Politika

Bojan Arbutina za Euronews Srbija: Republika Srpska i srpski narod imaju mnogo razloga da slave godišnjicu Dejtona

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/11/2024

-

17:50

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini ili poznati Dejtonski mirovni sporazum, potpisan je na današnji dan pre 29 godina i time je, posle skoro četiri godine, okončan ratu u Bosni i Hercegovini. O godišnjici potpisivanja Dejtonskog sporazuma i prazniku koji danas obeležava Republika Srpska govorio je Euronews Bojan Arbutina, istoričar iz Muzeja žrtava genocida.

Naveo je kako Republika Srpska ima nekoliko razloga da proslavlja današnji dan.

"Republika Srpska ima mnogo razloga da proslavlja današnji dan. Pre svega, kada razmišljamo iz ugla srpskog naroda u BiH i tog novembra 1995. godine, svakako proslavljamo mir koji je uspostavljan i koji je, nakon četiri godine krvavih borbi na prostoru BiH, okončao te ratne sukobe koji su bili traumatični, stradalnički, koji su odneli brojne živote, procenjuje se preko stotinu hiljada života da je  izgubljeno tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine i srpski narod kao slobodoljubiv i miroljubiv narod svakako da proslavlja taj dan kao dan mira koji je, kao što sam rekao, okončao taj krvavi rat" kaže Arbutina i dodaje:

"Drugi razlog zašto Republika Srpska danas proslavlja ovaj dan, ali mogu reći ne samo Republika Srpska već i čitav srpski narod, jeste što je Republika Srpska, tekovina koja je nastala iz tog rata, međunarodno priznata i što je uneta u Dejtonski sporazum i tim je uspostavljen ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine i to je, kao što sam rekao, važna tekovina, ne samo za srpski narod u Bosni i Hercegovini, već i za sve Srbe gde god oni živeli na svetu, da mi kao narod, naročito srpski narod u Bosni i Hercegovini, imamo svoju Republiku, imamo svoju državu, koja će biti brana i koja će pružati otpor svim onim silama koje pokušaju da unište naš narod na prostoru u BiH, jer na osnovu tih dugih istorijskih procesa i bolnih istorijskih dešavanja, naročito iz Drugog svetskog rata, gde je srpski narod, naročito na prostoru BiH, doživeo nezapamćen genocid koji je sprovodila Nezavisna Država Hrvatska, ali i brojne druge istorijske procese koji su tragično delovali na naš narod u BiH. Kao što sam rekao, Republika Srpska zato postoji da odbrani naš narod i da mu pruži sigurnost i da ga vodi u neku blistaviju budućnosti u narednom periodu", navodi istoričar.

Istakao je kako postoje različita tumačenja Dejtonskog mirovnog sporazuma i naveo kako nisu svi zadovoljni zbog postojanja tog sporazuma.

"Zluradi jezici bi rekli zato što možda drugi narodi nisu očekivali mir i nisu očekivali potpisivanje sporazuma u tom obliku. Međutim, kako posmatramo reakcije političke i intelektualne elite iz Sarajeva, mi možemo uvideti da oni svakako nisu zadovoljni Dejtonskim sporazumom, da je taj Dejtonski sporazum raspršava njihove snove u unitarističkoj Bosni i Hercegovini, da kada čitate i njihove članke u novinama, kada gledate medijske nastupe, kada čitate i njihove doktorske disertacije na kraju krajeva koji se bave temom Dejtonskog sporazuma", kaže on.

 "Vi vidite da oni posmatraju Dejtonski sporazum kao sporazum koji je legalizovao takozvana srpska teritorijalna osvajanja, koji je legalizovao Republiku Srpsku, a oni imaju upravo problem sa Republikom Srpskom, jer iz njihovog ugla gledanja Republika Srpska je takozvano genocidna tvorevina i kada oni gledaju na Dejtonski sporazum, oni pre svega vide da je međunarodna zajednica legalizovala i tzv. genocid na kome insistiraju koji se dogodio u Srebrenici. Tako da svakako iz njihovog ugla oni neće proslavljati taj praznik, tj. neće proslavljati taj datum kada je potpisan Dejtonski sporazum. Međutim, kažem, iz ugla Republike Srpske on je svakako datum koji je vrlo značajan, datum koji je doneo mir i datum koji je međunarodno priznao Republiku Srpsku", rekao je Arbutina.

Dejtonski sporazum garant mira u Bosni i Hercegovini

Na pitanje koliko je  Bosna i Hercegovina daleko u primeni Dejtonskog sporazuma od onoga što je bila njegova izvorna svrha, sagovornik je rekao kako mu se čini kako Bosna i Hercegovina nije nikad bila dovoljno blizu ispunjavanju članova i tačaka sporazuma.

 "Pa čini mi se da se Bosna i Hercegovina nikada i nije približila ispunjavanju tačaka i članova iz Dejtonskog sporazuma, a kako vreme protiče, čini mi se da je sve dalje i dalje, jer kada pogledate unazad nekoliko godina ili kada pogledate čitav taj period od 29 godina, vi vidite kontinuirano kršenje Dejtonskog sporazuma i svih njegovih 12 aneksa, vidite da se ingerencije oduzimaju Republici Srpskoj, vidite da se vrši pritisak na Republiku Srpsku i rukovodstvo Republike Srpske bez obzira kojoj političkoj opciji oni pripadali. Tako da, taj proces, čini mi se i da se nastavlja i da uzroke i povode od tome možemo upravo tražiti u tom nezadovoljstvu bošnjačke strane Dejtonskim sporazumom.  Već i po potpisivanju i već u početkom 1996. godine međunarodna zajednica je intervenisala i na grube načine kršila Dejtonski sporazum. Tako da, ono što daje nadu jeste da Republika Srpska insistira na poštovanju slova Dejtonskog sporazuma, jer je to jedini garant mira u BiH i nadamo se da će to slovo i taj duh Dejtona opstati i da će BiH kako jedan entitet Republika Srpska, tako i Entitet Federacije BiH u potpunosti poštovati slovo Dejtonskog sporazuma", zaključio je Bojan Arbutina.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija