Besplatan javni prevoz u Beogradu: Poslodavci i dalje imaju obavezu da isplaćuju naknadu za prevoz zaposlenima
Komentari01/01/2025
-19:01
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je da će javni prevoz u Beogradu od 1. januara 2025. godine biti besplatan za sve. To znači, kako je objasnio, da niko od sledeće godine neće biti u obavezi da plaća dnevnu ili mesečnu kartu. Da poslodavci i dalje imaju obavezu da isplaćuju naknadu za prevoz zaposlenom, bez obzira na to što će od 1. januara 2025. godine javni prevoz u Beogradu da bude besplatan kaže profesor radnog prava na Pravnom fakultetu u Kragujevcu i predsednik Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje Bojan Urdarević.
On za Euronews Srbija navodi da je Zakon o radu u članu 118 ustanovio pravo zaposlenog na naknadu troškova za dolazak i odlazak sa rada, a visinu ove naknade odredio prema ceni prevozne karte u javnom saobraćaju, osim ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz.
"Složićemo se da javni prevoz (u ovom slučaju gradski prevoz u Beogradu) nema karakter sopstvenog prevoza, jer isti koriste, ne samo zaposleni, već i drugi građani. Isto tako, zaposleni na rad može doći i drugim prevoznim sredstvom (bicikl, eletrični trotinet, automobil), te mu nevezano od toga sleduje naknada za dolazak i odlazak sa rada", rekao je profesor.
S obzirom na to da je, dodaje Urdarević, Odlukom ukinuta cena prevozne karte, tačnije javni prevoz u Beogradu je besplatan, pa tako nema dokumentovanih troškova, to ne znači da je zaposleni izgubio pravo na naknadu troškova prevoza u Beogradu, već da se iznos ove naknade treba utvrditi u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu.
Poslodavci bi, kaže Urdarević, trebalo da izmene Pravilnike o radu i aneksiraju ugovore o radu, ili zajedno sa sindikatima da izmene kolektivne ugovore, kako bi autonomno utvrdili iznos ove naknade za one zaposlene koji rade na teritoriji grada Beograda.
"Ovde ukazujemo na opasnost autonomnog uređivanja troškova prevoza pa tako poslodavci mogu da predvide jako niske iznose ove naknade i time obesmisle ovo pravo zaposlenog, kao u slučaju regresa ili toplog obroka. Da bi se to izbeglo, predlažem da se cena prevozne karte veže, ili za cenu prevoza u nekom drugom velikom gradu (Novi Sad, Niš) i u tom iznosu isplaćuje svim zaposlenima koji rade na teritoriji Beograda, ili da ostane kao što je i do sada", rekao je profesor.
U Uniji poslodavaca Srbije kažu za Politiku da očekuju da se nadležni oglase o ovom pitanju kako bi sve ostalo u okvirima zakona.
Svetlana Budimčević iz Unije poslodaca Srbije navodi da su poslodavci po zakonu obavezni da isplaćuju ovu naknadu, ali da ona mora da bude ostvarena.
"Pretpostavljamo da će u okviru odluke o besplatnom prevozu stići i neke smernice koje će poslodavcima dati bliže objašnjenje, u protivnom će svi tražiti mišljenje nadležnih, što dodatno komplikuje situaciju", rekla je ona i dodala da bi o ovome trebalo da se izjasne Ministarstvo finansija i Poreska prava.
U vezi sa najavljenim uvođenjem besplatnog javnog gradskog prevoza u Beogradu, u Ministarstvu finansija ukazuju na to da je pravo zaposlenog na naknadu troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada uređeno radnopravnim propisima.
"Poreski tretman primanja zaposlenog od poslodavca po osnovu naknade dokumentovanih troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada nije promenjen, pa se u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana ne plaća porez na zarade na primanja po ovom osnovu do visine cene mesečne prevozne karte u javnom saobraćaju, odnosno do visine stvarnih troškova prevoza, a najviše do 5.398 dinara mesečno", rekli su u Ministastvu finansija za Euronews Srbija.
Komentari (0)