Ministarstvo poljoprivrede: U Slovačkoj nov slučaj slinavke i šapa, u Srbiji nije zabeležen nijedan slučaj
Komentari07/04/2025
-21:04

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (MPŠV) saopštilo je danas da u Srbiji i dalje nije zabeležena nijedna sumnja niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, uprkos tome što je u Slovačkoj potvrđen novi šesti slučaj ove zarazne bolesti životinja.
U Evropi je trenutno potvrđeno ukupno 11 žarišta, najpre u Nemačkoj, zatim u šest farmi u Slovačkoj i četiri u Mađarskoj.
Ministarstvo obaveštava javnost, stočare, veterinare i sve učesnike u sektoru stočarstva da je, prema raspoloživim podacima u sistemu za notifikaciju i praćenje zaraznih bolesti ADIS/WAHIS, poslednji slučaj u Evropi prijavljen 4. aprila na farmi tovnih goveda u slovačkoj oblasti Dunajska Streda, u blizini granice sa Mađarskom.
Epizootiološka ispitivanja su u toku, uz primenu svih neophodnih mera, uključujući i meru supresivne vakcinacije.
S obzirom na visok rizik od širenja bolesti na druga gazdinstva i farme sa životinjama prijemčivim vrstama, Evropska komisija je 4. aprila utvrdila nove zone ograničenja. Odluka se odnosi na delove Slovačke, Mađarske i Austrije, obuhvatajući zaraženo i ugroženo područje i širu zonu ograničenja i nadzora u tim zemljama.
Ministarstvo podseća da je, u cilju podizanja nivoa spremnosti veterinarske službe i koordinisanog sprovođenja aktivnosti za sprečavanje pojave slinavke i šapa u Srbiji, Nacionalni krizni centar (NKC) u okviru Uprave za veterinu naložio Regionalnim kriznim centrima (RKC) za brzo reagovanje (Beograd, Novi Sad, Niš i Kraljevo) da hitno stavljaju na raspolaganje sva sredstva, opremu i ljudstvo sa mobilnim ekipama.
Uprava za veterinu je 3. aprila zvanično obavestila Ministarstvo unutrašnjih poslova, Upravu granične policije i Ministarstvo finansija – Upravu carina o aktuelnoj epizootiološkoj situaciji, kao i preventivnim i kontrolnim merama koje je potrebno dalje preduzimati u saradnji sa nadležnom veterinarskom službom na graničnim prelazima. Takođe, preduzimaju se mere u vezi sa kontrolom i sprečavanjem ilegalnog prometa i prodaje životinja i proizvoda životinjskog porekla na terenu.
Dezobarijere na Horgošu
S obzirom na nepredvidivu epizootiološku situaciju i visok rizik od širenja slinavke i šapa, Ministarstvo poljoprivrede je postavilo dezobarijere sa dezinfekcionim punktovima za putnička i teretna vozila koja ulaze u Srbiju na graničnom prelazu Horgoš. Stručna veterinarska služba Veterinarskog instituta (RKC) sprovodi aktivnosti kontrole i vrši dezinfekciju na postavljenim punktovima.
U skladu sa procenom rizika od daljeg širenja bolesti, Uprava za veterinu sprovođaće mere dezinfekcije vozila i na drugim graničnim prelazima, shodno datim okolnostima i mogućnosti primene.
U uslovima kada kontrola prometa na graničnim prelazima nije zadovoljavajuća, a može predstavljati rizik, razmotriće se mogućnost privremenog zatvaranja određenih graničnih prelaza, prvenstveno onih sa manjim obimom saobraćaja.
Ministarstvo apeluje na sve vlasnike životinja da redovno i aktivno prate zdravstveno stanje stoke na svojim gazdinstvima i farmama, kao i da se pridržavaju svih preporučenih mera prevencije i zaštite zdravlja životinja.
Za dodatne informacije i postupanje u slučaju sumnje na zarazu, stočari se mogu obratiti nadležnim veterinarskim stanicama, kao i Upravi za veterinu, putem brojeva telefona 011/31-17-100, 011/28-56-106 i 064/86-80-016.
Uprava za veterinu nastavlja da prati epizootiološku situaciju u regionu i Evropi, kako bi blagovremeno sprovodila dodatne mere, a sve dosadašnje mere ostaju na snazi do daljeg.
MPŠV će obaveštavati javnost o svim novim informacijama i neophodnim merama.
Komentari (0)