Politika

Usvojena deklaracija o Zapadnom Balkanu: Od Beograda i Prištine očekuje se sprovođenje sporazuma "bez odlaganja"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/12/2023

-

21:40

Usvojena deklaracija o Zapadnom Balkanu: Od Beograda i Prištine očekuje se sprovođenje sporazuma "bez odlaganja"
Usvojena deklaracija o Zapadnom Balkanu: Od Beograda i Prištine očekuje se sprovođenje sporazuma "bez odlaganja" - Copyright Tanjug/Vlada Republike Srbije/Peđa Vučković

veličina teksta

Aa Aa

Lideri Evropske unije i zemalja članica usvojili su deklaraciju o Zapadnom Balkanu tokom samita EU-Zapadni Balkan koji se održava u Briselu. U sedam od 35 tačaka deklaracije, oko koje su konsultovane zemlje Zapadnog Balkana, pružena je puna podrška naporima visokog predstavnika EU i specijalnog predstavnika EU u dijalogu između Beograda i Prištine i u pogledu ostalih regionalnih pitanja Zapadnog Balkana.

"Očekujemo konstruktivno angažovanje dve strane u dobroj veri i u duhu kompromisa u cilju brzog napretka u normalizaciji svojih odnosa, što je ključno za bezbednost i stabilnost celog regiona i za garanciju da strane mogu da napreduju na svojim evropskim putevima. Pozivamo strane da u potpunosti sprovedu Sporazum o putu ka normalizaciji i njegov aneks za implementaciju, kao i sve prošle sporazume, bez ikakvih daljih odlaganja ili preduslova", navodi se u tekstu deklaracije.

Zajednička politika prema Rusiji

Deklaracijom se upozorava i na sve složenije geostrateško okruženje, u kojem "dominira ruska ratna agresija protiv Ukrajine", kao i kriza na Bliskom istoku, što dovodi u opasnost mir i bezbednost u Evropi, kao i svetu.

"To pokazuje značaj jedinstva i svrhu unutar evropske porodice i strateškog partnerstva između EU i regiona Zapadnog Balkana, što dovodi do sve bližih veza i dublju saradnju sa EU, zasnovanu na zajedničkim principima i vrednostima", piše u deklaraciji.

U skladu sa tim podstiče se "brz i trajan napredak" ka potpunom usklađivanju sa
zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom (ZVBP) EU. Tu se pre svega misli na restriktivne mere, to jest sankcije.

Tanjug/AP Photo/Andreea Alexandru

 

"Pohvaljujemo one partnere sa Zapadnog Balkana koji u tom pogledu već pokazuju stratešku posvećenost, tako što su se u potpunosti uskladili sa ZVBP EU i podstičemo one koji to još nisu učinili da slede primer", navodi se u deklaraciji.

Kao jedina odgovorna strana za kontinuiranu energetsku i ekonomsku krizu identifikovana je Rusija.

EU je, imajući to u vidu, rešena da dodatno intenzivira svoje političko angažovanje sa regionom Zapadnog Balkana, posebno sa zemljama usklađenim sa ZVBP EU. Navodi se da je pomoć već
pružena putem Instrumenta pretpristupne pomoći, Ekonomskog i investicionog plana,
Paket energetske podrške, Evropski instrument mirovne pomoći, kao i podrške koja
doprinosi izgradnji sajber otpornosti i suočavanju sa problema protiv stranog
manipulisanja informacijama i mešanja (FIMI).

Paket pomoći za energetski sektor

Takođe, deklaracijom se EU obavezuje da će nastaviti da podržava partnere sa Zapadnog Balkana u borbi protiv negativnih efekata na njihove ekonomije i društva, posebno kroz paket energetske podrške EU vrijedan milijardu evra u bespovratnim sredstvima, koja mogu doneti 2,5 milijarde evra investicija.

Već 90 odsto (450 miliona evra) prve polovine paketa, kako bi se ublažilo povećanje
cene energije malim i srednjim preduzećima i ranjivim domaćinstvima, već je isplaćeno.

"Preostalih 500 miliona evra bespovratnih sredstava EU obezbeđuje preko Investicionog
okvira za Zapadni Balkan (IOZB) za unapređenje energetske tranzicije i energetske
nezavisnosti, za podršku projektima obnovljive energije, za finansiranje poboljšanja
energetske infrastrukture i interkonektora, uključujući tečni prirodni gas (LNG), za
modernizaciju sistema za prenos energije, centralno grejanje i poboljšanje energetske
efikasnosti privatne i javne infrastrukture na Zapadnom Balkanu", piše u deklaraciji.

profimedia

 

Pored toga, EU podseća na svoju prethodnu odluku iz sfere energetike da otvori mehanizam za zajedničku nabavku gasa i LNG-a, kao i da podstiče  njegovu upotrebu od strane partnera koji imaju tržišta gasa kako bi smanjili svoju zavisnost od ruskog gasa.

"Putem Energetske zajednice EU otvara Zapadnom Balkanu svoje tržište električne energije u zavisnosti od regulatornih reformi", dodaje se.

Unapređenje integracija u okviru Zapadnog Balkana

U tekstu se potvrđuje puna i nedvosmislena posvećenost EU perspektivi članstva Zapadnog Balkana u tom bloku i poziva na ubrzanje procesa pridruživanja, na osnovu "kredibilnih reformi partnera, poštenih i strogih uslovla i i načela vlastih zasluga, što je u našem uzajamnom interesu". 

EU pozdravlja napredak koji su partneri sa Zapadnog Balkana postigli na svojim putevima ka EU od Samita EU-Zapadni Balkan u Tirani. 

"Budućnost Zapadnog Balkana je u našoj Uniji", poručuje se u nacrtu.

U dokumentu se napominje da EU ima za cilj da približi Zapadni Balkan EU, pripremajući teren za pristupanje i donoseći konkretne koristi njegovim građanima već tokom procesa proširenja, i navodi da EU, u tu svrhu, namerava da istraži dodatne mere u smeru daljeg napretka ka postepenoj integraciji. 

"Nadovezajući se na revidiranu metodologiju, EU podseća na poziv Evropskog saveta da se još unapredi postepena integracija regiona već tokom samog procesa proširenja, i to na reverzibilan način, zasnovan na zaslugama", navodi se u deklaraciji. 

Tanjug/Jadranka Ilić

 

Kako se dodaje, u tom kontekstu nedavna komunikacija EK o novom Planu rasta za Zapadni Balkan ima za cilj da ubrza socio-ekonomsku konvergenciju između Zapadnog Balkana i EU i ohrabruje se region da pojača korak reformi u vezi sa EU i unapredi regionalnu ekonomsku integraciju kroz zajedničko regionalno tržište, na osnovu pravila i standarda EU. 

Navodi se da je EU spremna da razmotri predloge iznete u Planu rasta za unapređenje ekonomske integracije Zapadnog Balkana sa EU. 

EU primećuje da su izneti predlozi predmet usklađivanja Zapadnog Balkana sa jedinstvenim tržištem EU i otvaranja relevatnih sektora i područja svim njegovim susedima, u skladu sa zajedničkim regionalnim tržištem, dok se istovremeno potpuno čuvaju integritet jedinstvenog tržišta EU i jednaki uslovi za sve. 

EU ističe da je potrebno da se partneri sa Zapadnog Balkana opredele za inkluzivnu regionalnnu saradnju i jačanje dobrosusedskih odnosa, uključujući sa državama članicama EU. 

Pozdravlja se odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da poštuju glavne evropske vrednosti i principe i da se prema njima obavežu, u skladu sa međunarodnim pravom. 

Poziv na usklađivanje zajedničke spoljne politike

Naglašava se i potreba za trajnim i nepovratnim reformskim postignućima u oblasti vladavine prava, funkcionisanja demokratskih institucija, ekonomije i reforme javne uprave.

"Zajednička vizija budućnosti uključuje zajedničke vrednosti i zajedničku odgovornost. Dok produbljujemo našu saradnju sa partnerima, ponovo apelujemo na njih da ostvare brz i stalan napredak ka potpunom usklađivanju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU (ZSBP), uključujući u pogledu restriktivniih mera, i da deluju u skladu sa time", navodi se u deklaraciji. 

Pohvaljuju se partneri sa Zapadnog Balkana koji, kako se ocenjuje, već pokazuju svoju stratešku posvećenost time što se u potpunosti uklađuju sa ZSBP i ohrabruju oni koji to nisu uradili da slede njihov primer. 

Ističe se i važnost poboljšanog sprovođenja restriktivnih mera i sprečavanja njihovog zaobilaženja.

Ukazuje se i da je EU i dalje najbliži partner regiona, glavni investitor i trgovinski partner, kao i glavni donator.
 

Komentari (0)

Srbija