Đurić za Euronews Srbija: Gradski budžet je stabilan, ne razmišlja se o uvođenju javno-privatnog partnerstva u JGSP
Komentari30/10/2024
-14:29
Oko 16 milijardi dinara, što je trećina gradskog budžeta, vrednost je sudskih sporova koji se trenutno vode protiv Grada Novog Sada u vezi sa eksproprijacijom zemljišta. Da bi isplatio prispele obaveze na osnovu izgubljenih sporova, a bez odustajanja od planiranih projekata, Grad se u junu zadužio za više od tri milijarde dinara, odnosno oko 27 miliona evra, dok su rebalansom budžeta krajem septembra obezbeđena dodatna izdvajanja za plaćanje sudskih penala.
Kakav je plan za rešavanje pitanja koje u velikoj meri opterećuje gradski budžet, šta je rešenje za Javno gradsko saobraćajno preduzeće, koje i pored subvencija godine završava u minusu, ali i hoće li neko biti pozvan na odgovornost zbog neblagovremenog obaveštavanja javnosti o pojavi valjkastih crva u pijaćoj vodi u Novom Sadu, teme su o kojima je u intervjuu za Euronews Srbija govorio gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
Đurić kaže da je budžet stabilan, a sporovi trenutno samo usporavaju pojedine projekte. Grad je do sada isplatio oko pet milijardi dinara za izgubljene sudske sporove, kaže Đurić i dodaje da su trenutno u toku sporovi vredni oko 16 milijardi dinara.
"Bukvalno kako se usvoji plan, tako se podnose tužbe i ti predmete takođe u nekom, ajde u većem broju se gube. U zavisnosti od toga ko sudi. Ali svakako moramo platiti, moramo poštovati sudske odluke. Da li je trenutno nešto ugroženo dok razgovaramo, nije trenutno, nismo ništa rekli nećemo raditi", rekao je Đurić.
Za sada su pojedini projekti samo usporeni, kaže Đurić, koji ne očekuje da će iznosi za sudske penale nastaviti da rastu, jer je, kaže, sudska praksa počela da se menja. A moraće da se menja još nešto.
"Oni koji planiraju razvoj grada, mislim na Javno preduzeće "Urbanizam" koje radi planove, moraće drugačije da planiraju. Moraće objekti javne namene da budu na javnoj svojini, a ne da budu privatnoj svojini, ili u nekom delu da budu na privatnoj svojini. Da ne bi fabrikovali i dalje tužbe", dodao je gradonačelnik Novog Sada.
Druga stvar koja opterećuje budžet u velikoj meri je Javno gradsko saobraćajno preduzeće (JGSP), koje više nego ostala javna preduzeća, dobija tekuće i kapitalne subvencije, ali i dalje završava godine sa gubitkom. Govoreći o rešenju za to preduzeće, Đurić kaže da se u ovom trenutku ne razmišlja o uvođenju javno-privatnog partnerstva u tom preduzeću.
"Mislim da u ovom trenutku postoji snaga u menadžmentu, promenjen je i direktor. Očekujem da nam daju predloge kako firma da nastavi u budućnosti, kako da bude bolja. Ono što je meni bitno jeste da imamo dovoljan broj autobusa na ulicama, da se građani redovno prevoze. Što se tiče ekonomskog dela, koji je takođe izuzetno važan, mi možemo uvek da povećamo cenu prevoza, ali onda će to biti glavno pitanje. Rukovodstvo firme mora da da predlog, da bismo mi doneli političku odluku o tome šta radimo i kako ćemo voditi Gradsko saobraćajno preduzeće".
Poseta Kini
Gradonačelnik Novog Sada se nedavno vratio iz službene posete Narodnoj Republici Kini, a tamo je potpisao ugovor sa kompanijom SHAC o otvaranju njihove prve fabrike na evropskom tlu u Novom Sadu. Na pitanje kada bi to trebalo da se dogodi i da li su i druge investicije iz Kine, a u Novom Sadu ih ima još (dva mosta u izgradnji, za treći potpisan ugovor, planirana izgradnja centralnog prečistača otpadnih voda..) on je kazao da postoje planovi za nova ulaganja.
"Tu je i kompanija Lianbo. Oni su u aprilu otvorili fabriku u Radnoj zoni Kać. Što se tiče kompanije koju sam išao da obiđem i bio kod njih u sedištu u Šangaju, oni treba krajem naredne godine da krenu sa radom. U Februaru 2025. kreće fabrika da se gradi. CTP će graditi fabriku za njih, a oni će biti u zakupu. Hala će imati oko 20 hiljada kvadrata, a investicija vredna blizu 50 miliona evra podrazumeva zapošljavanje 150 ljudi. Ono što smo mogli da vidimo u njihovom razvojnom centru me je fasciniralo. Kompanija koja sarađuje sa svim svetskim brendovima iz auto industrije, od Mercedesa, BMW-a, Folksvagena, Audija, BND-ja kineskog, Ford-a... Ja se nadam da će kod nas za godinu dana početi da rade. Imamo dosta kineskih investicija u Novom Sadu. Jedna kineska kompanija radila je i novi Dom zdravlja na Vidovdanskom naselju. Imamo projekat "Čista Srbija", u okviru kog je izgrađeno ili rekonstruisano oko 100 kilometara kanalizacione mreže, u vrednosti od oko 100 miliona evra. Tu je u fazi i centralni prečistač otpadnih voda koji čekamo. Takođe, oba mosta koja se grade, u okviru Fruškogorskog koridora i most u produžetku Bulevara Evrope, gradi kineska kompanija CRBC, a Šandong Hi-speed treba da radi pešačko-biciklistički most na stubovima nekadašnjeg mosta Franca Jozefa. Oni rade projektovanje, a očekujemo i taj četvrti u aprilu naredne godine da će krenuti radovi. Početkom 2027. trebalo bi da bude gotov taj most i onda napokon možemo da pravimo pešačku zonu u Podgrađu, da Novi Sad dobije sasvim jedan novi centar, da imamo u Podgrađu suvenirnice, hostele, restorane. Mislim da Petrovaradin može da bude stvarno drugačije mesto za život. U planu nam je rekonstrukcija Petrovaradinske tvrđave, da nam struka kaže kako da upotrebljavamo Petrovaradinsku tvrđavu. Ne moramo baš svi kolima da idemo gore do platoa, ili neko i bliže bukvalno do restorana. To nije dobro za takav spomenik kulture, koji nije samo novosadski, već međunarodni. Botanička bašta je takođe neka ideja, u toku su razgovori sa Pokrajinskom vladom oko realizacije tog projekta i onda nam ostaje još biciklistička staza gde je nekad pruga išla na relaciji Petrovaradin - Beočin", rekao je Đurić.
Dodao je da je to komplikovan sistem i da odluka ne može da se donese preko noći.
"Ukoliko do takve odluke, uopšte da razmišljamo o njoj, onda ćemo najpre sesti sa sindikatima u JGSP-u, jer tamo radi oko 1.400 ljudi. To je 1.400 porodica. Moramo da sednemo da razgovaramo sa njima, ali ponavljam za sada ne razmišljamo o tome. Njima su plate sigurno duplo veće nego 2012. i mi prvi put imamo tridesetak vozača na listi čekanja. To se nije desilo ne sećam se koliko dugo. Ljudi se vraćaju iz inostranstva, podnose papire, na listi su čekanja. To je dokaz da su plate dobre".
Što se tiče nabavke novih autobusa i obnove voznog parka, Đurić kaže da to zavisi od dobitka, odnosno gubitka firme i dodaje da su određene društveno odgovorne kompanije donirale autobuse Gradskom saobraćajnom preduzeću.
Ispravnost vode u Novom Sadu
Krajem prošle nedelje, politička stranka Pokret obnove Kraljevine Srbije ponovo je izašla u javnost sa informacijom koju im je, kako su rekli, potvrdila i Gradska uprava za komunalne poslove, da je tokom avgusta u vodi iz gradskog vodovoda uzrokovanoj u Kliničkom centru Vojvodine, u vrtićima, školama, na pijacama, bila prisutna bakterija Pseudomonas aeruginosa iz porodice streptokoka. Na pitanje da li je to tačno i šta će u vezi sa tim preduzeti, Đurić kaže da je za njega jedini merodavan Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
"Institut je jedina merodavna institucija kada je u pitanju vodovod i kanalizacija i oni su i na svom sajtu još dok je krenulo to u avgustu, možda je to neki 20. ili 22. avgust, napisali da voda u Novom Sadu nije štetna po zdravlje ljudi. Ja stvarno ne znam ni u šta drugo da ulazim. Jesu li valjkasti crvi.. Ne razumem se u te stvari, oni su merodavni. U slučaju da nije dobra voda, oni bi svakako morali da obaveste sanitarnu inspekciju Autonomne Pokrajine Vojvodine, koja u tom slučaju nema šta drugo da radi osim da zabrani upotrebu vode za piće, što se do danas nije desilo. Nekako bih više verovao njima", rekao je Đurić.
Dodao je da ne treba žuriti i donositi prebrzo ocene o odgovornosti JKP "Vodovod i kanalizacija", koje je u avgustu saopštilo da valjkastih crva nema i da je sve u redu, dok je dan kasnije Institut potvrdio njihovo prisustvo.
"Videćemo, možda ćemo raspravljati o tome i na Skupštini, pošto se opozicija približava upodobljavanju zahteva za sazivanje vanredne sednice Skupštine grada. Možda ćemo imati i sednicu skupštine da raspravljamo o tome da li ima ili nema odgovornosti. Najlakše je da smenimo nekoga, ali polako, ja se i dalje vodim Institutom za javno zdravlje Vojvodine. Mislim da znaju bolje od nas", poručio je gradonačelnik Novog Sada.
Komentari (0)