Đakon Kokotović: Hramovi postali tesni za vernike zbog širenja beogradskih naselja
Komentari11/12/2024
-14:49
Đakon Budimir Kokotović izjavio je danas da su pravoslavnom narodu u Beogradu potrebni hramovi, jer su trenutni postali "tesni" i ne mogu da prime sve vernike zbog svakodnevnog širenja beogradskih naselja.
"Kao neko ko dolazi iz crkve i koji bogosluži svake nedelje i praznika, mogu slobodno da posvedočim odgovorno da u našim hramovima ima i te kako mnogo vernika koji nekada nisu u prilici da uđu u hram za vreme bogosluženja, nedeljom i praznicima", rekao je Kokotović za Tanjug.
Govoreći o izjavi patrijarha Porfirija da je Beogradu potrebno još hramova rekao je da da je patrijarh time izrazio i želju naroda čije potrebe uviđa na bogosluženju svake nedelje.
Dodao je i da u naselju Kotež od prve stambene jedinice do hrama ima sedam autobuskih stajališta, a da je po zakonu da javne ustanove moraju da budu udaljene jedan do dva kilometra.
"Potreba crkve i potreba vernika jeste da se u Beogradu izgrade novi hramovi pogotovo u novim naseljima koji su se izgradili u proteklih deset godina i da pored svojih škola, vrtića, domova zdravlja, imaju i pravoslavne hramove. Ja verujem da će ta želja i upornost svetog patrijarha uroditi plodom i da će se na opštu korist i crkve, i naroda, i društva, izgraditi ti hramovi onako kako su se vekovima gradili, ne samo u Beogradu, nego i u čitavoj našoj državi", istakao je Kokotović.
Govoreći o izjavi patrijarha Porfirija da je Beogradu potrebno još stotinu hramova koju su ispratili komentari da u Beogradu ima 200 crkava rekao je da to što je između dva svetska rata izgrađeno 20, a posle Drugog svetskog rata 40 crkvi govori o tome koliko je Beograd uskraćen po tom pitanju.
"Naši najmlađi hramovi svakako su u prigradskim naseljima, kao što je na primer Altina ili Kaludjerica. Ima hramova koji su u toku poslednjih godina i uređivani i ukrašavani, tako da naš Beograd ima jedan broj hramova, ali koji je, nažalost, nedovoljan", naveo je Kokotović.
Đakon je objasnio da je nakon Prvog svetskog rata započet urbanistički projekat za izgradnju hramova na osnovu broja stanovnika, ali da tadašnje vlasti nisu bile blagonaklone prema veri zbog čega su projekti o izgradnji izostali.
Objasnio je da je danas za izgradnju hramova i crkvi u Beogradu potrebno da grad i Gradski zavod za urbanistiku obezbede adekvatnu lokaciju koja će ispunjavati sve uslove i standarde i prikupljanje projektne dokumentacije i odgovarajućih dozvola.
"U našem narodu još od Svetih Nemanjića postoji taj kult za dužbinarstva, ali moramo da znamo da crkve i hramove i manastire i parohijske domove zida narod. Narod koji je više od 8 vekova, koliko postoji i Srpska pravoslavna crkva, gradio i u miru, slobodi, ali i u robstvu, što nam svedoče i mnogi srednjovekovni hramovi", kazao je đakon.
Naglasio je da su Srbi pod vođstvom patrijarha Arsenija Čarnojevića izgradili pet hramova u Sentandreji iako su tada, prema njegovim rečima, živeli u zemunicama i neosnovnim uslovima.
"Tako isto i naš narod i danas u 21. veku očekuje da u svom mestu gde se skućio, gde je osnovao svoju porodicu, pored bolnica, doma zdravlja, pošte, škole, vrtića, ima i pravoslavni hram gde će obavljati svoje verske potrebe što je zagarantovano i zakonom", zaključio je Kokotović.
Komentari (0)