Među najuticajnijim istraživačima u svetu i 68 iz Srbije, profesor Ivan Gutman najbolje rangiran
Komentari28/11/2021
-08:08
Na najnovijoj listi, koju je objavio Univerzitet Stanford, među dva odsto najuticajnijih naučnika u svetu našlo se i 68 istraživača iz Srbije. Najbolje rangiran istraživač iz naše zemlje je profesor Ivan Gutman sa PMF-a u Kragujevcu. Od oko osam miliona istraživača, koliko se procenjuje da ih ima u svetu, na Stanfordovoj listi se našlo nešto manje od 200.000.
Inače, treću godinu zaredom grupa istraživača sa tog prestižnog američkog univerziteta rangira istraživače na dve odvojene liste, jedna je pozicioniranje na osnovu ostvarenih rezultata u karijeri od 1960-2020. godine, a druga je rangiranje na osnovu broja citata u 2020. godini.
I na jednoj i na drugoj listi najbolje pozicionaran istraživač iz Srbije je prof. Gutman. Na listi gde se rangiraju istraživači na osnovu ostvarenih rezultata u karijeru Gutman je na 3.303 mestu, dok je sledeći pozicioniran srpski istraživač Branislav Jeremić na 48.569. Superiornost se vidi i na drugoj listi. Prema broju citata u 2020. godini Gutman je 1.243 mestu, dok je sledeći pozicioniran srpski istraživač Mihailo Jakovljević na 12.280 mestu.
Dobar plasman Gutmana nije iznenaženje za stručnu javnost. Kažu da je tako već dve decenije unazad. Skroman, prof. Gutman nije želeo javno da komentariše novu Stanfordovu listu. Međutim, na kragujevačkom PMF- u ne kriju zadovoljstvo što u svojim redovima imaju takvog predavača.
On je od 2012. godine u penziji, ali je nastavio i dalje da radi kao profesor emeritus. Ima dva doktorata iz matematike i hemije, i ceo radni vek posvetio je matematičkoj hemiji. Redovan je član Srpske akademije nauka i umetnost (SANU).
Nova lista nije iznenađenje
Dekan PMF-a u Kragujevcu prof. Marija Stanić kaže za Euronews Srbija da za njih nije iznenađenje nova lista i da je prof. Gutman više puta na raznim listama bio najbolje plasirani naučnik iz Srbije.
Kao profesor emeritus predaje na doktorskim studijama na PMF-u, prenosi znanje mladima, ali što je još važnije kod njih razvija ljubav prema matematici i hemiji.
"Ono što bih ja posebno istekla je njegova izuzetna posvećenost radu sa mladim saradnicima na doktorskim studijama, ali i kolegama iz drugih oblasti. On je stalno pokušavao da nađe nešto zajedničko među različitim naučnim oblastima i da sarađuje sa što većim brojem ljudi", kaže prof. Stanić za Euronews Srbija.
Naglašava da u svojim radovima uključuje mlade istraživače iz Srbije, ali da sarađuje i sa koautorima iz inostranstva. Zahvaljujući njegovim ličnim kontaktima puno predavača iz celog sveto dolazili su da održi predavanja studentima u Srbiji . Gutman je urednik naučnog časopisa "Meč" (MATCH) iz matematičke hemije koji izdaju PMF i Univerzitet u Kragujevcu koji ima najveći impakt faktor od svih časopisa koji se izdaju u Srbiji.
Veliki uspeh za malu Srbiju
Prof. Stojan Radenović, koji se takođe našao na listi najuticajnijih istraživača iz Srbije, kaže da je za malu Srbiju ovo veliki uspeh. Za svog kolegu prof. Gutmana navodi da je jedan od vodećih istraživača na planeti, da je često član komisija koje predlažu Nobelovce za neku oblast.
Radenovića posebno raduje što na Stanfordovoj listi ima sve više mladih istraživača iz Srbije, koji su budućnost zemlje. Iako je odavno u penziji i dalje se bavi istraživanjem i objaljuje naučne radove iz matematike.
"Raditi znači postojati. Forsiram mlade kolege iz Srbije da zajedno radimo, ali sarađujem i sa kolegama iz inostranstva. Teško je podstaći ljude da se bave istraživanjem i pišu radove, zato što svi žele karijeru, a manje je prisutna ljubav prema matematici", navodi Radenović za Euronews Srbija.
Na Stanfordovoj listi najcitiranijih istraživača osim prof. Gutmana su i profesori Mihailo Jakovljević, Miroslav Dramićanin, Dalibor Petković, Petar Seferović, Sergej Ostojić, Dragan Pamukar, Gordana Ćirić Marjanović, Teodor Atanacković, Milan Janić, Slaviša Trajković, Mirjana Rajlić Stojanović, Stojan Radenović.
Na listi ostvarenih rezultata u karijeri od 1960-2020. godine osim prof. Gutmana su i Branislav Jeremić, Dušan Tiodorović, Ljubomir Ćirić, Vladimir Kostić, Radivoje Popović.
Komentari (0)