Zajednički sastanak EU i Srbije u Briselu: Teme evrointegracije, situacija u zemlji i uslovima za rad civilnog društva
Komentari07/04/2025
-21:13
U Evropskom socioekonomskom komitetu u Briselu održan je zajednički sastanak Evropske unije i Srbije. Predstavnici Komiteta, srpskih i evropskih institucija, civilnog sektora i sindikata razgovarali su o evrointegacijama, trenutnoj situaciji u Srbiji i uslovima za rad civilnog društva.
Proširenje Evropske unije je geopolitička nužnost, a Srbija ima centralnu ulogu na Zapadnom Balkanu - kaže predsednik Evropskog socioekonomskog komiteta Oliver Repke. U trenutku kada su hiljade ljudi na ulicama, Srbija je na raskršću i važno je koji će put odabrati.
"Nadamo se da će iskoristiti trenutak da povrati poverenje u demokratske institucije, da ponovo izgradi mostove među svojim građanima, mladima, civilnim društvom, i da krene odlučno i mirno ka pristupanju Evropskoj uniji što je pre moguće", rekao je Repke.
A Srbija ne sedi skrštenih ruku, kaže ambasador pri Evropskoj uniji, obećavajući da će se do kraja naredne godine u potpunosti uskladiti sa evropskim zakonodavstvom. Srbija nije otvorila nijedan klaster više od tri godine u pregovorima sa Unijom, iako je zadovoljila tehničke kriterijume, jer nema saglasnosti svih država članica.
"Mnoge od njih imaju očekivanja koja su često ne samo zasnovana na onom što predstavlja evropsko zakonodavstvo. Tu se često nalaze razna bilateralna pitanja, a tu je nama najveća prepreka u prethodne tri godine bila činjenica da mi nismo u potpunosti usklađeni sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom", rekao je Danijel Apostolović, šef diplomatske misije Srbije pri EU.

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju
I Evropski parlament drži širom otvorena vrata za nove članice, ali pozitivni signali moraju da dođu iz Beograda - kaže evropski poslanik Gordan Bosanac.
"Govorili smo i o formalnosti procesa pristupanja EU, koji ne podrazumeva samo reformu zakona i njihovo usvajanje u parlamentu, već se pre svega radi o sprovođenju tih zakona i o tome kako oni zapravo menjaju naša društva", rekao je Bosanac.
"Civilno društvo i nezavisni mediji igraju vitalnu ulogu u razvoju demokratskog društa"
U procesu pristupanja Evropskoj uniji civilno društvo ima važnu ulogu - saglasni su svi. Ipak, iz civilnog sektora kažu da ne postoje uslovi za dijalog sa državom.
"Budući da je civilno društvo već više od 10 godina u ovom procesu i učestvuje u svim procesima i izmena zakona i različitih konsultacija koje se tiču našeg napretka, menjanja i zakonodavnog i strateškog i bilo kakvih drugih okvira sa usklađivanjem EU, a da istovremeno imamo direktne napade na civilno društvo od strane predstavnika vlasti, da imamo čak i istrage koje su potpuno neopravdane", smatra direktorka zagovaračkih aktivnosti Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM Jovana Spremo.
Civilno društvo i nezavisni mediji igraju vitalnu ulogu u razvoju demokratskog i pluralističkog društva i moraju da funkcionišu bez neprimerenog pritiska, ocenio je predstavnik Evropske komisije Jirži Plesiti.
"To su vrednosti koje nisu samo u srži Evropske unije, sadržane u našim ugovorima, već je važno i znati da su one fundamentalne za uspešnu budućnost svake zemlje kandidatkinje koja želi da se pridruži EU", rekao je Plesiti.
Civilnom društvu bio je posvećen poseban panel, a teme razgovora bile su i pripreme za Ekspo čiji je Beograd domaćin 2027. i vladavinu prava.
Komentari (0)