Politika

Profesionalizam i odgovornost u medijima: Gde su granice solidarnosti i objektivnosti?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

01/11/2024

-

15:19

Profesionalizam i odgovornost u medijima: Gde su granice solidarnosti i objektivnosti?
Profesionalizam i odgovornost u medijima: Gde su granice solidarnosti i objektivnosti? - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović, Miloš Nadaždin

veličina teksta

Aa Aa

Dragana Pejović, novinarka Euronews-a i nekadašnja predsednica Izvršnog odbora UNS-a, osvrnula se na nedavne događaje na medijskoj sceni koji su izazvali brojne polemike. Ona je ukazala na kontradiktorne postupke pojedinih novinara i medijskih grupacija  kao i na problem upotrebe teorija zavere u javnom diskursu.

"Pre dva dana smo imali situaciju u kojoj su novinari N1, tačnije izvršni producent i drugi čovek te televizije, nekoliko dana nakon što je Aleksandar Šapić pravio prezentaciju o njima, odlučili da naprave sličnu prezentaciju o drugim novinarima. Što je još kontradiktornije, ti isti novinari su dobili podršku od kolega, uključujući novinare Euronews-a i Une, zbog odnosa koji je gradonačelnik imao prema njima. Na kraju su se ti isti ljudi okrenuli protiv onih koji su ih podržali," rekla je Pejović, ukazujući na apsurdnost ove situacije.

Dalje, Pejović je komentarisala tvrdnje iznete tokom proslave godišnjice televizije N1, u jutarnjem programu, gde je navodeno da je "deset drugih televizija osnovano samo kako bi se potopio N1".  Prema njenom mišljenju, takve izjave su neprofesionalne i pre svega, nisu nimalo kolegijalne.

"Služenje teorijom zavere umesto činjenicama nikada nije profesionalno. Čak i ako misliš da se svet vrti oko tebe, moraš biti veoma prepotentan da to izgovoriš. Ne mogu da razumem ni targetiranje na stotine kolega. N1 se ne trudi da pokaže svojim gledaocima da on vredi, nego da svi drugi ne vrede", naglasila je Pejović.

Pitanje napada na novinare i diskreditacije na ličnom nivou postaje sve više prisutno u medijskom prostoru. Pejović navodi da je postao manir političara da napadaju novinare lično kada nemaju adekvatan odgovor na postavljeno pitanje.

"Često imamo primere novinara koji tvrde da su napadnuti. To mora da se kaže i treba osuditi. Ja se zalažem za to da novinaru ne treba da se uputi nijedna ružna reč, niti da se odgovara na način kojim ga se diskredituje na ličnom nivou. Sinoć smo u emisiji videli Dragana Đilasa kako, kada nema odgovor na pitanje, kreće u polemiku sa novinarkom Minjom Miletić, pokušavajući da je diskredituje na ličnom nivou. To je postao manir političara. I to smo mogli da okarakterišemo kao napad," izjavila je Pejović.

Ona je naglasila da, iako napadi na novinare moraju biti jasno prepoznati i osudjeni, važno je i da se kolege unutar struke ponašaju profesionalno i odgovorno.

"Moramo znati sa čim ćemo javnosti i svojim kolegama izaći da se žalimo. Solidarnost među novinarima ne sme biti izgovor za kršenje osnovnih profesionalnih normi", zaključila je Pejović.

Ovaj slučaj ponovo otvara pitanje gde su granice solidarnosti i odgovornosti u novinarskoj profesiji. Profesionalizam, doslednost i poštovanje prema kolegama i javnosti moraju biti osnovni principi za sve one koji se bave medijima.

 

Komentari (0)

Srbija