"Uređujemo na parče, pa posle nekoliko godina menjamo i nikad nismo zadovoljni": Kada će biti "skockan" Trg republike
Komentari08/03/2025
-12:03
Na Trgu republike u Beogradu opet se izvode radovi, i to nakon samo pet godina od velike rekonstrukcije. Centralni trg već je menjao svoj izgled, a sada se očekuju još drastičnije promene. Planirana je izgradnja kružnog toka sa satom u sredini. Najavljeno je i da će Vasina ulica biti otvorena za sve vozače, a ne kao do sada samo za taksiste i javni gradski prevoz. Postavlja se pitanje zašto se opet menja izgled Trga republike i kako se jedan od simbola grada menjao kroz vreme.
Kocke na Trgu republike postavljene su 2019. godine, kada je rečeno da bi trebalo da traju vekovima. Međutim, podloga je propala i one će sada biti izvađene, a jedan određeni deo tog prostora biće asfaltiran.
Arhitekta Bojan Kovačević objašnjava za Euronews Srbija da nije problem večnost kocki, navodeći da granitna kocka tih dimenzija stvarno jeste večna.
Problem je, kaže, što podloga za njihovo smeštanje očigledno nije pripremljena tako da veći broj kocki ne ulegne posle kratkog vremena.
"Neka najbolja namera je sigurno postojala, ali očito bez tehničke pozadine koja je bila na nivou", rekao je arhitekta.
Kružni tok i Beogradski sat
U sredini kružnog toka trebalo bi da bude postavljen Beogradski sat.

Euronews Srbija
Planirano je i otvaranje Vasine ulice za sva vozila, a ne samo za taksiste i javni gradski prevoz kao što je sada.
Postavlja se pitanje da li bi Trg republike trebalo da bude mesto usporenog ili ubrzanog saobraćaja.
Sagovornik Euronews Srbija kaže da u centru grada saobraćaj mora da bude mirniji i usporeniji.
On objašnjava da je odnos geometrijske matrice i protoka na Trgu republike takav da saobraćaj ne može da bude intenzivan.
"I tamo gde nominalno može da bude intenzivan, kao što je na Slaviji, stalno su problemi, zato što se previše ulica uliva u Slaviju. A ovde uz Francusku ulicu i niz Francusku ulicu teče vrlo intenzivan saobraćaj sa Dunavskog dela Beograda i onda preko Trga republike se razliva dalje", rekao je Kovačević.
Za Beogradski sat, koji će biti u sredini kružnog toka, nadležni u gradu očekuju da postane novi simbol grada.
Sa tom ocenom, Kovačević nije saglasan, navodeći da bi taj sat bio simbol otprilike kao i bandera sa znakom.
"To je besmisleno. Pre svega, to su stvari po celoj Evropi viđene na svakom koraku. Taj sat nije ni po veličini, ni po svojoj smislenosti moguć da bude simbol. Na neki način je naivan predlog za ovaj prostor, koji uzgred, kad pogledate koliki je pešački prelaz, vidite da ovde postoji višak prostora, saobraćajne površine. Sad prima taj kružni tok koji će, kako stvari idu, verovatno biti promenjen u prvoj sledećoj prilici", smatra Kovačević.
Euronews Srbija
Kako se Trg republike menjao kroz vreme
Na platou na Trgu Republike, gde je spomenik Knezu Mihailu, takođe je bilo promena.
Nekada je u tom delu bila i fontana i deo sa zelenilom i cvećem.
Kovačević smatra da je jedan od glavnih problema Trga republike to što kroz poslednja dva veka zapravo ne može biti definisan tačno svojim granicama.
On je naveo da je nekadašnji pozorišni trg, prethodna verzija Trga republike, bio ograničen na pravougaoni prostor između Narodnog pozorišta, današnje Palate Reunione i Narodnog muzeja odnosno Hipotekarne banke.
Onda se, dodaje, trg širio, ali nije artikulisan do kraja ni dan danas.
"Dok se prostor, Staklenac i park, ne definiše geometrijski tačno svojim bordurama, ivicama, dok mu se ne definiše namena, mislim da je to mesto za veliki javni objekat. Znam da bi hotelski lanci rado potrčali da budu na Trgu republike. U svakom slučaju, ovo je jedna nedovršena geometrija, koju mi tako uređujemo malo po malo, na parče, pa posle nekoliko godina menjamo, i nikad zapravo nismo zadovoljni, jer ne možemo biti zadovoljni zato što se radi tako partikularno", rekao je Kovačević.
Komentari (0)