Društvo

Mladi u Novom Pazaru na meti internet nasilja - kako mu stati na put?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/01/2025

-

20:01

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Mnogi mladi Novopazaraci sve više doživljavaju neku vrstu digitalnog nasilja. Veliki broj dece ga i ne prepoznaje, a brojna istraživanja kažu da oni i retko o tome žele da razgovaraju, naročito sa roditeljima koji su drugi ili treći na listi kada je u pitanju poverenje, rekao je za Euronews Srbija konsultant za digitalno nasilje Haris Imamović.

Niame, on kaže da sitacija u Novom Pazaru je gotovo ista kao i u svim ostalim većim ili manjim gradovima Srbije, jer kako objašnjava, na digitalno nasilje ne utiče činjenica gde ko živi. Sve se, dodaje, odvija u sajber prostoru.

Objašnjava da je glavni problem taj što mladi često misle da upravo njima ne bi mogao da se desi bilo koji vid naislja, i da su oni, zapravo, dovoljno informisani o svemu.

"Internet je transnacionalan, internet je neomeđen prostor i dostupan je svima. Mladi vrlo lakomisleno i lagano stupaju u odnose putem interneta, bilo da je to prihvatanje friend request-a od nepoznate osobe, bilo da je to praćenje, bilo da je to slanje ličnih podataka. Dakle, mladi danas vrlo lako uzimaju u obzir to da im se ništa loše neće desiti. On čak nisu ni svesni da na internetu sve može da se lažira - od godina do pola", objašnjava Imamović.

Naglašava da je praksa pokazala da u poslednje vreme osvetnička pornografija počinje da uzima primat i da seširi. To se, objašnjava, manifestuje kroz video snimke, Tik Tok kratke snimke ili fotografije koje se šire na aplikacijama za dopisivanje.

"Problem današnjice, a tek će biti ubuduće je veštačka inteligencija. Mnogo više jeste veštačko montiranje fotografija kako bi se drugoj osobi, bivšem partneru ili partnerki, uslovno rečeno, smestio neki problem ili prosto da bi se doveo u situaciju koja nije popularna za nju i njega. Danas je naročito prisutno seksualno nasilje ovde kod nas, posebno targetiranje kada su mlade osobe u pitanju. Tu pre svega mislim na osobe ženskog pola, koje su vrlo često maloletne", kaže.

profimedia

 

Na pitanje zbog čega je to tako, Imamović kaže da se njima često najpre udeli neki kompliment i se polako stiče njihovo poverenje pre nego što se ono zloupotrebi.

"One vrlo lako prihvataju pohvale, komplimente, njima je to naravno važno. To onda može da se vremenom iskoristi u neke svrhe koje njima mogu da nanesu veliki problem", rekao je.

Imamović savetuje da svaka mlada osoba treba najpre da razgovara sa članovima svoje porodice, jer kako navodi, to je prvi korak u rešavanju problema.

"Jedno od istraživanja koje je rađeno na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu kaže da su roditelji tek drugi ili treći na listi poverenja kod mladih, što zaista pali jedan izvestan alarm kod mladih. Tako je svuda u Srbiji. Razgovor je važana kako bi se rešio problem i kao prevencija", naveo je.

Kome prijaviti digitalno nasijle?

Svi koji su se susreli sa problemom digitalno-mrežnog nasilja ili vršnjačkog nasilja na internetu treba to da prijave platformi "Net patrola", poručio je krajem prošle godine Slobodan Negić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu i koordinator te platforme.

"Mi dobijamo anonimne prijave od građanstva i na taj način činimo dobru stvar, zato što taj mali korak, koliko god izgledao nebitno, zapravo može da dovede do toga da se štetni sadržaj skine sa interneta", rekao je on ranije za Tanjug.

Negić je tada naglasio da ukoliko je reč o nekom težem slučaju i ukoliko postoji razlog, onda se kontaktira i odeljenje za visokotehnološki kriminal ili druge odgovarajuće institucije kao što su Centar za socijalni rad ili osnovna škola u kojoj se nešto dogodilo.

On je dodao i da bi problem vršnjačkog nasilja deteta na internetu prvo trebalo da se prepozna u porodici i da dete ne treba osuđivati i kriviti, nego ga treba razumeti.

profimedia

 

Negić smatra i da trenutna situacija kada se govori o bezbednosti dece na internetu u našoj zemlji nije takva da oko toga treba praviti dramu, ali da treba javnosti i roditeljima skretati pažnju na izazove koji su prisutni kako bi se oni sprečili, a ne lečili.

"Cilj je prevencija. U tom smislu, neki mali koraci, kao što je razumevanje, odnosno ograničenje godina pri korišćenju društvenih mreža važno je da se poštuje, bar od strane roditelja", rekao je on.

Takođe, postoji i Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu pri Ministarstvu informisanja i telekomunikacija. Takođe, građani mogu da kontaktiraju putem imejl adrese bit@mit.gov.rs, kao i da podnesu prijavu o digitalnom nasilju i štetnom i neprikladnom sadržaju putem onlajn obrasca na sajtu www.pametnoibezbedno.gov.rs. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija