Društvo

Svečana proslava povodom 90 godina NIN-a održana u Narodnom muzeju

Komentari

Autor: Tanjug

27/01/2025

-

22:27

Svečana proslava povodom 90 godina NIN-a održana u Narodnom muzeju
Svečana proslava povodom 90 godina NIN-a održana u Narodnom muzeju - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Svečana proslava povodom obeležavanja 90 godina nedeljnika NIN održana je danas u Narodnom muzeju u Beogradu.

Ceremonija je počela izvođenjem muzičkog ansambla ''Ars Sonore'' koji je izveo numeru sačinjenu od starih himni "Jugoslavijo, Hej Sloveni i Bože pravde", kao i himnu Svetom Savi.

Uvodnu reč imala je vlasnica i generalna direktorka NIN-a Jelena Drakulić Petrović, koja je istakla da je "trajanje prva asocijacija ovako velikog jubileja''.

"Trajanje kao življenje, postojanje, odolevanje i svakako menjanje. U bogatoj istoriji NIN-a promene su sastavni deo ovog hroničara vremena. Promena kao takva pre svega u vlasništvu NIN-a nosi neopisivu težinu odgovornosti, pritisak očekivanja i lepotu naizgled nemogućeg", istakla je Drakulić Petrović.

Ona je istakla da je ovaj jubilej prilika da se osvetli lik i delo Mitre Mitrović, žene koja je zaslužna za ponovo pokretanje NIN-a nakon Drugog svetskog rata.

"Mitra Mitrović je prvi posleratni ministar kulture i obrazovanja u SFRJ. Ona je pisac, autor i osnivač Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Mitra je dala vetar u leđa za ponovno pokretanje i bez te bezuslovne političke podrške pitanje da li bi bilo NIN-a danas i ona je odlučila da pismo glasila bude ćirilica", rekla je Drakulić Petrović.

Glavni i odgovorni urednik NiN-a Aleksandar Timofejev rekao je da kada je pročitao istorijat NiN-a "nije mu bilo dobro". "Mnogo istorije na jednom mestu i ogromna odgovornost", istakao je on.

Timofejev je naveo da su NIN-ovce kada je časopis postao deo Politike pežorativno zvali "gospoda iz NNN-a".

"Zaista su bili gospoda, pokretali su ono što niko nije, išli stalno do granice što se u ono doba smelo, pa i preko toga", kazao je Timofejev.

On je istakao da je za ovih 90 godina bilo uspona i padova, ali da uspona ima mnogo više.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija