Nikolić: Svi u Izraelu smatraju da je nalog za hapšenje Netanjahua politička odluka
Komentari24/11/2024
-14:13
Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić izjavio je danas da u Izraelu postoji samo jedno mišljenje po pitanju naloga za hapšenje koje je Međunarodni krivični sud (MKS) izdao za izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i donedavnog ministra odbreane Joava Galanta, navodeći da svi u Izraelu smatraju da je u pitanju politički motivisana odluka.
Kako je ukazao, za razliku od ranijeg perioda, kada je među delom liberalnog građanstva postojao drugačiji pogled na neke od događaja koji su se desili tokom sukoba na Bliskom Istoku, sada u Izraelu vlada jedinstveno mišljenje kada su nalozi za hapšenje dva izraelska lidera u pitanju.
"Vlada potpuna sloga, unisonost. Doživljava se ta odluka kao potpuno politički motivisana, bez ikakvog utemeljenja u činjenicama. O tome su se vrlo jasno oglasili lideri izraelske opozicije i ti mediji koji su skloni liberalno-sekularnoj komponenti", rekao je Nikolić za Tanjug.
Podsetio je da do srede Izrael treba da se odredi po pitanju tih naloga, a kako ocenjuje, najverovatnije će odbiti saradnju sa MKS.
Na pitanje da li Izraelci veruju da će ova odluka MKS doprineti miru ili eskalaciji, Nikolić je odgovorio da jedino u šta se tamo veruje je da treba da se stvore pretpostavke za smirivanje stanja i neke vrste dogovora oko linije razgraničenja sa Libanom na severnoj granici.
Upitan šta znači potez mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je pozvao Netanjahua da poseti Mađarsku, Nikolić kaže da nema sumnja da postoji razumevanje u jednom delu svetske zajednice za izuzetno složenu bezbednosnu i političku konstalaciju u kojoj se nalazi Izrael i, kako je rekao, nadirućeg islamskog ekstremizma.
"Ovo je izuzetno složena konstalacija, u koju su uključeni svi međunarodni faktori", kazao je Nikolić i uporedio međunarodnu poziciju Izraela sa stanjem u kojoj se nalazila naša zemlja devedesetih godina.
Na pitanje šta misli o tome što je Netanjahu nalog za sopstveno hapšenje nazvao "antisemitskim", Nikolić je odgovorio da bi trebalo biti oprezan u korišćenju takvih termina, jer se time, kako kaže, narušava "svetost" Holokausta.
Upitan u kakvoj su situaciji srpski državljani u Izraelu tokom sukoba na Bliskom Istoku, on je odgovorio da tamo živi 2.500 naših državljana, od kojih su neki državljani Izrela, dok su drugi "nerezidenti", uglavnom sportisti i postdiplomci na izraelskim univerzitetima.
"Nikakve panike nije bilo, oni nam zaista služe za ponos", rekao je Nikolić za srpske državljane.
Kada je reč o trenutnoj bezbednosnoj situaciji u Izraelu, naveo je da se raketiranja i proboji bespiloptnih letelica dešavaju na teritoriji celog Izraela, ali da je neuporedivo složenije stanje na severu zemlje.
"Najteže je u dubini od pet do 10 kilometara od linije razgraničenja sa Libanom, gde je još uvek 70.000 interno raseljenih Izraelaca. To nisu samo Jevreji, tu ima svih drugih pripadnika manjinskih grupa", rekao je Nikolić.
Govoreći o ekonomskim odnosima dve zemlje, ocenio je da je prisustvo izraelskih kompanija na sajmu "Vinska vizija otvorenog Balkana" dodatni iskorak u sve boljoj prirodnoj saradnji dve zemlje.
"Trgovinska razmena će ove godine prevazići 170 miliona dolara", rekao je Nikolić.
Kako su neke države stavile embargo na izvoz u Izrael, Nikolić je zaključio da je ovo prilika za srpske kompanije da izvezu svoju robu u tu zemlju.
Komentari (0)