Mihajlović: Jadar nije projekat kojim treba da se ruši vlast, jadarit je budućnost Srbije
Komentari28/10/2024
-14:22
Bivša ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da se zalaže za projekat "Jadar", jer smatra da je jadarit, kritična mineralna sirovina, budućnost Srbije, i ocenila da projekat "Jadar" nije projekat kojim opozicija i ekološki aktivisti treba da ruše vlast.
Ona je istakla da je jadarit, koji Srbija ima, jedinstveni mineral u svetu u kojem se nalazi bor i litijum i naglasila da je litijum danas i da će biti i narednih nekoliko decenija najvažnija mineralna kritična sirovina.
Mihajlović je dodala da nijedna zemlja u svetu koja ima litijum nema kompoziciju litijuma kakvu ima Srbija i ukazala da nisu tačni navodi da će biti ekoloških problema ukoliko se bude radila eksploatacija jadarita, jer bi se koristila nova tehnologija.
Komentarišući tvrdnje ekološkog aktiviste iz udruženja "Ne damo Jadar" Zlatka Kokanovića da se na osnovu prostornog plana za projekat "Jadar" koji je izašao na javni uvid 2019. godine može zaključiti da će korišćenjem sumporne kiselina doći do zagađenja vode, zemlje i vazduha, Mihajlović je za K1 televiziju rekla da je 2019. godine napravljen prostorni plan u kome je navedeno da bi se u rudniku, koji treba da radi minimum 40 godina, koristilo ono što se koristi svuda u svetu, kao i sumporna kiselina.
Ona je dodala da je tada Kokanović pregovarao sa kompanijom Rio Tinto da proda svoje zemljište i da se slagao sa tim da se pravi rudnik.
"Mi koristimo sumpornu kiselinu, i onda je odjednom problematično što će se jedan deo sumporne kiselina na propisan ekološki bezbedan način koristiti i jednog trenutka u preradi jadarita. Mi imamo nacrte studija, oni su potpuno javni i niko od njih nije želeo da razgovara o tim nacrtima. Njima se to ne dopada, jer u tim nacrtima stoji vrlo jasno objašnjeno za svaku stvar koja će se desiti u rudniku koji je digitalizovan", objasnila je ona.
Kako je navela, na nacrtu studije je radilo stotinu profesora šest godina, korišćeno je 38.000 parametara, preko 20.000 uzoraka rude, i postoje određeni zaključci iz kojih je potpuno jasno da ne postoji nikakav ekološki problem ni za ljude, ni za životinje, ni za vodu, ni za vazduh.
"Imate nekoliko 'stručnjaka' koji su se približili političkoj priči, jer ovo je čista politika i nema veze sa ekologijom, koji direktno znaju da greše i da to što govore nije tačno. Kada je sušna godina, prosečan protok Drine je 50.000 litara, kada je korektna godina 300.000. Njima treba tri do 16 litara u sekundi", izjavila je ona i dodala da je neophodno da svi sednu i razgovaraju o ovoj temi.
Mihajlović smatra da 2019. godina ekološki nikoga nije zbunila, već da je tada opozicija pokušala da iskoristi jadarit i prostorni plan projekta "Jadar" za predizbornu kampanju.
"Priča sa kojom izlazi Dragana Đorđević koja je godinu dana radila u ministarstvu koje sam ja vodila, zato što je bila protiv ja sam želela da čujem zašto je protiv, šta to ne valja u tome. Njeni izveštaji iznose dve rečenice, nikada nije rekla ovo ne valja, ovo treba da se menja. Imate ženu koja kaže da ćemo imati sumporne kiše, a u studijama je dokazano da od toga nema ništa i da će se sumporna kiselina koristiti ispod tačke ključanja", navela je ona.
Pored toga što bi Srbija imala velike finansijske benefite od projekta "Jadar", Mihajlović kaže da bi Srbija imala ceo lanac, rudnik, preradu, fabriku baterija i fabriku električnih vozila u trenutku kada litijum ima 10 zemalja u svetu, što je, smatra ona, veoma značajno za buduće generacije.
Prema njenim rečima, Kokanović je 2019. godine želeo da proda svoje zemljište, bio na razgovorima o tome, potpisao zajedno sa svojim bratom da je saglasan da proda svoje zemljište, ali da je odustao od toga, jer nije postugnuta cena koju je on želeo.
Mihajlović je poručila i da tehnologije u bilo kom drugom rudniku u Srbiji ne mogu da se porede sa tehnologijom koja bi se koristila kod eksploatacije jadarita. Ona smatra da opozicija i ekološki aktivisti koriste jadarit i projekat "Jadar" za svoje lične interese i poručila da jadarit nije projekat kojim se ruši vlast u Srbiji.
Mihajlović je istakla da je Demostat, pre sedam dana izneo podatke da poverenje u nevladine organizacije ima između devet do 10 odsto građana, da je poverenje u opozicione stranke šest odsto, a da je poverenje u predsednika Srbije Aleksandra Vučića 49 odsto.
Treba zajednički da se pogledaju studije i da se o njima razgovara, poručila je ona i dodala da svaka vrsta "betona" koji opozicija stavlja ispred sebe pokazuje da oni ne žele da čuju argumente zato što su ti argumenti poptuno suprotni od onoga čime je opozicija krenula u borbu protiv jadarita.
"Ja nikome nisam mogla da kažem do juna ove godine da je bilo šta bezbedno. Ni jedan član SANU-u, ni jedan akademik nije mogao da zna 2019, 2020, 2021, 2022, 2023. godine da li će da bude i da li može da bude to bezbedno. Tek kada su studije urađene i javno objavljene, onda mogu da kažem da mogu da razgovaram o svakoj reči u toj studiji zato što podržavam stotinu ljudi koji su na tom radili i šest godina istraživanja", navela je ona.
Mihajlović je rekla da je prostor površinskog kopa koji se sledeće godine otvara u Finskoj, koji je pet kilometara od grada, 50 puta veći od onoga što je u Jadru, iako ima oko 35 odsto manje rude nego što Srbija ima litijuma u jadaritu.
"Niko ne može da mi kaže da to nije bezbedno ako studije pokažu da je bezbedno i ako država napravi takve uslove i takvu kontrolu, a naša država ima mehanizama to da uradi. Srbija je ta koja mora da napravi takve uslove da 24 sata vrši monitoring i kontrolu svakoga, pa i Rio Tinta", rekla je ona.
Kokanović je za K1 negirao da je 2019. godine želeo da proda svoju zemlju Rio Tintu i rekao da mu je to bilo ponuđeno, ali da je on odbio, kao i da se njegove parcele 90 odsto nalaze u zoni planiranog rudnika, pruge, gasovoda i puta. On tvrdi da su 2019. godine u Prostornom planu izneti podaci da će se koristiti 1.100 tona koncentrovane sumporne kiseline dnevno, da će se trošiti od tri i po do sedam tona eksploziva dnevno i da će se mleti 5.000 tona rude dnevno, što, prema njegovoj oceni, znači zagađenje vode, zemlje i vaduha.
Komentari (0)