Da li se stvaraju dve kolone opozicije u Skupštini i koliko ih još postoji širom Srbije?
Komentari27/11/2024
-18:28
Saga u vezi sa sednicom o budžetu Republike Srbije za 2025. godine završena je njegovim usvajanjem bez prisustva opozicije u sali Skupštine Srbije na današnjoj sednici, za kada je bilo zakazano glasanje o predlogu.
Inače, o predlogu budžeta za 2025. godinu nije se ni raspravljalo, nakon što je pre dva dana na sednici zakazanoj upravo za raspravu u načelu i pojedinostima, došlo do nagurivanja i tuče među poslanicima iz redova vlasti i opozicije, a u kojoj su po intezitetu prednjačili poslanik Bojan Torbica iz redova Pokreta Socijalista i jedan od lidera opozicije, predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas.
Nakon incidenata koji su obeležili taj radni dan srpskog parlamenta, predstavnici vlasti, ali i predstavnici opozicije su organizovali konferencije za medije, na kojima su svako iz svog ugla govorili o događajima na skupštinskom zasedanju toga dana.
Ono što je privuklo pažnju javnosti je to da je opozicija nastupila u dve odvojene grupe.
To je posebno naglasio i predsednik SSP Dragan Đilas, koji je naveo da se oni nalaze na "zajedničkoj pres konferenciji tri poslaničke grupe, SSP, SRCE i NDSS-POKS".
Na toj konferenciji je tako pored Đilasa, govorio još i predsednik partije Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš, a pored njih su stajali i potpredsednici SSP-a Marinika Tepić i Borko Stefanović, kao i predstavnici NDSS i POKS.
S druge strane, deo opozicije je organizovao konferenciju na kojoj je bilo vidljivo prisustvo predstavnika drugih opozicionih poslaničkih klubova, uz lidere Aleksandra Jovanovića Ćutu, Miroslava Aleksića, Radomira Lazovića, Zorana Lutovca i Pavla Grbovića.
Bačulov: Deo opozicije sabotira akcije i radi za vlast
Ipak, da postoje razmimoilaženja u opoziciji, kao i ozbiljni sukobi, u ponedeljak je, govoreći o događajima na nasilnim protestima u Novom Sadu početkom meseca, posvedočio jedan od lidera novosadske opozicije, Miša Bačulov.
Naime, Bačulov je gostujući na jednoj beogradskoj televiziji otvoreno poručio da postoje delovi opozicije koji sarađuju sa vlašću, neimenujući one na koje sumnja da, prema njemu, izdaju opozicionu borbu.
"Ja sam shvatio u celoj ovoj mojoj političkoj borbi, pošto sam mnogo istraživao sve o ovome, i onda u hodu sam učio, a volim da slušam, pažljivo sam slušao sve i opozicione lidere i ljude koji su bili uključeni u celu priču i shvatio sam koja informacija kuda ide. I shvatio sam gde šta smem da kažem, a gde ne smem da kažem. Mislim, to se mi dokazalo kompletno ovim celim aktom za vreme protesta. Ja sve što sam rekao nekom i što sam objavio, to je neko peduhitrio i to je bilo sprečeno", rekao je Bačulov, dodavši da se okružio ljudima koji prenose informacije i koji ih otkrivaju.
Na konstataciju voditeljke da to znači da se Bačulov okružio pogrešnim ljudima, on je rekao da se "okružio opozicijom".
"Ja neću sada direktno da imenujem, doći do tog dela, ali shvatio sam da informacije cure i da cure jako. Kroz kompletnu moju kampanju, s kim god sam seo kad sam ušao u kampanju, kad sam razgovarao o nekim mojim idejama kampanje, video sam da informacije idu i kako se pojavljuju i s koje strane me napadaju", rekao je on.
Različiti pogledi na buduće poteze koje (ne)bi trebalo povući?
U svetlu poslednjih događaja u Parlamentu, povelo se i pitanje prisustva opozicije u Skupštini Srbije, s obzirom da je moguće da opozicioni lideri, ili makar deo njih, opet odluči da napusti skupštinske klupe.
Jedan od lidera stranke Zajedno, Nebojša Zelenović, založio se upravo za to da opozicija napusti Skupštinu, a što je podržao i istoričar Milan St. Protić prilikom gostovanja na jednoj beogradskoj televiziji.
On je govorivši o potezima opozicije pohvalio ono što se dešavalo ispred suda i tužilaštva u Novom Sadu, kada je blokirana zgrada od strane predstavnika opozicije, ali i dodao da opoziciji, u svetlu sukoba u ponedeljak, uopšte nije mesto u Skupštini.
"Ja mislim da nije logičan nastavak i da nije isto boriti se i biti u prvom redu ispred suda u Novom Sadu ili u prvom redu demonstracija, kad je iza vas 20 i više hiljada ljudi i kad nastupate u parlamentu. Ja se odavno i pitam da li je tamo uopšte mesto opoziciji", rekao je on i na pitanje da li misli da opozicija uopšte ne treba da bude u Skupštini dodao:
"Ja mislim da. Oni, vidim, insistiraju na tome iz nekih svojih razloga koji meni nisu dovoljno ubedljivi. Ali ja ne razumem čemu prisustvo uopšte u parlamentu pod ovakvim uslovima, sa ovakvim ljudima na suprotnoj strani, sa takvim rečnikom, sa fizičkim obračunima, sa urlanjem. Kao dva zaračena bloka. Ne vidim da tu opozicija ništa time dobija. Ja mislim da ona time samo gubi. Ona treba da bude na ulici, naravno", rekao je on.
S druge strane, dijametralno suprotan stav je izneo dr Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka.
"Dalje jačanje frustracije, dalje jačanje pritiska na vaninstitucionalne mehanizme... Kad si nemoćan, onda moraš da koristiš čitavu lepezu mogućnosti, da lobiraš, da ubeđuješ, da edukuješ ljude, da primerom pokazuješ stvari i da koristiš i ovo što ti institucionalni kanal kakav-takav dozvoljava, jer te ima u parlamentu i da reaguješ na svaki vid pritiska koji ocenjuješ kao nelegitiman", rekao je Stojiljković i dodao:
"Očekujemo da se opozicija satera u ćošak i da počne ozbiljno da razmišlja da istupi iz tog parlamenta, što bi bilo katastrofalno, to smo već gledali. I to bi vlast jedva dočekala, ne bi se uzbudila".
Neki od lidera i ranije izražavali neslaganje sa drugim kolegama iz opozicije
Podsetimo, ranije su i lideri opozicije dr Dragan Milić iz Niša i posebno Aleksandar Jovanović Ćuta, kao i bivši predsednik Srbije i predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić, iznosili slične optužbe zbog akcija drugog dela opozicije, koje nisu bile koordinisane.
Tako je prema oceni dr Milića iz Niša, protest 11. novembra u Beogradu bio "katastrofa, potpuni fijasko".
"Ispumpavanje energije i besa naroda… Još prebacujete nama u Nišu što ne demonstriramo… Evo zato. Zbog ovoga što svi videsmo večeras pre će biti da neko drugi predaje SNS-u sve što poželi", napisao je Milić na društvenoj mreži "X".
Predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) i bivši predsednik Srbije, Boris Tadić je nakon beogradskog skupa rekao da "očito opozicione stranke ne vide na isti način opozicionu borbu".
"Sve vreme pozivam na formiranje širokog fronta i jasnog plana i strategije. Umesto toga, imamo stalno nove podele i poraze. Očigledno je da opozicione stranke ne vide na isti način opozicionu borbu", naveo je Tadić na društvenoj mreži "X".
Ipak, najdirektniji u kritici beogradskog skupa bio je lider Ekološkog ustanka u Skupštini Srbije, Aleksandar Jovanović Ćuta.
"Sramota je da se narodni poslanici, još od Ribnikara, videli smo kako je to prošlo, plaše da izađu na binu i da se obrate građanima, da se kriju iza glumaca, poznatih ličnosti i tako dalje", poručio je Jovanović na protestu opozicije.
Komentari (0)