Tintor o bojkotu, minimumu rada i studentskim zahtevima: Prepoznali smo da problemi postoje
Komentari06/02/2025
-13:55
Nakon sto je Viši sud u Beogradu, delimično poništio odluku advokata o potpunoj obustavi rada u trajanju od 30 dana, Upravni odbor advokatske komore, doneo je odluku da advokati postupaju u hitnim predmetima.
Naime, u uputstvu koje je dato advokatima navodi se da će primati poštu, da će podnositi zahteve koji su vezani za nastupanje prekluzivnih rokova i da će poštovati minimum procesa rada kada su u pitanju lica koja su lišena slobode, maloletni učinioci krivičnih dela i nasilje u porodici.
Advokat Jugoslav Tintor kaže za Euronews Srbija da postoje jasni razlozi zbog kojih je došlo do obustave. Odlukom Višeg suda se, kaže, ne dovodi u pitanje obustava rada advokata, već se samo definiše šta je nužno da predstavlja minimum rada tokom 30-odnevne obustave.
On kaže da su ovakvom odlukom stvoreni uslovi da advokati koji poštuju odluku Advokatske komore nemaju nikakvu štetu zbog toga i da je sa stanovišta Upravnog odbora komore najvažnije sačuvati jedinstvo advokata po pitanju poštovanja obustave.
"Nije bilo velikih neslaganja u vezi sa dužinom trajanja obustave, jer je Skupština glasala za tih 30 dana i to je bilo nesporno. Međutim, rasprava se pojavila u vezi sa minimumom rada. Naš kodeks jasno propisuje da je svaki advokat dužan da poštuje odluku Komore, ali pod uslovom da obezbeđuje minimum rada. Tu je nastao problem, jer prva odluka o obustavi nije sadržavala minimum rada", objašnjava Tintor.
U ovoj situaciji, dodaje, je ključna stavka utvrđivanje šta podrazumeva "minimum rada".
"Minimum rada, kako smo ga mi definisali, odnosi se na slučajeve koji se tiču pritvora, maloletnika, nasilja u porodici i pripremnih mera. To su striktno određeni slučajevi u kojima advokati moraju postupati, dok su svi ostali predmeti u potpunosti obustavljeni", ističe Tintor.
Prema njegovim rečima, ovo jasno definisanje minimuma rada je od esencijalnog značaja za očuvanje jedinstva advokature i osiguranje da svi advokati, koji poštuju odluku Komore, ne trpe štetu.
"Najvažnije je da postoji doslednost u poštovanju obustave. Ukoliko advokati rade u neskladu sa odlukama Komore, to može ozbiljno ugroziti efekte protesta", napominje Tintor.
Glavni cilj ovog bojkota, kako dalje ističe, jeste borba za samostalnost advokature i podrška zahtevima studenata.
"Advokatura nije mogla da ostane po strani u trenutnom društvenom previranju. Mi smo prvi digli glas i pokazali ostalim profesijama kako se može delovati u ovakvim okolnostima", kaže Tintor.
Jedan od ključnih razloga za pokretanje protesta bio je i strah da bi Ministarstvo pravde moglo da preuzme kontrolu nad advokaturom. Tintor se osvrnuo na ideju da bi Ministarstvo moglo da preuzme pravo upisa advokata u imenik, čime bi, objašnjava, značajno ugrozilo samostalnost profesije.
"Stavljanje toga na sto je bio okidač za ovu obustavu. Ako bi advokaturi bilo oduzeto pravo da samostalno upravlja svojim članovima, to bi nas vratilo decenijama unazad", naglašava Tintor.
"Advokati ukazuju na probleme koji imaju širi društveni kontekst"
Tintor ističe da advokatura nije samo reagovala na pretnje koje se tiču same profesije, već i na širok društveni kontekst. Kaže da pored podrške studentima, oni žele da ukažu na brojne probleme.
“Podrška studentskim zahtevima nije samo podrška mladim ljudima, već i odgovor na šire društvene probleme. Studentski protesti pokrenuli su legitiman zahtev za promene koje treba da obuhvate celo društvo", kaže Tintor.
Advokatura, prema njegovim rečima, mora da bude u avangardi društvenih promena i mora da reaguje na bilo kakve pokušaje da se ugrozi njena samostalnost. Ovaj bojkot, prema njegovim rečima, takođe ukazuje na ozbiljne anomalije u pravosudnom sistemu.
Pitanje uticaja bojkota na građane, ali i na male advokatske kancelarije, bilo je jedno od centralnih tema razgovora. Tintor ističe da iako će obustava rada sigurno imati negativne efekte, oni su manji u odnosu na važnost cilja koji advokati pokušavaju da postignu.
"Kada pravosuđe stane, svakako se pravi šteta. Međutim, šteta od obustave rada je manja od svih pozitivnih stvari koje će proizaći iz toga da smo ukazali na probleme u pravosudnom sistemu", kaže Tintor.
S obzirom na to da mnoge male kancelarije sada nemaju prihode, Tintor smatra da i dalje postoji veći interes za širu društvenu korist, nego li za trenutne ekonomske gubitke advokata.
Govoreći o narednim koracima, Tintor se osvrnuo i na planirane proteste advokata.
"Sedmi februar je zakazan kao dan kada će se advokati okupljati, ali želim da naglasim da Komora nije organizovala taj protest. Komora se ogradila, jer je važno da se, kada se organizuje protest, zna da je to zvaničan poziv Komore i da ima veliku društvenu dimenziju", objašnjava Tintor.
On dodaje da advokati podržavaju okupljanje kolega, ali da je ključna odgovornost za organizaciju protesta u rukama Komore.
"Naša uloga nije samo da se borimo za svoje interese, već i da budemo zaštita građanima, koji imaju pravo na pravično suđenje i pravične postupke", zaključuje Tintor.
Komentari (0)