Savetnik premijera Vučevića: Ostavke mogu da se očekuju, ali rano je licitirati sa imenima
Komentari19/11/2024
-21:02
Nakon tragedije koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu i nakon ostavke ministra građevine i saobraćaja Gorana Vesića, mogu da se očekuju nova preuzimanja političke odgovornosti u narednom periodu. Teško je da se u ovom trenutku licitira sa imenima, ali to je nešto što je u ovakvim situacijama dokaz sazrevanja društva, rekao je večeras za Euronews Srbija savetnik premijera Srbije Miloša Vučevića sa posebnim zaduženjem za unutrašnju politiku Predrag Rajić.
Podsetimo, nakon pada nadstrešnice sa železničke stanice u Novom Sadu poginulo je 15 osoba, dok se dve i dalje bore za život u Kliničkom centru Vojvodine. Četiri dana nakon tragedije, Goran Vesić je i formalno podneo ostavku na funkciju ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras u svom obraćanju građanima rekao da već sutra očekuje nove ostavke i da odgovornost ne može da se izbegne.
"Mislim da je ministar Vesić u tom kontekstu zaista dao jedan dobar primer, čovek koji je odgovoran na toj funkciji. On je pokazao u principu, na koji način se treba ponašati u ovakvim situacijama i to je jedan ozbiljan odnos prema tragediji koja nas je zadesila", rekao je Rajić komentarišući najavljene ostavke.
On je naveo da i sam Novi Sad, ali cela Srbija, će se još dugo oporavljati od jedne ovakve tragdije, koja je, kaže, sve iznenadila i zatekla.
"Biće, dakle, preuzimanja političke odgovornosti u narednom periodu. Nas su pogađale različite tragedije, pa nisu političari preuzimali odgovornost. Od toga je od 2012. godine bilo podosta, ali to ne znači da se takav obrazac ne može menjati i da ne treba da se menja. Naprotiv, u tom smislu voleo bih da iz ove tragedije svi izađemo jači i da naučimo nešto, a to je da se odgovornost preuzima. Dešavaju se ovakve tragedije, ali oni koji su odgovorni, koji su stručni treba da budu svesni koliko je njihov posao važan", rekao je.
Komentarišući dalje ciljeve koje je predsednik Vučić naveo i koji su ekonomski i međunarodni, od projekta Ekspo do toga da do kraja 2026. godine, prema njenogim rečima, budu ispunjeni kritierijumi koji se tiču EU integracija, Rajić kaže da smatra da je sve to izvesno i očekivano i da svi oni koji treba da se bave ovim pitanjem, uveliko rade na tome.
"Mi sada imamo agendu koju smo usvojili na vladi Republike Srbije. Sva ministarstva su učestvovala u tome. Tačno ima jedan hologram šta se treba raditi u narednom periodu. U svom okviru ima i jedan departman koji se bavi samo tom analizom i saradnjom. Tako da smo mi administrativno i birokratski već pripremljeni za to", rekao je Rajić.
Rat u Ukrajni geopolitičko pitanje, Srbija se jasno odredila
Rajić u daljem razgovoru za Euronews Srbija kaže da mnoga pitanja ipak nisu samo unutrašnja, već geopolitička, i da mnoge stvari mogu da utiču na dalji put Srbije ka Evropi.
"Činjenica je da zbog rata u Ukrajini mi imamo sada neki novi zamah. Kada je reč o evropskim integracijama i Srbija se trudi, naravno, da iskoristi tu priliku. Mi iskreno želimo da postanemo punopravna članica Evropske Unije. To je naš strateški cilj. Premijer Miloš Vučević je o tome govorio i o svom ekspozeu. Mi tu uvek ističemo u razgovoru sa svim našim stranim partnerima, ma s kog kraja sveta dolaze, šta je zapravo naš strateški cilj", kaže.
Zbog toga, navodi, očekuje da evropski partneri Srbije budu, kaže, fer i da neće insistirati na nekim temama na kojima se nikada nije insistiralo kod drugih kandidata.
"Pre svega, mislim na naš teritorijalni integritet. Što se tiče usklađivanja spoljne politike, mi nismo dužni da usklađujemo dok ne postanemo punopravni članici EU. Kada dođemo do tog nivoa da smo pred članstvo Evropske Unije, tada ćemo o tome pričati. Mi jednostavno ne želimo da učestvujemo u nečemu što se zove rat sankcijama, jer smo sami 90-ih godina to iskusili, znamo koliko to zapravo pogađa i običan narod", rekao je on misleći pre svega na rat u Ukrajni.
Kako kaže, Srbija se jasno odredila kada je reč o rusko-ukrajinskom ratu, ali i da je njen stav po mnogim geopolitičkim pitanjima jasan.
"Mi podržavamo integritet Ukrajine, apsolutno i u celosti, tako smo i glasali kada je reč o Generalnoj Skupštini UN, kada god je ta tema bila na dnevnom redu. Isto tako ne želimo da uvodimo sankcije Ruskoj Federaciji iz mnogih razloga, i zbog naših specifičnih odnosa s Rusijom, ali i zbog toga što je Rusija jedna država koja je stalna članica Saveta bezbednosti, koja nas podržava kada je reč o Kosovu i Metohiji. Tako da je ta naša situacija teška, mi stalno trpimo pritiske", rekao je.
Komentarišući u kom pravcu bi dalje mogao da nastavi sukob Ukrajine i Rusije, predsednik Vučić je izrazio bojazan kako bi to moglo da se odrazi na Srbiju, Rajić kaže da on deli njegovo mišljenje ali dodaje da je to pitanje većih sila, i da naša država tu ne može ništa. Kaže da je važno da učimo iz naše istorije, koja je puna ratovanja, da se, navodi, držimo po strani kada su velike sile u pitanju.
"Tu, bojazan, iskren da budem, osećam i ja. Imao sam prilike da budem i u Ukrajini i u Rusiji, i prilike da prisustvujem razgovorima sa visokim državnim činovnicima obe zemlje. Mi možemo da apelujemo na mir, što je stalno i činimo, da humanitarno pomažemo i trudimo se da olakšamo ljudima koji pate. Takođe, i da se mi sami pripremamo za neke scenarije koje nisu uopšte povoljni, ali, to opet nije tema na kojoj Srbija može nešto da utiče u narodnom periodu. Mi možemo samo da gledamo, da se izmaknemo dok se veliki sukobi ne završe", rekao je.
Rajić navodi i da je, sa druge strane, veliki uspeh Srbije to što je dobro pozicionirana u svetu jer, kaže, postala je trasa kojom prolaze mnogi svetski zvaničnici.
"Nas su posetili premijer Poljske, predsednik Mađarske, premijer Češke, sad nam dolazi premijer Slovačke, evo imamo premijera Kazahstana, sutra imamo i premijera Tuvalua. Sa svih strana sveta kod nas ljudi dolaze. Budući da sam u kabinetu premijera, ja ponekad mislim da radimo u MSSP-u, pošto svake sedmice imamo po nekoliko sastanaka, zato što su tu visoke zvanice s kojima morate razgovarati. To vam govori zapravo kolika je Srbija danas i da se svi negde ovde utrkuju da ojačaju i svoj položaj, i svoju poziciju", rekao je.
Komentari (0)