić.
Kako kaže, Srbija, iako mala i relativno skromnih kapaciteta, nastoji da bude glas razuma u međunarodnoj politici.
"Naš nepobitan interes je širenje mreže partnerstava i prijateljstava širom sveta. Mi smo samostalna država, vodimo i vodićemo samostalnu politiku", rekao je Đurić, komentarišući viševektorsku spoljnu politiku naše zemlje.
"Cilj unapređenje odnosa u regionu"
Govoreći o regionalnoj saradnji, ministar ističe da je cilj unapređenje odnosa u regionu.
"Hrvatska je ne samo jedna od naših ekonomski najsnažnijih suseda već i država sa kojom imamo niz otvorenih pitanja. Uveren sam da trajni animoziteti ne postoje i da su oni uvek politički generisani, tako da mora postojati i način da se problem reši drugačijim politikama", rekao je Đurić.
Kada je reč o odnosima sa Bosnom i Hercegovinom, ministar ističe da su dobri odnosi sa Federacijom podjednako važni kao i odnosi sa Republikom Srpskom.
"Podržavamo teritorijalni integritet BiH i želimo da ona funkcioniše na Dejtonskim osnovama, na zadovoljstvo oba entiteta i sva tri konstitutivna naroda", kazao je Đurić.
Na pitanje kako ocenjuje političku situaciju u Srbiji, ministar kaže da najveće pretnje dolaze iznutra, jer "opozicija koristi svaku priliku za destabilizaciju zemlje".
Komentari (0)