Društvo

Priča o brzini, preciznosti i nadi: Kako je tim doktora iz Beograda spasio četiri života transplantacijom organa

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/02/2025

-

07:10

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Transplantacija organa je proces koji ne samo da spasava živote, već i daje novu nadu. U nedavnom velikom podvigu lekarski tim Univerzitetskog kliničkog centra Srbije uspeo je da sa jednog donora spasi četiri života. Direktoro Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije dr Svetozar Putnik kaže u razgovoru za Euronews Srbija da je reč o složenoj proceduri i istakao da  je ceo proces bio kombinacija izuzetno precizne hirurške intervencije i doslovne trke s vremenom. 

"Mi se borimo već više od deset godina da razvijemo transplantacioni program za transplantaciju srca. Međutim, najveći izazov u ovom procesu je, nažalost, činjenica da da bi organ bio dostupan, neko mora da premine. Ovaj poduhvat zahteva saglasnost rodbine preminulog, kao i koordinaciju više od 50 zdravstvenih profesionalaca," rekao je dr Putnik, objašnjavajući složenost transplantacija. 

Kako kaže, za vreme ove specijalne operacije, četiri organa su uzeta sa jednog donora, a samo srce bilo je najosetljivije na transport.  

"Idealno je da vremenski period od trenutka kada srce prestane da kuca u telu donora, do trenutka kada ono ponovo zakuca u telu primaoca, bude kraći od četiri sata," objašnjava. 

U ovom slučaju, donor je bio iz Novog Sada, što je značilo da je tim morao da reaguje brzo. Navodi da brzina nije bila jedini izazov, već i koordinacija timova, kao i da je sve prošlo prema planu. 

"Bili smo u velikoj trci sa vremenom. Imali smo pomoć saobraćajne policije koja je omogućila brzi transport organa, naročito srca, koje je najosetljivije. Učestvovalo je više od 50 ljudi, od timova za eksplantaciju u Novom Sadu do timova koji su obavljali transplantaciju u Beogradu. Svi smo morali da budemo u stalnoj komunikaciji kako bismo postigli idealan timing za svaku od transplantacija," rekao je dr Putnik. 

Iako transplantacija organa predstavlja izazov, posebno u složenim situacijama kao što je ova, postoje sigurnosne mere i protokoli koji omogućavaju da se greške minimiziraju.  

"Uvek postoji ljudski faktor. Zahvaljujući dobro razvijenim protokolima i pripremama, greške su svedene na minimum. Rezultati transplantacija srca širom sveta su izuzetni, sa stopom preživljavanja koja je i dalje oko 90 odsto na godišnjem nivou," ističe dr Putnik. 

Jedan od najpotresnijih trenutaka u celokupnom procesu jeste poziv koji lekari upućuju pacijentima koji čekaju na transplantaciju.  

"Pacijenti kojima je potreban organ za transplantaciju najčešće se nalaze na odeljenju intenzivne nege, jer ne mogu da obavljaju osnovne dnevne aktivnosti. Kada ih pozovemo i kažemo da imamo organ za njih, to je trenutak nade za njih," kaže dodajući da transplantacija predstavlja novu šansu za život. 

"Jedan pacijent koji je nedavno transplantirao srce, može se već nakon mesec dana vratiti normalnim aktivnostima, uključujući i rekreativni sport", kaže. 

Na kraju, dr Putnik naglašava kako je ovo postignuće još jedan korak ka unapređenju transplantacione medicine u Srbiji. 

"S obzirom na broj uspešnih transplantacija u poslednjih nekoliko godina, svest o značaju donorstva u Srbiji raste. Ljudi se sve više angažuju, i nadamo se da će ovaj uspeh inspirisati i druge da shvate važnost donacije organa," zaključuje on. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija