Politika

Rasprava o rezoluciji o Srebrenici na GS UN najverovatnije se ponovo odlaže

Komentari

Autor: RTS, Tanjug

14/05/2024

-

12:29

Rasprava o rezoluciji o Srebrenici na GS UN najverovatnije se ponovo odlaže
Tanjug/AP/Seth Wenig - Copyright Tanjug/AP/Seth Wenig

veličina teksta

Aa Aa

Rasprava u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija o rezoluciji o Srebrenici najverovatnije će ponovo biti odložena za 22. maj, saznaje Tanjug.

To znači da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić ići u Kotor na Samit lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije 16. maja sa ministrom finansija Sinišom Malim i ministarkom za evropske integracije Tanjom Mišečević.

Vučić bi nakon tog skupa, posle sledećeg vikenda, trebalo da otputuje u Njujork da bi prisustvovao sednici Generalne skupštine UN, ako ponovo ne dođe do pomeranja.

Prethodna, vanredna sednica o BiH, održana je 30. aprila, a zakazana je bila na zahtev predstavnika Rusije kako bi upozorili da je BiH na ivici oružanog sukoba, ali i zbog toga što je ambasador BiH pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija bez saglasnosti pokrenuo priču o rezoluciji o Srebrenici. 

Vlada Republike Srpske ranije je dostavila SB UN Izveštaj o situaciji u BiH, s posebnim osvrtom na posledice koje bi imalo eventualno usvajanje rezolucije o Srebrenici, koja je Generalnoj skupštini dostavljena bez saglasnosti sva tri konstitutivna naroda u BiH.

Inače, redovne sednice SB UN o stanju u BiH održavaju se dva puta godišnje.

Vlada Republike Srpske SB UN dostavila zaključke Međunarodne komisije o Srebrenici

Vlada Republike Srpske je uz 31. izveštaj Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija dostavila i zaključke Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine u kojoj je, nakon temeljne istrage, utvrđeno da su ubistva u Srebrenici 1995. godine bila ratni zločin, ali da se nije dogodio, niti pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.

Reč je o poglavlju 11 Izveštaja Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.

"Izveštaj je sastavljen na osnovu naučne metodologije od eminentnih stručnjaka svetskog ranga iz svojih oblasti sa prestižnih univerziteta i instituta, na čelu sa izraelskim istoričarem Gideonom Grajfom, koji je profesor na Univerzitetu u Teksasu i jedan od vodećih istraživača Holokausta u svetu, dok su ostali članovi Komisije bili istaknuti akademici iz SAD, Јapana, Australije, Nigerije, Italije, Srbije i Nemačke", saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

U izveštaju je navedeno da je zločin u Srebrenici 1995. godine usledio nakon etničkog čišćenja te regije od muslimanske-bošnjačke vojske, u kojem su na stotine srpske dece, žena i staraca namerno mučene i ubijene.

"Srpski narod doživeo je strašne zločine na ovom području, što je potpuno zanemareno, već postoje namere da se prikaže da su bošnjačke žrtve u Srebrenici jedine žrtve", navodi se.

Ističe se da srebreničku regiju, odnosno Srednje Podrinje, sa istorijskog aspekta nije moguće posmatrati u svetlu događaja iz jula 1995. godine, jer kako se može videti iz izveštaja, sukobi između Srba i muslimana u Srednjem Podrinju započeli su aprila 1992. godine, a početkom maja intenzivirale su se napadačke aktivnosti muslimanskih oružanih snaga na području opštine Srebrenica, koje su započele sistematičnu kampanju etničkog čišćenja srpskih sela u okolini Srebrenice, sa ciljem zauzimanja Bratunca i presecanja Republike Srpske na dva dela.

Kako je opisano u izveštaju, jedno od većih srpskih sela u Srebrenici, Podravanje, napadnuto je 24. septembra, kada je ubijen 31 civil i pripadnik seoskih straža, nekoliko ih je zarobljeno, a selo je spaljeno. Srpsko selo Fakovići u opštini Bratunac, spaljeno je 5. oktobra, a ubijeno je 28 civila i pripadnika seoskih straža, od čega 12 žena.

Više o izveštaju pročitajte OVDE.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija