Društvo

"Sećanje na žrtve i besmisao rata": Kako Srbija treba da gleda na 11. novembar, kao na Dan primirja ili Dan pobede

Komentari

Autor: Euronews Srbija

11/11/2021

-

22:55

"Sećanje na žrtve i besmisao rata": Kako Srbija treba da gleda na 11. novembar, kao na Dan primirja ili Dan pobede
"Sećanje na žrtve i besmisao rata": Kako Srbija treba da gleda na 11. novembar, kao na Dan primirja ili Dan pobede - Copyright E-Stock/Dušan Milenković

veličina teksta

Aa Aa

Srbija je u Prvom svetskom ratu pretrpela ogromne gubitke i taj preriod predstavlja izuzetnu nacionalnu traumu, ocenili su gosti emisije Euronwes veče istoričari Slobodan Marković i Veljko Stanić.

Za četiri godine ratovanja, Srbija je imala najveći procenat žrtava u odnosu na broj stanovnika, poginulo je čak 53 odsto muškog stanovništva starosti od 18 do 55 godina. Rat je Srbiju koštao 400 miliona tadašnjih dolara, dok je uništeno 70 odsto celokupne industrije.

"Srbija je imala najveće gubitke, u zavisnosti koje se metode proračuna primene, između petine i četvrtine stanovništva je stradalo. Žrtve su višestruke i ono što nesumnjivo znamo je da je najviše stradalo civilno stanovništvo. Bilo je velikih gubitaka zbog epidemija, izmorenosti, gladi. Veliki deo stanovništva je preseljavan, završio u logorima, bilo je i odmazda. To su bile tragične godine u istoriji Srbije i nezabeležni gubitak populacije. Taj period predstavlja period izuzetne nacionalne traume", rekao je Marković.

Marković smatra da 11. novembar treba obeležavati kao Dan primirja, a ne Dan pobede.

"Praznik se obeležava kao Dan primirja, ako bi se insistiralo samo na pobedi, to bi vodilo nekoj vrsti renacionalizacije. U Zapadnoj Evropi se ovaj praznik obeležava sve inkluzivnije. Velika proslava koja je održana pre tri godine u Parizu je primer. Sa ovakvih  skupova treba poslati pacisiftičku sliku", naglasio je Marković.

On je dodao da ovaj dan treba pamtiti kao sećanje na sve žrtve koje je Srbija dala, ali i na besmislenost rata kao takvog. 

"Bilo bi važno u obeležavanju takvih traumatičnih događaja slati humanističku i pacifističku poruku, samo tako možemo dati smisao svemu što se desilo, jer rat je sam po sebi besmislen", kaže Marković.

Kada je reč o reviziji istorije, on je pomenuo primer Gavrila Principa, koji je, kako kaže, prošao trnovit put u britanskom javnom mnenju - od potpunog odbacivanja do prihvatanja, od teroriste do inkluzivnog Jugoslovena. 

"On je i u samoj Jugoslaviji obeležavan sasvim drugačije. Posle ubistva kralja Aleksandra gledano je da se to skloni u stranu da se ne bi izazivale nacionalne tenzije. I druga Jugoslavija je imala problem sa Principom. U novije vreme imate pokušaje renacionalizacije Gavrila Principa. On je sam sebe smatrao Jugoslovenom, a po nekim tumačenjima se posrbljuje. Pogledi na njega su menjani ne samo u inostranstvu, već i u Jugoslaviji", rekao je Marković.

Euronews Printscreen

Veljko Stanić

Stanić kaže da je Dan primirja obeležavan skromno u prethodnim državama jer se rat završio stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, koji su tokom rata bili na suprotnim stranama. 

Prema njegovim rečima, idealno bi bilo kada bi Srbi iskustvo Velikog rata mogli da povežu sa antifašizmom iz Drugog svetskog rata, "jer smo u Evropi i svetu posle 1918. i 1945. godine bili prepoznati po velikoj ratnoj ulozi".

"Ne možete u istoriji da pamtite sve, posle 100 godina nisu isti Srbi, Mađari ili Francuzi. Promenjene su društvene okolnosti, načini komunkacije. Imate mlade ljude koji žive u sadašnjosti. Istorija se pisala po ključu velikih strategija, državnika i bitaka, ali i po humanističkom ključu, koja u prvi plan stavlja malog čoveka. Nephodan je balans, pravedno sećanje, ni previše ni premalo, nešto što bi modernom građaninu bila potreba", rekao je Stanić.

Pavlović: Srbija se dosta menjala kroz istoriju za razliku od saveznika

Istoričar Momčilo Pavlović, je gostujući na Euronews Sebija istakao da se Srbija dosta menjala kroz istoriju, za razliku od svojih saveznika.

"Mi smo se godinama menjali iz korena, imali smo kasnije i komunizam i maršala. Jugoslovensko iskustvo je zamenilo naše odnose sa savezicima. Malo smo se pogubili kao Rusija u svemu tome i još se pronalazimo", rekao je Pavlović za Euronews Srbija.

On je podsetio na događaj iz Pariza 2018. i ceremonije stogodišnjice od završetka Prvog svetskog rata.

"Srbiji je tada nije dato adekvatno mesto na svečanosti povodom obeležavanja 100 godina od Prvog svetskog rata. To je kasnije ispravljeno. Danas, gradimo odnose sa saveznicima. Srbija ne odbija evropske standarde, nastavlja svojim putem. Istorija je uvek tu, za svet i nas, ali su date žrtve samo naše", naveo je Pavlović.

Euronews TV

Kaže da je Srbija bila saveznik zemalja pobednica u Prvom svetskom ratu ratu i da se se kao jedna od zemalja koja je dala najveći broj žrtava.

"Današnji datum nije važan samo za Srbiju, već za čitav svet. Utihnulo je oružje, prestalo je ubijanje. Ovog dana se u Srbiji nije ništa značajno desilo, ali ovo je dan kada je prestao Prvi svetski rat, a to je od značaja za sve učesnike u njemu", kazao je Pavlović.

Na pitanje je li dovoljno pažnje ovom ratu posvećeno danas kroz nastavni program, Pavlović  odgovara da jeste, ali da je glavno pitanje koliko je interesovanje učenika da nauči istoriju svoje zemlje i da čita sve ono što im je dato.

Dodaje da je takođe važno da se kroz ceremonije utiče na svest ljudi koliko je istorija važna i sami događaji koji su je obeležili, a među njima je, dodaje, i celokupan Prvi svetski rat.

"To je potrebno nama koji smo živi i da razmislimo o svemu tome. To je sasvim dovoljno", kaže i dodaje da bi svemu tome doprinelo što više spomenika koji se vezuju za ovaj period.

Komentari (0)

Srbija