Praznici su stigli, a sa njima i povećana prodaja pirotehnike - kakve su opasnosti?
Komentari31/12/2024
-14:22
Praznici su stigli, a sa njima i povećana prodaja pirotehnike. Od petardi na ulicama do vatrometa na trgovima, pirotehnika donosi praznično slavlje, ali često izaziva zabrinutost zbog bezbednosti, kršenja propisa i povreda opasnih po život.
Vatrometi, prskalice i petarde svakako jesu nezaobilazni deo novogodišnje euforije, ali ne za sve. I dok jedni građani uživaju u tom prazničnom spektaklu, drugi traže ograničenja zbog potencijalnih opasnosti koje ovakva sredstva mogu da donesu.
Jedna Beograđanin kaže da pre svega bacanje petardi nije dorbo i da da nekog mogu da ugroze.
"Ovde u parku dosta se bacaju petarde. Lepo je kada je organizvano nei vatromet, ali to bi trebalo da bude to", kaže.
Druga smatra da je inače bacanje petardi, a naročito u novogodišnjoj noći, opasno kako za one koji ih bacaju, tako i za okolinu.
"Katastrofa, i to država mora da donese neki zakon vezano za to. Roditelje strogo kazniti. Strogo, da nemam reči. Dosta je pucanja. To nije za decu, to je glupost. Ja ne znam ko to proizvodi, ali to je glupost za decu", kaže i dodaje da petarde i druga priotehnička sredstva ne koriste samo dece, već i odrasli na koje se oni ugledaju.
"To je strašno. Gube prste. Deca treba da vode računa, u stvari roditelji, da ne kupuju maloletnoj deci, pošto ne znaju to pravilno da koriste, pa mnogi ostanu bez prstiju", dodaje.
Međutim, iako je prodaja pirotehnike zabranjena mlađima od 18 godina, ona često dospeva u ruke dece. Katarina Jovanović prodavačica pirotehnike kaže da se oni trude da decu, koja dolaze sa svojim roditeljima, nauče o pravilnoj i bezbednoj upotrebi.
"Deca dobijaju savete kako šta. Naravno, da roditelj neće da pusti dete da samo baca petardu i pogotovo ako dođe, naravno, u pratnji. I to je u redu. Ali ja uvek nagovestim da se čuvaju oči, zubi, nos. Mislim, sve može, ali moraju stvarno da budu oprezni sa takvim stvarima. Ovde imamo i plakat. I uvek nagovestim da svakom detetu da vodi računa, iako nije potrebno, ali to je u redu", kaže ona.
Pirotehnika je lako dostupna. Od pijaca i prodavnica do interneta. Nadležni apeluju na građane da poštuju zakon i podsećaju da kazne za narušavanje javnog reda i mira dostižu i do 100 hiljada dinara. Rade Milošević iz Sektora za vanredne stituacije kaže da je oprez neophodan.
"Negde apel našim roditeljima, starijoj braći, sestrama, komšijama, prijateljima ili svim punoletnim licima koja po zakonu imaju mogućnost da kupe pirotehnička sredstva, da kupljena pirotehnička sredstva koriste isključivo oni, da nikako ne daju maloletnim licima da ih koriste. Na taj način čuvamo i njih, i sebe, i imovinu u neposrednoj blizini. Negde je preporuka da, iako možemo da se suzdržimo i punoletni građani, da ne koriste pirotehnička sredstva, da ima mnogo lepših vidova da se uživa kako novogodišnji, tako i božićni i svim ostalim radosnim trenutcima", rekao je.
Međutim, pirotehnika ne ugrožava samo ljude, već pravi velike probleme i životinjama. Glasne eksplozije dovode do straha i panike, pa tako praznici, koji bi trebalo da budu vreme radosti, za njih postaju dani puni stresa.
Dr Vukelić: Pojačane ekipe Hitne pomoći na terenu u novogodišnjo noći
Doktorka Verica Vukićević iz Zavoda za urgentnu medicinu potvrđuje za Euronews Srbija da veliki broj povreda oko praznika dolazi upravo zbog upotrebe pirotehinke. Kako kaže, na primer, ona je svedočila brojnim povredama šaka.
"Najčešće je reč o opekotinama, povrede lica, gubitak vida, sluha od nekih lakših stepena pa do najtežih. Osim povrede šaka, lica, očiju, vida i sluha, reč je i o eksplozivnim povredama gde dolazi do povrede kostiju, povrede mekih tkiva, a kada dođe do povrede krvnih sudova, nažalost, neredko dolazi do amputacije prstiju i šaka", kaže doktorka Vukićević.
Na pitanje da li se među povređenima češće nalaze deca ili odrasli kaže da kod njih najčešće dolaze dečaci.
"Kada je o našoj službi reč, najčešće dolazi do povreda kod dečaka od 10 do 14 godina, tri puta češće kod muškaraca nego kod žena. Žene su najčešće povređene na javnim mestima i kao očevici ili učesnici na događajima", kaže ona.
Ono što je jako interesantno, dodaje, jeste da brojke govore da kod njih najviše dolaze mladi uzrasta od 20 do 24 godine i to zbog povrda koje su zadobili na strelam vatrometima, odnosno nestručnim rukovanjem.
"Kod dece mlađe od pet godina, najčešće su to prskalice i u zavisnosti od veličine sastava mogu izazvati brojne povrede, brojne posledice od upadanja u oči, pepela, dima, varnice", rekla je ona.
Kaže i da u novogodišnjoj noći najčešći pozivi su vezani za preterano konzumiranje alkohola i za hronične bolesnike. Danas i večeras navodi na terenu će biti uobičajen broj ekipa od 25, a za noć je spremnih još pet ekipa, tri će dežurati na trgu i dve na Beogradu na vodi.
Komentari (0)