Poznato stanje svih sedam povređenih u požaru u domu za stare u Barajevu
Komentari21/01/2025
-08:37
Sedmoro povređenih u požaru u Domu za stare u Batajnici je stabilno, izjavila je danas pomoćnica ministra za socijalnu zaštitu Slađana Marković Stojanović i najavila da će Ministarstvo u narednom periodu promeniti pravilnik koji se tiče dobijanja licence za rad staračkih domova i da će pojačati nadzor nad tim ustanovama.
Ona je za RTS rekla da je četvoro korisnika zbrinuto na VMA i da je žena koja je juče bila na respiratoru bolje i da je njeno disanje značajno poboljšano, kao i da su tri žene smeštene u Klinici za opekotine KCS.
''Svi pacijenti, po rečima načelnika odeljenja i jedne i druge klinike su stabilni'', rekla je Marković Stojanović.
Ona je navela da su troje korisnika doma u Batajnici, koji nisu povređeni, preuzeli nadležni centri za socijalni rad, da su dva korisnika zbrinuta u gerontološkom centru u Mladenovcu, a da su ostali smešteni kod srodnika. Dodala je da je prema saznanjima bilo zaposlenih u domu u noći kada je izbio požar, kao i da će istraga koju vodi Tužilaštvo utvrditi sve okolnosti tog slučaja.
Marković Stojanović je navela da je dom za odrasla i stara lica ''Ivanović'' imao licencu izdatu 2021. godine koja važi do 2027.godine, a da je pre toga imao tzv. graničnu licencu koja je važila do 2019. godine. Navela je da je inspekcija socijalne zaštite 4. decembra sprovela vanredni inspekcijski nadzor u tom domu i da su primećene manje nepravilnosti koje se odnose na dosijee korisnika i dokumentaciju o zaposlenima, kao i da su dobili nalog da isprave i dostave dokumentaciju.
Dr Perković Vukčević o pacijentima na VMA
Četiri osobe koje su povređene u jučerašnjem požaru u domu za stare u Barajevu nalaze se na lečenju u Vojno medicinskoj akademiji, a dve od njih su u teškom stanju.
Prema rečima dr Nataše Perković Vukčević, načelnice Odeljenja za intenzivno lečenje Klinike za toksikologiju VMA, dva pacijenta su u slikom teškog trovanja i u teškom opštem stanju.
"Jedan pacijent je morao da bude podvrgnut hiperbaričnoj oksigenoterapiji. On je nešto bolje u opštem stanju, hemodinamski je stabilan. Druga pacijentkinja je na respiratoru. Njeno stanje je i dalje kritično i teško. Preostala dva pacijenta su pacijenti starije životne dobi sa brojnim pridruženim bolestima. Kod njih se sprovodi nespecifična detoksikaciona terapija i oni su u ovom trenutku hemodinamski stabilni", rekla je dr Perković Vukčević za TV "Prva".
Ona je objasnilka da kada dođe do požara i kada dođe do termalne dekompozicije takvih materija u dimu se nalazi više od 400 toksičnih supstanci.
"Mi ih ne možemo precizno identifikovati, možemo ih klasifikovati u neke koji su iritansi, koji daju lokalne efekte vezane za naše respiratorne organe, ali, nažalost, tu su i one materije, odnosno jedinjenja koja daju sistemsku toksičnost, koja je mnogo opasnija. Reč je prvenstveno o ugljen-monoksidu, a onda i o cijanidima. Indirektnim i direktnim merenjima, nekim analizama koje mi možemo da sprovedemo, kod dva pacijenta smo zapravo pronašli jako visoke koncentracije karboksihemoglobina koji je nama marker teškog trovanja ugljen-monoksidom", navela je ona.
Podsetimo, osam osoba je stradalo, a sedam povređeno u požaru koji je izbio u staračkom domu u Velikom Borku u beogradskoj opštini Barajevo, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Komentari (0)