Politika

Usvojen razvojni budžet za sve kategorije stanovništva: Kolika su povećanja i kome?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/11/2024

-

11:06

Usvojen razvojni budžet za sve kategorije stanovništva: Kolika su povećanja i kome?
Usvojen razvojni budžet za sve kategorije stanovništva: Kolika su povećanja i kome? - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Poslanici Skupštine Srbije su 27. novembra usvojili Zakon o budžetu Srbije sa pratećim zakonima. Budžet je usvojen sa 144 glasova "za", protiv je bilo troje, uzdržan jedan poslanik, dok opozicija nije učestvovala u radu parlamenta.

Planirani prihodi budžeta su 2.346,2 milijarde dinara, dok planirani rashodi iznose 2.660,2 milijarde dinara, što znači da je planirani rezultat deficit u iznosu od 314 milijardi dinara.

Predviđeni prihodi za narednu godinu veći su za 172,9 milijardi dinara, odnosno viši su za osam odstvo od prihoda predviđenih rebalansom budžeta za 2024. godinu.

Budžet za 2025. godinu - kontinuitet politike ekonomske stabilnosti

Nakon usvajanja budžeta za 2025. godinu prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali je ocenio kako će ovaj budžet nastaviti politiku razvoja, velikih kapitalnih ulaganja i rasta životnog standarda.

Inače, ovo je prvi budžet koji je usvojen nakon što je Srbija dobila investicioni rejting od agencije "Standard and Poor's".

"To je srž narednog budžeta koji u turbulentnim svetskim okolnostima treba da donese dalji rast, a izvore moramo sami da stvaramo jer su ekonomski uslovi u svetu pooštreni i pitanje rasta i očuvanja stabilnosti postaje najvažnije za svaku zemlju pojedinačno", rekao je Mali, saopštilo je  Ministarstvo finansija.

Istakao je da je budžet za 2025. godinu nastavak politike daljeg ekonomskog jačanja naše zemlje, podrške građanima i privredi, nastavak prevazilaženja efekata globalnih izazova, sa što manjim posledicama po Srbiju

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Mali je rekao kako je za Srbiju najvažnije očuvanje postignutih ekonomskih rezultata i u narednoj godini, budući da je, prema trenutno dostupnim podacima, Srbija sa rastom od 3,9 odsto u prvih devet meseci  zemlja sa najvišim rastom BDP-a u Evropi.

"Otporni smo na krizu, javne finansije su nam potpuno stabilne, makroekonomski pokazatelji dobri. Dalje je na nama da održavamo postignuto i zadajemo više ciljeve jer je Srbija već izgubila previše godina u ekonomskom siromaštvu", istakao je on.

Prema procenama Ministarstva finansija projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznosi 4,2 odsto BDP, što je 10,329 milijardi dinara, odnosno 88,1 milijardu evra. 

Prema projekcijama MMF-a, svetska privreda će porasti 3,2 odsto u 2024. i 2025. godini, što je nešto manje u odnosu na prošlogodišnji rast od 3,3 odsto, navodi Ministarstvo finansija.

Siniša Mali smatra kako Srbija nastavlja svoj kontinuitet rasta i da će se njena ekonomija naći ispred drugih evropskih ekonomija.

"Istovremeno, mi ove godine očekujemo rast od 3,8 odsto, a 2025. godine rast od 4,2 odsto, što znači da se srpska ekonomija brže oporavlja od drugih”, rekao je Mali.

Naglasio je i da je projektovani javni dug od 47,5 odsto BDP-a u 2025. godini  „sigurna zona“ za Srbiju u godinama kada je prosečna zaduženost evropskih zemalja oko 90 odsto. Više o ovome možete čitati OVDE.

Nivo Mastrihta

Kriterijum Mastrihta podrazumeva da nivo javnog duga ne sme da pređe 60 odsto bruto društvenog proizvoda. Kriterijum je ustanovljen u Mastrihtu 1991. godine i odnosi na to koliki je najveći dug koji države mogu da imaju da bi bile kandidat u evrozoni.

Budžet koji će ići u korak sa potrebama građana: Povećanje plata i penzija

Ministar Mali je naveo kako je boljitak građana bio među glavnim prioritetima tokom kreiranja budžeta za 2025. godinu, i istakao kako je prethodna dekada obeležena konstantnim rastom boljitka građana.

"Građani i rast njihovog životnog standarda nam ostaju na prvom mestu. Prosečna penzija će u ovoj godini biti 46.138 dinara, odnosno 394 evra, što je skoro dupli rast u odnosu na 2012. godinu, kada je prosečna penzija bila 204 evra. Projekcija za 2025. godinu su penzije od prosečnih 436 evra", rekao je Mali.

Kada je reč o primanjima građana, budžetom je obezbeđen novac za povećanje plata u javnom sektoru za osam odsto, prosvetarima za 11 odsto od sledeće godine, a penzionerima od 10,9 odsto, počev od penzije za decembar ove godine.

Građanski vodič kroz budžet Republike Srbije za 2025. godinu navodi kako se "Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu nastavlja politika koja u svom fokusu ima rast životnog standarda građana, dalje poboljšanje privrednog ambijenta i realizaciju velikih i važnih kapitalnih projekata".

Budžetom za 2025. godinu Ministarstvu prosvete je opredeljeno 374,45 milijardi dinara, čak 60 milijardi dinara više nego što je bilo predviđeno za prošlu godinu, odnosno, 48,2 milijarde više u odnosu na rebalans budžeta za ovu godinu. 

Između ostalog, Vodič navodi kako su obezbeđena sredstva za "finansiranje osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja, zatim za modernizaciju infrastrukture osnovnih i srednjih škola", kao i za "realizaciju projekata izgradnje, rekonstrukcije, sanacije, adaptacije, opremanja ustanova i izgradnju obrazovno naučnih centara", ali i za "nabavku besplatnih udžbenika".

Između ostalog, ističu se i rekordna izdvajanja za poljoprivredu u iznosu od 138,5 milijardi dinara, kojoj je dodata cifra od 11 milijardi dinara, a koje će se vratiti poljoprivrednicima putem refakcije akciza za gorivo. Podsetimo, budžetom za 2024. godinu Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede bile su namenjene 104,75 milijarde dinara.

Značajna sredstva opredeljena za kapitalne investicije i za odbranu

Za Vojsku Srbije je izdvojeno 2,5 odsto BDP-a. Naime, budžetom je planirano da Ministarstvo odbrane dobije 261,77 milijardu dinara, što predstavlja značajno uvećanje u odnosu na 158,86 milijardi dinara koliko je bilo predviđeno budžetom za 2024. godinu. 

Podsećamo, Srbija je ranije ove godine sa Francuskom potpisala kupovinu 12 borbenih aviona "Rafal" vredan 2,7 milijarde evra, takođe, ponovo je aktuelna tema vraćanja obaveznog služenja vojnog roka.

U Oceni Fiskalnog saveta - "Analizi kapitalnih rashoda Republike za 2025. godinu", navodi se kako Ministarstvo odbrane planira da realizuju kapitalne investicije u vrednosti od 121 milijardu dinara od kojih je deo namenjen nabavci novih letelica, investiranju u nabavku vojne opreme i za pripremanje objekata za služenje vojnog roka i za gradnju novih. 

Fiskalni savet u Oceni Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu navodi kako se u 2025. godini zadržava visok nivo javnih investicija. Budžetom za 2025. godinu planirano je izdvajanje 7,4 odsto BDP-a za kapitalne investicije, odnosno rekordnih 762,9 milijardi dinara. Posmatrajući udeo javnih investicija u BDP-u, Srbija je, uz Estoniju, rekorder u Evropi, smatra Fiskalni savet.

U Oceni Fiskalnog saveta navodi se tri investiciona prioriteta Vlade u 2025. godini "Najveći deo investicija opredeljuje se na: izgradnju saobraćajne infrastrukture (oko 2 mlrd evra); opremanje vojske (oko 1 mlrd evra), i za projekat EKSPO 2027 sa Nacionalnim stadionom i linijskom infrastrukturom (oko 700 mln evra)". 

Budžet opredelio više sredstava za lečenje retkih bolesti i za očuvanje životne sredine

Povećanje od 40 milijardi dinara sleduje zdravstvu, na taj način je njihov budžet povećan sa 573, 6 milijarde dinara na 613,9 milijarde dinara. 

Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić izjavila je danas na Regionalnoj konferenciji o retkim bolestima u Novom Sadu da je za lečenje retkih bolesti iz budžeta za 2025. godinu opredeljeno 10,2 milijarde dinara, što je za tri milijarde dinara više u odnosu na sredstva za ovu godinu.

Tanjug/Strahinja Aćimović

 

"Kada ovu temu o retkim bolestima pratite na dnevnom ili nedeljnom nivou i u kontinuitetu, onda možda i nemate jasnu sliku šta je sve urađeno, ali kada napravite distancu - shvatite. Budžet za 2024. godinu je iznosio 7,2 milijarde dinara, a već za sledeću godinu je 10,2 milijarde dinara. Godine 2013. je od retkih bolesti lečeno samo 10 pacijenata, a ove godine 733 pacijenta", istakla je Vučić.

Fiskalni savet je pozdravio povećanje budžetskih rashoda za zaštitu životne sredine, navodi se u Oceni gde se objašnjava neophodnost povećanja ulaganja u zaštitu životne sredine u cilju rešavanja ekoloških problema. 

Za Ministarstvo zaštite životne sredine je opredeljeno 23,8 milijardi dinara što je najveći iznos koji je do sada preusmeren za ovu oblast, navodi se u saopštenju Ministarstva

 

Komentari (0)

Srbija