"Ne možemo da čekamo da nas vetar spase, već treba da smanjimo emisije": Kako rešiti problem zagađenja vazduha
Komentari11/12/2024
-13:01
Svakog dana se susrećemo sa informacijama o tome koliko je zagađen vazduh u Beogradu, a glavni grad se više puta u toku jedne godine nađe na listi najzagađenijih gradova u svetu, dok stanje nije sjajno ni u ostalim velikim gradovima u Srbiji.
Početkom grejne sezone, stanje vazduha u Srbiji postaje alarmantno, a najčešći uzrok su suspendovane čestice PM2,5 i PM10, koje predstavljaju ozbiljnu opasnost za zdravlje građana.
"Ovih dana je stanje nešto bolje i imamo ovu sitnu kišicu koja pada i ona spira. Zapravo, ono što je glavni uzrok zagađenja to su suspendovane čestice. Nama je u Srbiji glavni problem i praktično sva prekoračenja beležimo upravo u kontekstu koncentracije suspendovanih čestica. One su zapravo najopasnije jer ulaze u u pluća direktno i ove najsitnije ulaze u krvotok", kaže Euronews Srbija Dejan Lekić, stručnjak za ekologiju.
U Srbiji glavni problem sa zagađenjem vazduha nastaje kao posledica emisija zagađujućih materija iz termoenergetskog sistema, odnosno industrije, podvlači Lekić, dok jedan manji deo dolazi od saobraćaja.
Govoreći o tome kako vremenske prilike utiču na zagađenost, Lekić kaže:
"Ne možemo to smatrati da je to nekakva vrsta opravdanja. To samo znači da nismo imali vetar da nam pomogne da oduva to na neko drugo mesto. Ali i kada bi oduvao vetar na drugo mesto, negde drugde bi bilo zagađeno. Zato je primer gradova koji imaju najveće koncentracije zagađujućih materija u Srbiji zapravo ilustrativan. To su Užice, Valjevo, Novi Pazar, gradovi koji su u kotlini i nemaju strujanje vazduha", istakao je.
Lekić naglašava da rešenje mora da dođe sa izvora. On podvlači da ne možemo da čekamo da nas vetar spase, već moramo da smanjimo emisije.
"Moramo da promenimo navike, a tu promenu mora da nosi država"
Upitan kako možemo da rešimo zagađenje, sagovornik naglašava da moramo da promenimo naše navike.
"Tu promenu mora da nosi država. Država mora da pokaže da brine o tome, da se o ovome javno razgovara, da o ovome diskutuje, da upozorimo građane na sve posledice koje nastaju od zagađenja vazduha u smislu posledica na njihovo zdravlje, njihovih najbližih", podvlači stručnjak za ekologiju.
On dodaje da prema podacima Zajedničkog istraživačkog centra Evropske unije, u 26 gradova Zapadnog Balkana troškovi posledica zagađenja po ljudsko zdravlje u 2021. godini iznose između 7,8 i 9 milijardi evra.
Komentari (0)