Politika

Sednicu Skupštine AP Vojvodine pokušali da prekinu poslanici opozicije: Dvoje poslanika SSP napustilo poslanički klub

Komentari

Autor: Euronews Srbija

06/12/2024

-

13:13

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

U Novom Sadu je završena sedma sednica Skupštine Vojvodine na kojoj su poslanici raspravljali o ukupno 10 tačaka dnevnog reda.

Među njima nije se našao zahtev za podnošenje ostavke podpredsednika Skupštine Damira Zubenice koji su podnele tri opozicione poslaničke grupe zbog snimka koji je, kako su naveli, doveo do velikog i opravdanog uznemirenja javnosti.

Već na početku sednice određena je pauza zbog incidenta i verbalnog sukoba između predstavnika vlasti i opozicije, čiji su članovi u sali podigli transparente i papire sa simbolom krvavih šaka.

Budući da se pauza završila, poslanici vladajuće koalicije su se vratili u salu, dok opozicioni poslanici salu nisu ni jednog trenutka napuštali.

Oni su pokušavali da prekinu rad skupštine pištaljkama i na druge načine, a na kraju su izglasane sve tačke današnjeg dnevnog reda, gde su se uglavnom nalazili prostorni planovi i imenovanja članova za različite komisije i savete.

Na početku sednice je za Skupštinsku govornicu izašao predsednik poslaničke grupe Stranke Slobode i Pravde koji je pokušao da razjasni, da pojasni zbog čega su oni danas tražili da potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica podnese ostavku.

Oni su takav zahtev potpisali i predali Skupštini. 

Međutim, kada je počeo svoje obrazlaganje, predsednik Skupštine Vojvodine Balint Juhas je rekao da to nije taj član poslovnika koji je on želeo da reklamira, zbog čega se javio i tada je počelo koškanje, počeli su verbalni sukobi, izneseni su transparenati i tada je predsednik Skupštine rešio da odredi i pauzu bez napomene koliko će ta pauza trajati.

U skupštini Vojvodine su viđene prilično jake mere bezbednosti, obezbeđenje koje je i same poslanike na ulazu u skupštinsku salu pretresalo, pored one redovne procedure, pregleda, prolaska kroz metal detektor koji je svakako postojao na ulazu u zgradu.

Ono što je moglo da se vidi danas jeste da je skupštinsko obezbeđenje od poslanika opozicije na ulazu u skupštinsku salu tražilo da ostave van sale fascikle koje su nosili sa sobom, u kojima su se nalazili papiri. Oni su pre toga neke od tih fascikli držali na pres konferenciji.

Takođe, moglo je da se vidi da su imali papire sa odštampanim simbolom krvave šake. Ipak, ono što skupštinsko obezbeđenje njima nije dozvoljavalo da unesu u salu, na kraju se u sali ipak našlo.

Predstavnici poslaničkog kluba Demokratska stranka-Zajedno-Pokret slobodnih građana rekli su da u radu ove sednice neće učestovati, jer, kako kažu, dnevni red koji je predsednik Skupštine odredio nije onaj dnevni red o kom danas treba da razgovaraju i uopšte o kom treba da se priča u bilo kojoj instituciji u Vojvodini nakon tragedije od 1. novembra, jer je to, kažu, glavna tema o kojoj treba da se priča, kao i nezadovoljstvo građana.

"Poslednji put kada je žandarmerija bila u ovoj zgradi i u ovoj, bila je za vreme Drugog svetskog rata, za vreme mađarske okupacije. Ovi što su danas suspendovali demokratiju, ne zaslužuju više da budu ovde. Niti predsednik Skupštine, gospodin Balin Juhas, niti njegova SVM, niti Maja Gojković predsednica vlade Autonome pokrajine Vojvodine, jer je ona danas zaključala Vladu Autonome pokrajine Vojvodine, braneći je od građana koji su nezadovoljni", rekao je Miroslav Ilić iz Pokreta slobodnih građana.

Robert Šebek iz stranke SSP je dodao takođe da će na početku sednice da podnesu zahtev za ostavku potpredsednika Zobenice.

"Gospodin Balint Juhas je danas sazvao sedmu sednicu Skupštine Vojvodine sa nekim tačkama koji u ovom trenutku su manje bitne nego potrebe da se vrši rasprava o zločinu i ubistvu nad nedužnim građanima koje se dogodilo 1. novembra, samo par stotina metara od ovog cenjenog doma. Mi ćemo na početku sednice danas predati zahtev za podnošenje ostavke potpredsednika Skupštine gospodina Damira Zobenice, gospodina veštačke inteligencije", rekao je Robert Šebek iz SSP.

S druge strane, poslanik Mihailo Brkić iz stranke Srbija centar je rekao da ne postoji razlog za sprečavanje poslanika da prisustvuju sednici.

"Da li možete da zamislite da poslanici Skupštine Vojvodine ne mogu da uđu u salu, jer im to ne dozvoljava skupštinsko obezbeđenje? Pritom su u skladu sa Poslovnikom odeveni na način primeren i u skladu sa Poslovnikom u potpuno su zdravom psihičkom i fizičkom stanju i nema nijednog razloga da budu sprečeni, izuzev političke volje ili političke procene vladajuće večine da mogu da unesu u skupštinsku salu nešto što bi moglo da naruži izgled Skupštine", rekao je Mihailo Brkić, član stranke Srbija centar.

Na kraju, poslanik Branislav Ristivojević iz Novi DSS-POKS je govorio takođe o potpredsedniku skupštine AP Vojvodine Damiru Zobenici i načinu na koji je izabran za poslanika.

"Od uvaženog kolege Zobenice najmanje što bih ja očekivao posle onakvih indicija u javnosti da je pozivao na nasilje na javnom skupu, očekivao bih da nam se obrati. Umesto toga, od predsednika Republike saznajemo da se njemu javio. Vole bih da znam zašto. Da li ga je predsednik Republike imenovao na mesto potpredsednika Skupštine? U Skupštinu je ušao zahvaljujući volji birača u Vojvodini a zahvaljujući volji poslanika je postao potpredsednik. Najmanje što bih ja očekivao od njega jeste da nama da to objašnjenje, da li je taj snimak pravi ili nije", rekao je Branislav Ristivojević, član poslaničkog kluba Novi DSS - POKS.

Za 11.52 je ispred Skupštine Vojvodine bila zakazana akcija "15 minuta tišine", a građani su pozvani i na protest ispred ovog doma.

Zbog toga su se i danas unutar same Skupštine nalazile i jake policijske snage, a bio je zaključan poslanički klub, što nije praksa u ovom domu, a po dokumentu koji se pojavio u javnosti moglo je da se vidi da su zaposleni u Pokrajinskoj vladi pozvani da u tom periodu ne napuštaju zgradu, uz napomenu da će zgrada Pokrajinske vlade biti zaključana.

Ono što se danas takođe dogodilo, to je da su dvoje poslanika Stranke slobode pravde saopštili da napuštaju tu stranku, da će u Skupštini nastupati kao samostalni poslanici sve do osnivanja Radničke partije, kada će se toj partiji i pridružiti.

Zajedno sa njima na pres konferenciji je govoril i gradska odbornica te stranke, koja je odlučila da napusti SSP, a razlozi koje su naveli za napuštanje te stranke pre svega se odnose na funkcionisanje Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Novom Sadu koji je, kako su napomenuli, privatizovan.

Komentari (0)

Srbija