Unicef u Srbiji poziva građane i poslovnu zajednicu da pomognu svojim donacijama: "Nijedno dete ne sme biti gladno"
Komentari16/12/2022
-17:09
Unicef u Srbiji se pridružio globalnom pozivu za hitno prikupljanje pomoći za decu pogođenu humanitarnim krizama koje su izazvanim dugoročnim efektima pandemije kovid 19, klimatskim promenama i ratnim sukobima, kao i za decu u Srbiji koja žive u siromaštvu, saopštili suiz Unicefa u Srbiji. Oni su ukazali da humanitarne krize ne znaju za državne granice i da sukob i kriza u jednom delu sveta mogu uticati na decu hiljadama kilometara dalje. Istakli su da danas ima više dece kojoj je potrebna humanitarna pomoć nego ikada ranije u novijoj istoriji.
"U našoj zemlji svako 12. dete ne može da ostvari osnovne životne potrebe, a trećina dece živi u riziku od siromaštva koje veoma negativno utiče na sve oblasti razvoja i dobrobiti dece. U susret novogodišnjim i božićnim praznicima, kada uz prazničnu trpezu razmenjujemo poklone sa onima koje volimo, pokažimo solidarnost prema deci kojoj je pomoć najpotrebnija. Prikupljene donacije omogućiće Uncefu da obezbedi pomoć najugroženijoj deci u svetu čiji su životi na ivici zbog gladi i da pomogne porodicama i deci u Srbiji da se izbore sa siromaštvom"", naveli su iz Unicefa.
"Nijedno dete ne sme biti gladno"
Svi građani i preduzeća u Srbiji koji žele da se priključe Unicefovom pozivu donacije mogu izvršiti putem veb sajta donacije.unicef.rs ili uplatom na račun kod Banka Intesa, broj: 160-666-18, svrha uplate: Nijedno dete ne sme da bude gladno.
"Više od 400 miliona dece živi u oblastima sa aktivnim sukobima. Procenjuje se da jedna milijarda dece u svetu živi u zemljama koje su izuzetno izložene uticajima klimatskih promena. Najmanje 36,5 miliona dece je raseljeno iz svojih domova – što je najveći broj ikada zabeležen. A 8 miliona dece mlađe od 5 godina u 15 zemalja pogođenih krizom je u riziku od smrti usled teške neuhranjenosti", naveli su iz Unicefa.
Životi miliona dece u Somaliji, Etiopiji, Jemenu, Avganistanu i na Haitiju su ugroženi zbog gladi. Izostanak kišnih perioda, rast cena hrane i energenata su, uz inflaciju, doveli do krize gladi bez presedana.
U saopštenju se navodi da i u Srbiji kriza najviše pogađa najranjivije. Usled rata u Ukrajini i pandemije virusa kovid 19 došlo je do porasta rizika od siromaštva, nejednakosti i ugroženosti mnoge dece i porodica i dece.
Komentari (0)