Društvo

Jako zagađenje vazduha u Srbiji: Da li u ovakvim situacijama treba izlaziti napolje i otvarati prozore

Komentari

Autor: Euronews Srbija

02/01/2025

-

21:05

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

U više gradova u Srbiji vazduh je i danas jako zagađen. U više delova Beograda je, prema podacima gradskog portala Beoeko, u 10 sati vazduh bio na najvišem stepenu zagađenja PM česticama prečnika 2,5 mikrometra. Isti nivo zagađenja ovim česticama Agencija za zaštitu životne sredine zabeležila je i u Čačku, Užicu, Kraljevu, Nišu, Novom Pazaru, Smederevu, Pančevu i Negotinu. 

O ovoj temi za Euronews Srbija govorio je Milenko Jovanović, meteorolog iz Nacionalne ekološke asocijacije. 

Prema mernim stanicama u Beogradu vrednost PM 2,5 čestica je danas bila između 50 i 250. Konkretno u Zemunu 226. Na pitanje šta to znači, Jovanović je rekao da je vazduh u Srbiji i Beogradu prekomerno zagađan.

"U jednom terminu u Lazarevcu, koji je naravno deo Beograda, bilo je čak iznad 310 µg/m³ koncentracije PM 2,5. To dalje znači da se nastavlja nečinjenje institucija, odnosno države, na smanjenju izvora emisija, a to su poznata lokalna ložišta, energane, toplane, naravno TENT sa svojim specifičnim energentom, to je sirovi lignit kome se dodaje čak i mazut da bi bolje goreo", rekao je Jovanović.

Euronews Srbija

 

On je poručio da samo u Beogradu postoji oko 300.000 lokalnih ložišta i da bi se situacija poboljšala, mora da se promeni bar polovina. Ne treba da se leče posledice, nego uzroci zagađenja, a to su lokalna ložišta, energane, saobraćaj i industrija, dodao je Jovanović.

"Treba znati da  naše termoelektrane u čitavom regionu, u Bosni, u Makedoniji, tako je verovatno i u Kosovoj Metohiji, Crnoj Gori, enormno zagađuju vazduh, emituju toliko polutanata, to je mnogo više nego što 250 termoelektrana širom Evrope emituje ukupno. Mora se, opet da ponovim, delovati na izvoru, ne može se očekivati da od više sile kao što su meteorološki parametri, koji poboljšavaju situaciju, da se nešto reši. Država mora da prizna problem, a ne samo verbalno, nego da krene sa ostvarenjem mera"

Jovanović se osvrnuo i na upozorenje da se izbegava otvaranje prozora u zatvorenom prostoru kada je loš kvalitet vazduha. Na pitanje kako da se ponašamo u takvim situacijama i da li ne treba provetravati prostorije više dana, naš sagovornik kaže da je bolje otvoriti prozor dva dana, nego imati posledice dugotrajno.

"Te preporuke su suprotne od načina života. Ipak je bolje biti napolju koliko se mora, pri ovakvim koncentracijama 2,5 pm čestica nego izdržati u kućama bez otvaranja. Kratko ventiliranje sigurno se može uraditi, ali nije rešenje, naravno, ni držati prečišćivače u kućama, jer ne može se živeti 24 sati u kući", rekao je Jovanović.

Kompletan razgovor pogledajte u video prilogu.

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija