Politika

Ambasador Alžira: Kosovo je sastavni deo Srbije

Komentari

Autor: Tanjug

07/07/2024

-

10:30

Ambasador Alžira: Kosovo je sastavni deo Srbije
Ambasador Alžira: Kosovo je sastavni deo Srbije - Copyright Tanjug/Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije

veličina teksta

Aa Aa

Ambasador Demokratske Narodne Republike Alžir u Srbiji Fatah Mahraz izjavio je da je Kosovo sastavni deo Srbije te iz tog razloga Alžir nije priznao njegovu jednostranu nezavisnost.

On je za današnju Politiku rekao da Alžir bezrezervno podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, koja, kako je naveo, sa svoje strane, reafirmiše svoju privrženost poštovanju međunarodnog prava po pitanju Zapadne Sahare, koje predviđa pravedno i trajno rešenje ovog sukoba u skladu s relevantnim rezolucijama Generalne skupštine i Saveta bezbednosti OUN.

"Ovakav stav naglašen je marta 2018. godine, prilikom zvanične posete Beogradu našeg tadašnjeg ministra spoljnih poslova, i ponovo potvrđen juna 2023. tokom razgovora, vođenih takođe u Beogradu, između našeg ministara spoljnih poslova Ahmeda Atafa i njegovog srpskog kolege Ivice Dačića, koji je potvrdio posvećenost svoje zemlje da neće delovati nauštrb pozicija Alžira, niti njegovih fundamentalnih interesa u njegovom regionu", rekao je Mahraz.

On je dodao da je Zapadna Sahara neautonomna teritorija na koju treba da se primeni doktrina Ujedinjenih nacija o dekolonizaciji.

Govoreći o rezoluciji u Srebrenici koja je usvojen u GS UN, ambasador Alžira je rekao da je njegova zemlja prilikom glasanja bila uzdržana, jer smatra da je Dejtonski sporazum jedina konsenzualna osnova na kojoj je bilo moguće da se rat u Bosni i Hercegovini okonča, kao i da se pri svakom koraku i svakoj inicijativi prednost mora dati duhu saradnje i dijaloga radi očuvanja miroljubivog suživota i razvoja Bosne i Hercegovine.

Prema rečima ambasadaora Alžira, Alžir i Srbija imaju izvanredne političke odnose, o čemu svedoče pozitivni ishodi redovnih konsultacija koje se naizmenično održavaju u dve zemlje i na kojima se uvek i iznova konstatuje velika konvergencija stavova o brojnim regionalnim i međunarodnim pitanjima od zajedničkog interesa.

Otvaranje direktne linije između Beograda i Alžira

On je podsetio da veze prijateljstva, saradnje i solidarnosti između Alžira i Srbije datiraju još iz narodnooslobodilačkog rata, kada su vlada i narodi tadašnje Jugoslavije podržavali pravednu stvar alžirskog naroda.

"Srpske kompanije, koje i danas rade u mojoj zemlji, dale su značajan doprinos izgradnji i razvoju Alžira posle sticanja nezavisnosti. Od tada, razmenjeno je više poseta na visokom nivou, potpisan je niz sporazuma o saradnji i održano 20 zasedanja Međuvladinog mešovitog komiteta", naveo je Mahraz.

On je podsetio da je alžirski premijer posetio Srbiju 2021. kako bi ponovo pokrenuo dijalog na najvišem nivou, a potom je i ministar spoljnih poslova Alžira došao u radnu posetu Beogradu u junu prošle godine, tokom koje je usvojena zajednička mapa puta koja sadrži važne političke i ekonomske aktivnosti u veoma ratkom roku, a s ciljem da se revitalizuje saradnja na svim nivoima.

"Ta saradnja uskoro će imati koristi i od ponovnog otvaranja direktne vazdušne linije između Alžira i Beograda, što će olakšati razmenu u oblasti turizma i trgovine", ukazao je on.

Na pitanje kako sagledava odnose Srbije sa Afrikom, Mahraz je kazao da je Alžir najveći arapski i afrički ekonomski i komercijalni partner Srbije s obimom trgovine u znatnom rastu.

"Najveća zemlja Afrike, Alžir, ima i sve predanosti, kao što su pomorska, železnička, putna, vazdušna i IKT infrastruktura, što mu daje strateški značaj. Takođe, pripadnost Alžira afričkoj Zoni slobodne trgovine otvara ogromne mogućnosti za srpsku privredu kroz trijangularnu saradnju s Afrikom", smatra Mahraz.

Dodaje i da sa svoje strane, Srbija, čije su kompanije razvile tehnološku ekspertizu u brojnim sektorima, već ima koristi od značajnog kapitala prijateljstva u Africi, koji datira još iz vremena Jugoslavije, što će svakako olakšati uspostavljanje novih partnerstava s Alžirom na kontinentu.

Komentari (0)

Srbija