Resorni odbor podržao predlog rebalansa budžeta za poljoprivredu od 125,7 milijardi dinara
Komentari20/09/2024
-21:14
Skupštinski Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu na današnjoj sednici usvojio je predlog rebalansa budžeta Srbije prema kojem bi budžet za poljoprivredu imao 125,7 milijardi dinara, od čega je najviše planirano za subvencije - 105,7 milijardi dinara.
Odbor je, nakon diskusije u okviru prve tačke dnevnog reda, preporučio Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da "prvi cilj izrade buduće Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2025-2032 treba da bude obnova prehrambenog suverentita Srbije i prehrambena sigurnost njenih potrošača".
U tom zaključku se navodi da "nije dobro što su u izradi okvira Strategije učestvovale samo firme iz Slovenije i BiH (federalni deo), već da dominantnu ulogu u izradi tog dokumenta treba da imaju domaći sručnjaci".
Tu se misli na poljoprivredne fakultete i institute, koji se bave pitanjima poljoprivrede, uz asistenciju sručnjaka s drugih fakulteta, instituta, uglednih poljoprivrednika, privrednika iz oblasti poljoprivrede i prerađivačke industrije.
U zaključku je dodato da "nije dobro za Ministarstvo poljoprivrede, ni za struku, pa ni za izradu okvira Strategije da od 24 stručnjaka samo četvorica bude iz Srbije".
U okviru druge tačke Odbor je usvojio predlog zakona Zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu RS za Razdeo 24 Minstarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koje je planirala vlada.
Predstavnik Ministarstva finansija izložilo je predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu RS, kada je navedeno i da je za rashode i izdatke raspoređene aprorijacijama Ministarstva poljoprivrede predviđeno 125,7 mijlijardi dinara, što iznosi 6,7 odsto budžeta Srbije.
Najveći deo pomenutog budžeta za poljoprivredu namenjen je za subvencije koje iznose 105,7 milijardi dinara, a inicijalnim budžetom bilo je predviđeno 88,1 milijardi dinara.
Učešće subvencija za poljoprivredu u ukupnim subvencijama države je oko 49,3 odsto i predstavlja najveći udeo.
Najveći iznos namenjen je za direktna plaćanja i iznosi 85,1 milijardu dinara, a odnose se na subvencije koje se dodeljuju proizvođačima kroz premije za mleko, podsticaj za biljnu i stočarsku proizvodnju i realizaciju regresa.
Komentari (0)