Društvo

Od početka grejne sezone u Srbiji zabeleženo više od 2000 požara: Kako da se zaštitimo i izbegnemo širenje vatre?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/01/2025

-

21:51

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Tokom zime, odnosno grejne sezone veliki broj požara izbije zbog nepažnje tokom korišćenja grejalica ili peći, a mi smo pitali stručnjake na koje načine građani mogu da preveniraju požare, ali i da se zaštite ukoliko dođe do širenja vatre.

U svetlu jučerašnjeg događaja u Domu za stare u Barajevu u kom je osam ljudi izgubilo život, požari su ponovo postali glavna tema u zemlji.

A zvanična statistika za ovu grejnu sezonu lošija je u odnosu na prethodnu, jer podaci kažu da je zabeleženo deset odsto više požara u odnosu na prethodnu sezonu.

Inspektor Uprave vatrogasno spasilačke jedinice Saša Jeršić kaže za Euronews Srbija da je od početka grejne sezone na teritoriji Srbije evidentirano 2330 požara u stambenim objektima, što, kako kaže - "uopšte nije mali broj". 

"Vatrogasne jedinici se ne bave samo uzrokom požara, već kroz iskustvo možemo da kažemo da se radi o nepažnji i nemaru građana, uglavnom jer nisu očistili svoje dimnjake, preopterećenje i neispravnost elektroinstalacija, ali i neispravna električna grejna tela", objašnjava na početku razgovora Jeršić.

Kako da izbegnemo požar u kući i kako da se ponašamo ukoliko do njega dođe?

Upitan na koji način građani mogu da preveniraju ovakve situacije, Jeršić naglašava da moraju da budu odgovorni, te apeluje na građane da urade sve što je u njihovoj moći da šanse za požarom svedu na minimum.

Tako što će da očiste svoje dimnjake, da provere ispravnost dimnjaka, isoravnost elelktroinstalacija, da ne preopterećuju elektroinstalacije, da provere ispravnost električnih grejnih tela, da prilikom korišćenja grejnih tela na čvrsto gorivo ne stavljaju lako zapaljive materije blizu, da ne odlažu pepeo u plastične kante i posude, da ne ostavljaju grejna tela bez nadzora, pogotovo u prostoru gde se nalaze mala deca”, nabraja naš sagoovrnik.

Ukoliko dođe do požara, građani osim poziva vatrogasaca treba da sami da pokušaju da ugase vatru, kaže Jeršić.

Ipak, ako dođe do velikom požara, on savetuje da ugroženi napuste prostoriju i sačekaju da dođu vatrogasci

“Kada govorimo o stambenim objektima u zgradama, ako niste direktno ugroženi od požara sačekajte u svom stanu, eventualno stavite mokre krpe i tkaninu na vrata i izađite na terasu. Pazite i pratite situaciju. Ukoliko ste ponovo ugroženi, sačekajte vatrogasce”, zaključuje inspektor Jeršić.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija