Sve što treba da znate o dopunskoj imunizaciji dece MMR vakcinom: Nema zakazivanja, može i subotom
Komentari04/04/2025
-11:29
Pod pokroviteljstvom Svetske zdravstvene organizacije i Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović-Batut" tokom aprila i maja radiće se dopunska imunizacija dece MMR vakcinom i to generacije dece rođene od 2019. godine do 2023. godine.
"Za dopunsku imunizaciju nije potrebno zakazivanje, a sve aktivnosti su u koordinaciji i pod nadzorom Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd", rekla je za Euronews Srbija epidemiološkinja Ivana Begović Lazarević i dodala da su u fokusu Domovi zdravlja Voždovac i Lazarevac.
“Mi smo uvidom u obuhvate dece vakcinom MMR u drugoj godini života uočili da su dva doma zdravlja ima mali obuhvat i da tu treba dodatno obratiti pažnju. To su Lazarevac i Voždovac, i to se odnosi na decu koja su rođena od 2019. do 2023. godine. Potrebno je uraditi reviziju vakcinalnih kartoteka koja je inače obavezna. Na teritroiji Voždovca za tih pet generacija dece, otprilike 2.000 dece je nevakcinisano. Naravno da je najveći broj nevakcinisane dece rođene u generaciji 2023. odnosno 2022. Ista je situacija i na teritoriji Doma zdravlja Lazarevac, s tim što tu imamo 800 dece koja nisu vakcinisana, jer je DZ Lazarevac manji i ima manje dece, ali opet je to znatan broj dece koja treba da budu pozivana”, rekla je ona.

Euronews/Printscreen
Kaže da roditelji mogu da dovedu decu bilo kada, ne moraju kod izabranog lekara i ne moraju prethodno da zakazuju dolazak. Vakcinacija će se vršiti i subotom.
Nepovoljan obuhvat vakcinacijom i u nekim delovima Beograda
Dodatni razlog za ovu hitnu vakcinaciju je i trenutna epidemija morbila u Beogradu, koja je započela u decembru prošle godine. Dr Begović Lazarević kaže da je do danas 57 osoba obolelo, a gotovo 50 odsto su deca uzrasta do četiri godine.
Država apeluje, kaže, na roditelje da ne zanemaruju važnost vakcinacije, jer su nevakcinisana deca najugroženija.
"Zdravstvene ustanove se suočavaju s problemom jer deca koja dolaze zbog drugih zdravstvenih problema mogu doći u kontakt sa zaraženima, što predstavlja veliki rizik za širenje bolesti", upozorava dr Begović Lazarević.
Kaže i da je MMR vakcina živa vakcina koja je u upotrebi skoro 60 godina. Uvedena je kao obavezna još 1971. godine u bivšoj Jugoslaviji, a kasnija istraživanja pokazala su da je potrebna dodatna doza kako bi imunitet bio dugotrajan i efikasan.
Druga doza MMR vakcine, objašnjava ona, uvedena je 1995. godine, čime je osigurana veća zaštita od malih boginja, zaušaka i rubele.

profimedia
Deca obično primaju prvu dozu u drugoj godini života, a druga doza, koja predstavlja revakcinaciju, pruža dodatnu zaštitu pri polasku u prvi razred osnovne škole.
"MMR vakcina je ključna jer štiti decu od ozbiljnih bolesti, a istraživanja pokazuju da obuhvat vakcinacije ne samo da štiti pojedinca, već i širu zajednicu", objašnjava dr Begović Lazarević.
Ona naglašava da je vakcinacija ključna za sprečavanje ozbiljnih komplikacija koje bolesti poput morbila mogu izazvati. Komplikacije uključuju upalu pluća, oštećenje vida, pa čak i zapaljenje mozga, što može ostaviti trajne posledice.
"Ove bolesti nisu bezopasne. Morbile su mnogo opasnije nego što mnogi misle. Iako se nazivaju 'male boginje', mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, pa čak i smrt", dodaje dr Begović Lazarević.
Roditeljima koji sumnjaju u vakcine, doktorka poručuje da je imunizacija sigurna i efikasna, dok su posledice nevakcinacije mnogo ozbiljnije.
“Ukoliko se plašite, treba da se plašiti posledica bolesti, a ne vakcina", rekla je ona.
Komentari (0)