Društvo

“Paket Vam ne stiže ukoliko ne ažurirate podatke” – MUP upozorava na novu fišing prevaru

Komentari

Autor: Euronews Srbija

19/02/2025

-

09:13

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

“Paket Vam neće biti dostavljen ukoliko hitno ne ažurirate podatke” - tako glase poruke koja mesecima stižu građanima Srbije, zbog čega je Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovalo da ni slučajno ne ostavljate privatne informacije jer je reč o prevari.  

Pecanje, još od devedesetih godina prošlog veka, ne asocira samo na ribolov. Tada su prevaranti takođe "bacali mamac" i hvatali manje informisane građane, uzimajući im podatke i novac. Ni više od tri decenije kasnije takav vid obmane nije zastareo, naprotiv - fišing evoluira, što sve češće na svojoj koži osećaju pre svega stariji. 

"Ja sam jednom naseo. Surfovao sam i hteo da skinem nešto. Tako sam dao moj mobilni, stizale mi poruke, i onda sam imao problem da to otkačim", ispričao je  jedan Beograđanin svoje iskustvo. 

Drugi kaže da je jedno vreme često dobijao neke pozive sa nepoznatog broja iz inostranstva. 

"Neki broj iz Amerike se javlja vrlo često, ali ga ignorišem", kaže. 
 
Kreatori ovakvih prevara uglavnom koriste sofisticirane metode i lažne sadržaje koji čak i stručnjacima mogu izgledati autentično.

Zbog toga se dešava da, zbog brzine ili nesmotrenosti, korisnik klikne na dobijeni link i pruži hakeru mogućnost da dođe do informacija koje su mu potrebne. Reč je o fišing prevarama. 

Naime, postoje brojni načini ovakvih prevara ali je suština ista - kliknete na link, upišete podatke i time u ruke prevaranata stavljate ključ ka svojim privatnim informacijama.  

Iz MUP-a navode da je bilo slučajeva kada su su kradljivci "upecali" i više od stotinu hiljada dinara. Nikola Bogdanović iz Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala kaže da nadležni primećuju pad u broju ovakvih prevara, ali navodi da ih i dalje ima. 

"Moja preporuka je da ljudi koriste Google i za te svrhe. Pre nego što kliknete na link ukucamo tekst koji smo dobili u poruci i dobićemo analizu da li je prijavljivano kao prevara”, kaže Bogdanović. 

Onlajn kupovina umnogome je olakšala posao sajber kriminalcima, pa je svojevrstan mamac postao paket iz internet prodavnice. Taj vid šopinga sa sobom nosi i druge opasnosti, pa se dešavalo da umesto skupocenih telefona na adresu kupca stigne kamenje ili cepanica. 

Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže za Euronews Srbija da  onlajn kupovna sa sobom nosi i određene rizike. 
 
"Kupovinom na sopstvenu odgovornost nema takoreći primene zakona o zaštiti potrošača niti možemo postupati po istom. Uvek možemo da proverimo da li je reč o fizičkom licu i privrednom društvu upisom podataka u APR ", kaže on. 

Stariji sugrađani se targetiraju SMS porukama, mejlovima Pošte Srbije, a neretko i slikama koje je generisala veštačka inteligencija. Za mlađe postoji drugi modus operandi - uložite određen iznos u kriptovalute i on će vam se višestruko vratiti. Bogdanović sugeriše da je oprez neophodan. 

“Niko vam neće dati duplu cifru od onoga što imate iako je nelogično da zaradite mnogo veće pare od onoga što imate”, kaže on. 
 
Poseban izazova predstavlja ulaženje u trag ukradenom novcu koji se jako brzo kreće i neretko završi u rukama prevaranata van granica zemlje. Eventualni povraćaj sredstava, upozoravaju upućeni, vam niko ne može garantovati.  

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija