Koliko su iskorišćeni banjski kapaciteti u Srbiji? DRI u izveštaju otkriva glavni razlog slabe posećenosti
Komentari26/01/2025
-14:00
Kapaciteti RH centara u banjama, ugovoreni sa Fondom, proteklih godina nisu dovoljno iskorišćeni, zaključak je državne revizorske institucije. Izveštaj DRI pokazao je i da je u 2022. i 2023. iskorišćena tek polovina komercijalnih kapaciteta, pre svega zbog lošeg stanja objekata. Sve to odrazilo se i na poslovanje nekih specijalnih bolnica za rehabilitaciju.
U Specijalnoj bolnici Sokobanja godišnje se leči ili oporavlja i do 8.000 plućnih bolesnika i pacijenata koji su ugradili kuk i koleno. U 2023. iskorišćena je tek trećina kapaciteta za rehabilitaciju ugovorenih sa Republičkim fondom. Jedan od razloga je, kažu u ovoj ustanovi, povećan broj pacijenta sa postkovid stanjima.
"Koji su praktično bili za rehabilitaciju, ali s obzirim ih zakon u to vreme nije prepoznavao, mi smo ih zadržavali na bolničkom lečenju jer su oni imali razne komplikacije, neki su bili i zavisni od kiseonika. I mi u istom periodu imamo porast lečenih pacijenata na više od 100 posto, čak 120 posto", rekla je za Euronews Srbija Ivana Filipović, v.d. direktorke Specijalne bonice "Sokobanja".
U Specijalnoj bolnici Agens u Mataruškoj banji, gde je godišnje dodje više od 3.500 pacijenata nakon preloma, ortopedskih operacija, ali i oni sa reumatskim i neurološkim oboljenjima, u 2023. iskorišćeno je oko 70 odsto kapaciteta preko Fonda, prošle godine i više od 90. Međutim, prihodi od komercijalnih gostiju ovde su tek oko 15 odsto. Pre svega, kažu, zbog objekata koji su u lošem stanju.
"Jedno vreme se kasnilo sa isplatom dobavljačima. Sa samim platama nije bilo problema da ne možemo da isplatimo, ali se u nekom trenutku kasnilo desetak dana. Da nisu povećani ugovori sa RFZO, bilo bi problema. Veliki problem je i nedostatak adekvatnog, školovanog kadra koji se bavi komercijalom i tim oblikom zdravstvenog turizma", rekao je Goran Kostić, v.d. direktora Specijalne bolnice "Agens" Mataruška banja.
Uz to, pokazao je izveštaj državnih revizora, neretko su problem i imovinsko-pravni odnosi, ali i neredovno usklađivanje cena sa stopom rasta inflacije.
"Takođe, jedan od razloga je i nefunkcionisanje centralnog bukinga, pa samim tim i nemogućnost uvida u slobodna mesta u RH centrima za produženu medicinsku rehabilitaciju, u kojima su neke banje popularnije", dodala je Filipović.
"Ranije je bilo problema oko preraspodele upućivanja pacijenata u određene RH centre, pa je negde bilo manje pacijenta nego što bi moglo da bude u tom trenutku, a negde gužva", dodao je Kostić.
Ta se situacija polako menja otkako je 2024. Republički fond izradio unapređenu verziju elektronske evidencije o raspoloživim kapacitetima za produženu rehabilitaciju.
Sagovornici Euronews Srbija kažu i da bi delimična izmena Pravilnika o rehabilitaciji, ali i veća ulaganja u uglavnom zastarele objekte značajno doprineli da se iskoriste njihovi potencijali za razvoj zdravstvenog turizma.
Komentari (0)