U vrtićima sve veći broj dece obolele od varičela: Koji su simptomi i šta treba da znamo o "ovčjim boginjama"
Komentari10/12/2024
-19:00
U vrtićkim kolektivima u Beogradu prijavljuje se sve veći broj dece obolele od varičela, rekla je za Euronews Srbija epidemiološkinja Gradskog zavoda za javno zdravlje Ivana Begović Lazarević naovdeći da su one uobičajena i očekivana pojava za ovaj period godine.
Dr Begović Lazarević kaže da su varičele, poznate i kao ovčije boginje, relativno česta virusna zarazna bolest i da zahvataju uglavnom mlađu populaciju, i to decu od dve do devet godina starosti, koja čine više od 50 odsto slučajeva svih obolelih.
"Ovčje boginje su virusno oboljenje sa kojima se deca obično susreću čim krenu u preškolske ustanove, mada može da se desi da se ne prebole i da onda osoba dođe u neku zrelu dob, studentski uzrast, možda i kasnije, kada uopšte nije poželjno da dobiju ovčje boginje, jer će to tada imati ozbiljniju formu, biće veći rizik od komplikacija, kao i za sve ostale virusne infekcije sa kojima bi trebalo da se susrećemo dok smo mali", rekla je ona.
Kako objašnjava, boginje kod dece počinju bez ikakvog uvodnog stadijuma, kako bi trebalo, uglavnom sa sekrecijom iz nosa, povišenom telesnom temperaturom.
"Nakon toga imamo više etapa. Karakterističan je osip koji u početku izgleda kao makulica crvene boje, a onda se na tom mestu stvaraju mehurići, odnosno kao mali plikovi, koji se u daljem razvoju za nekoliko dana pretvore u kraste. Mislimo se da je dete zarazno dokle god se u svakoj toj promeni na koži ne stvori krasta i ne otpadne krasta", rekla je ona.
Varičele obaraju imunitet
Kaže da virus varičela dosta i obara imunitet, tako da ako je dete planirano za vakcinaciju, pogotovo u živim vakcinama, treba da sačeka jedno mesec do tri meseca, da bi imunitet na pravi način odreagovao.
"Cilj svake vakcine je da se stvore u dovoljnim količinama antitela", dodaje ona.
Kaže da one imaju sezonski karakter, da se javljaju u zimu ili rano proleće, ali i da na to utiče i činjenica da deca tada najviše vremena provode u zatvorenim prostorijama.
"Na teritoriji Beograda je tokom novembra i decembra prijavljeno devet epidemija. I to su sve vrtići dečiji. U otprilike svakoj epidemiji je bolovalo između četiri do šesnaestoro dece. Tako da se deca prokuže u tom ranom uzrastu, ali postoji i rešenje da se ne oboli od varičela. U celoj Srbiji je dostupna vakcina, to je živa vakcina. Može se da se da deci kada napune godinu dana, a mogu da je prime i odrasli samo za njih nije besplatna", rekla je dr Begović Lazarević.
Kako objašnjava, lečenje podrazumeva izolaciju iz kolektiva do potpunog izlečenja i spuštanje temperature uz neophodan unos veće količine tečnosti, dok se za smanjenje svraba koriste preparati u vidu pene i vodi se računa o higijeni kože.
Komentari (0)