Politika

Umesto budžeta - fizički obračuni u parlamentu: Žustra polemika u studiju Euronews Srbija o incidentu u Skupštini Srbije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

26/11/2024

-

18:01

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Fizički obračuni, transparenti i vuvuzele obeležili su sednicu Skupštine Srbije na kojoj je glavna tema na dnevnom redu trebalo da bude Rasprava o Predlogu budžeta za 2025. godinu. Ako pitate vlast ko je za kriv za to, odgovor je opozicija, a ako pitate opoziciju - krivac je vlast. Vest o incidentima u Skupštini Srbije juče su prenele i sve velike svetske agencije.

Komentarišući jučerašnje događaje u parlamentu Zoran Stojiljković, profesor FPN-a u penziji i Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost, ocenili su da je eskalacija nasilja bila nepotrebna. Stojiljković, međutim smatra da je to posledica prethodnih poteza vlasti, koja je, kako kaže, obesmislila institucionalni put, dok Barac ocenjuje da je krivica na opoziciji, koja na izborima ne uspeva da ostvari svoje ciljeve.

Kada je reč o mogućim daljim posledicama političkih tenzija u Srbiji, Stojiljković ocenjuje da se može desiti da opozicija, saterana u ćošak, napusti parlament, što bi, smatra, bilo katastrofalno. S druge strane, Barac smatra da je moguća dalja eskalacija, ali na drugi način.

"Ta eskalacija jeste nešto što nas brine, brine nas što politička manjina koja nema dovoljno političke snage, ideje i političke moći da artikulište političku ideju i na izborima dobije podršku građana pokušava da na ulicama menja vlast i svaku nesreću politizuje", rekao je Barac.

Euronews

Srđan Barac

Govoreći o nesreći u Novom Sadu u kojoj je nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici stradalo 15 osoba, da je to društveno pitanje te da treba naći odgovore šta ju je prouzrokovalo, da li će biti "pravih krivaca, da li ćemo doći do onoga ko je propustio da radi, da ispita, da proveri".

"Da li će on zaista odgovarati, to je pravo društveno pitanje. I tu nema podele, niti na opoziciju, niti na poziciju. To je jedino pitanje da li smo mi kao društvo dovoljno sazreli. Ukoliko se mi, a imamo i univerzitetske profesore koji pozivaju da se na ulicama jurimo, da se bacaju ljudi i politički neistomišljenici u Savu i Dunav, a ko ume da pliva, da se gađa kamenom, to neće dovesti do pomirenja ili društvenom procesu koji treba da rezultira jednim boljim društvenim ponašanjem u sledećoj kriznoj situaciji. Ovakva pozicija u kojoj se svaka nesreća koristi kao političko sredstvo nije dobra", naveo je Barac.

Euronews

Zoran Stojiljković

Na pitanje šta bi se desilo da opozicija izađe iz Skupštine Srbije, kao je to predložio Nebojša Zelenović je predsednik stranke Zajedno za Srbiju, Stojiljković je odgovorio:

"Dalje jačanje frustracije, dalje jačanje pritiska na vaninstitucionalne mehanizme... Kad si nemoćan, onda moraš da koristiš čitavu lepezu mogućnosti, da lobiraš, da ubeđuješ, da edukuješ ljude, da primerom pokazuješ stvari i da koristiš i ovo što ti institucionalni kanal kakav-takav dozvoljava, jer te ima u parlamentu i da reaguješ na svaki vid pritiska koji ocenjuješ kao nelegitiman", rekao je Stojiljković i dodao:

"Očekujemo da se opozicija satera u ćošak i da počne ozbiljno da razmišlja da istupi iz tog parlamenta, što bi bilo katastrofalno, to smo već gledali. I to bi vlast jedva dočekala, ne bi se uzbudila".

Podsetimo, do incidenta u Skupštini Srbije je došlo nakon pauze, prilikom utvrđivanja dnevnog reda, kada su poslanici i vlasti i opozicije podigli parole. Prvo je došlo do koškanja kod skupštinske govornice, a predsednica Narodne skupštine je pozvala obezbeđenje.

Ubrzo nakon toga došlo je i do fizičkog kontakta, tačnije odgurivanja. Opozicioni poslanici nisu potom dali ni premijeru Milošu Vučeviću da obrazloži predlog budžeta nakon čega je Brnabić odredila pauzu i pozvala šefove poslaničkih grupa na konsultacije. Tom prilikom došlo je još jednom do fizičkog obračuna, a nakon pauze, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić zaključila je pretres o predlogu zakona o budžetu i drugim zakonima koji su bili na dnevnom redu sednice parlamenta.

Oglasio se potom i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je rekao da su dešavanja u Skupštini, gde je došlo do fizičkog obračuna između dela poslanika opozicije i vlasti, kulminacija svega što se zbivalo na ulicama prethodnih dana, ocenjujući da je to bio politički autogol opozicije.

"Budžet je najvažniji zakon na godišnjom nivou koji donosite. Budžetom opredeljujete sve - politiku, novac, sve. Ako je to tako, evo vam prilike, vlada će pasti na budžetu. Imali ste bezbroj sati da razgovarate o tome, 450 amandmana podneli, a na kraju ni jedan njihov amandman njih nije interesovao. Ništa ih nije interesovalo", rekao je Vučić.

Premijer Srbije Miloš Vučević, koji je gostovao sinoć na Euronews Srbija, rekao je da je parlament mesto gde može da se iznesu različiti argumenti, gde nekad padnu i teške reči, ali ne sme da se sprovodi nasilje, ni verbalno, pogotovo ne fizičko. 

Kako je dodao, u skupštini se videlo da "opozicioni poslanici i predstavnici bivšeg režima nisu dozvolili raspravu, ne samo o budžetu, nego o čitavih 50 zakona i odluka koje su danas bile na dnevnom redu". 

Žustru raspravu u Euronews Jutru između Stojiljkovića i Baraca pogledajte u videu iznad teksta.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija