Politika

Džefri Saks: Srbija je bombardovana i razorena zbog baze Bondstil i profita vojno-industrijskog kompleksa

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/05/2024

-

20:52

Džefri Saks: Srbija je bombardovana i razorena zbog baze Bondstil i profita vojno-industrijskog kompleksa
Džefri Saks - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Svetski poznati ekonomista Džefri Saks, gostovao je u podkastu istaknutog američkog novinara Takera Karlsona, odgovarajući na Karlsonova pitanja u vezi sa geopolitičkim kretanjima i izazovima sa kojima se svet susreće, Saks se dotakao i NATO bombardovanja SR Jugoslavije, odnosno Srbije i Crne Gore.

Govoreći o tome da sa "pobednicima Hladnog rata" nije bilo pregovora, tj. da su obećavali jedno, a radili potpuno drugo, zanemarujući interese druge strane, ponašajući se kao "svetski policajac", kako je nazvao administraciju Sjedinjenih Američkih Država devedesetih godina, Saks je i o agresiji NATO pakta na SR Jugoslaviju, tj. Srbiju, govorio kao o jednostranom potezu.

"Dakle, sve (prim. aut. pregovori sa Rusijom o neširenju NATO-a na istok) je lažno. Ono što smo govorili, sve je laž. Ali samo da kažem, SAD su nastavile da rade jednostrane stvari koje su bile zaista nečuvene. Bombardovali smo Beograd 78 dana tokom 1999. godine. Loš potez. Apsolutno. Bombardovali smo jednu evropsku prestonicu 78 dana", rekao je Saks.

Na pitanje Karlsona koja je poenta bombardovanja kada se pogleda unazad, tj. šta su bili razlozi za ovakav potez, Saks je rekao da je cilj bio cepanje Srbije i otvaranje najveće NATO baze u jugoistočnoj Evropi.

"Poenta toga je bila da se Srbija pocepa i stvori nova država Kosovo, gde imamo najveću vojnu bazu NATO-a u jugoistočnoj Evropi. Tamo smo postavili bazu "Bondstil" jer smo želeli bazu u jugoistočnoj Evropi", istakao je Saks i nastavio:

"U dokumentu pod nazivom "Obnova američke odbrane" 2000. godine, kaže se da je Balkan nova strateška oblast za SAD. Dakle, moramo da prebacimo velike trupe na Balkan jer je njihova ideja bukvalno igra rizika, a ne samo da su vam potrebni dobri odnosi ili mir. Trebaju nam naše figure na tabli. Potrebne su nam vojne baze sa naprednim pozicioniranjem naše vojske svuda u svetu. Zato su želeli veliku bazu u jugoistočnoj Evropi. Nisu voleli Srbiju. Srbija je ionako bila bliska Rusiji. Mi smo jedina supersila. Radimo šta hoćemo. Tako su pocepali zemlju (prim. aut. Srbiju), što sada tvrde da drugi ne smeju da rade. Znate ono, nema promena granica. Razbili smo Srbiju, i našom deklaracijom ustanovili novu državu Kosovo. Tamo smo stavili ogromnu NATO bazu i to je bio cilj", sumirao je Saks osnovnu ideju i rezultat NATO agresije na Srbiju.

Na pitanje Karlsona da li to znači da agresija NATO-a nije izvedena da bi se "spasilo potlačeno muslimansko stanovništvo" (prim. aut. na Kosovu), Saks je rekao da je to bilo spasavanje vojno-industrijskog kompleksa, izgradnja "Bondstila", ubijanje velikog broja ljudi i uništenje gradova.

"To je bilo spasavanje vojno-industrijskog kompleksa, uzimanje lepe lokacije za bazu u jugoistočnoj Evropi. To je bilo ubijanje velikog broja ljudi, uništenje gradova. Znate, bilo je malo tužno, ali mi radimo mnogo tužnih stvari i mnogo destruktivnih stvari, mnogo ratova. Mi smo zemlja večnog rata. Ne gledamo unazad. Ne bi trebalo ni da pričamo o ovome jer ovo nije bilo 'neisprovocirano' (prim. aut. kao napad Rusije na Ukrajinu), sećaš se?", rekao je na kraju Džefri Saks.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija