Starlink na Kosovu: Kako će ulazak satelitskog interneta uticati na konvencionalne operatere
Komentari22/01/2025
-07:00
Uprava za elektronske i poštanske komunikacije Kosova, izdala je krajem prošle godine dozvolu da Starlink može da pokrene usluge satelitskog pristupa internetu na toj teritoriji. Euronews Srbija je proveravao da li će se zbog toga smanjiti broj korisnika interneta konvencionalnih operatera.
Najavu vlasnika američke svemirske kompanije "SpaceX" Ilona Maska o dostupnosti Starlinka na Kosovu i Metohiji, vlasti u Prištini tumače kao izuzetnu mogućnost za ekonomski razvoj Kosova.
"Ovo predstavlja važan korak za unapređenje digitalne infrastrukture u zemlji i nudi brojne mogućnosti za pristup internetu u svakom uglu naše teritorije. Starlink se, između ostalog, pokazao izuzetno važnim širom sveta u omogućavanju komunikacije u kritičnim situacijama i tokom prirodnih katastrofa, kao i drugih vanrednih situacija u državi", rekao je kosovski premijer Aljbin Kurti.
Za eksperte, prednost usluga Starlinka je korišćenje u zabačenim ruralnim sredinama, za šta su potrebni samo antena i ruter, ali je jedna od mana brzina od samo 120 do 250 megabajta u sekundi.
"Jedan od standardnih paketa koji Starlink nudi za privatne korisnike je nekih 100 evra mesečno. Kablovski, pa čak i mobilni internet provajderi nude jeftinije usluge", rekao je IT stručnjak Ivan Jocić.
Najveći provajderi na Kosovu, slovenačka firma Ipko, Valja koja funkcioniše pri pošti Kosova, kao i ćerka firma Telekoma Srbije – MTS, nude internet brzine do 500 megabajta u sekundi, u okviru paketa sa telefonskim i televizijskim uslugama, po ceni od 35 evra.
"Kosovo je prilično dobro pokriveno, ako ne kablom, onda mobilnom mrežom, tako da provajderi, poput Ipka, MTS i Valje, imaju vrlo dobro razvijenu infrastrukturu, tako da ne vidim da im može biti neka konkurencija, imajući u vidu i cenu i protok brzina koji nude Starlink", rekao je Jocić.
Upućeni u ovu tematiku postavljaju i pitanje ekonomske opravdanosti ovakve odluke Maskove kompanije. Ne isključuju mogućnost da su neki drugi razlozi, osim ekonomskih, uticali na to da se na teritoriji na kojoj živi oko million i po ljudi, čiji je bruto domaći proizvod najniži u Evropi, instalira satelitski internet.
Podsetimo, vest da je Starlink dostupan na teritoriji Kosova, potvrdio je krajem decembra na svom nalogu sam Mask, napisavši "Starlink je sada na Kosovu".
Euronews Srbija je ranije pisao zašto Starlink nije dostupan u centralnoj Srbiji, a razlog je u tome što Ratel (Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge) nije dala dozvolu Starlinku zbog nepotpune dokumentacije.
"Imajući u vidu da neophodna dokumentacija još nije kompletirana od strane podnosioca zahteva za upis u evidenciju operatora, nisu ispunjeni svi zakonom predviđeni uslovi za otpočinjanje pružanja navedenih usluga", navedeno je u saopštenju Ratela za Euronews Srbija.
Euronews Srbija je pisao i o prednostima Starlinka, a njih je objasnio IT stručnjak Radomir Lale Marković.
"Definitivno će se obezbediti bolja povezanost za škole, zdravstvene ustanove i druge neke ključne institucije koje se nalaze u ovim udaljenim područjima. Ono što može da bude korisno za građane je i povećana konkurencija među internet provajderima, jer to može da dovede do boljih usluga, a i do nižih cena za krajnje korisnike", rekao je za Marković.
Zvanični cenovnik za Srbiju nije objavljen, ali oni koji žele mogu da se prijave za uslugu uz depozit od devet dolara.
"Potom se plaća jednokratna naknada za opremu, troškovi za antenu i ruter i to je oko 499 dolara i onda kreće mesečna pretplata koja iznosi oko 99 dolara. Ovo, naravno, treba uzeti sa rezervom jer ovo su internacionalne cene, dok, po mom mišljenju, svaka lokalna država određuje kako će to biti primenjeno na njenoj teritoriji", ukazao je Marković.
Komentari (0)