Društvo

Reakcije na nacrt zakona o registru agenata stranog uticaja: Ko je protiv njegovog donošenja i zašto?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/12/2024

-

15:01

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Nacrt zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja predložio je Narodnoj skupštini Srbije Pokret socijalista i tada pokrenula lavinu reakcija iz EU i Amerike. Ovaj popis trebalo bi da omogući popis udruženja i neprofitnih organizacija koje su u pretežnom delu finansirane ili na drugi način pomognute iz inostranstva radi političkog delovanja. Time bi, prema ovom zakonu, one bile označene kao agenti stranog uticaja.

Sve neprofitne organizacije i udruženja koje su u poslednjih godinu dana dobile više od polovine sredstava iz druge države, bi prema nacrtu novog zakona, bile agenti stranog uticaja. Kao jedan od razloga za usvajanje ovog zakona navodi se povećanje transparentnosti rada ovih organizacija, čiji je primarni cilj, kako se navodi u obrazloženju, da između ostalog, Srbija uvede sankcije Rusiji. Na pitanje da li bi onda bile preispitivane i one koje se finansiraju iz Rusije, predlagači su rekli:

"Ovo se odnosi na bilo koju stranu, zemlju, koja finansira nevladinu organizaciju, koliko ta nevladina organizacija u pretežnom delu ima finansiranje iz inostranstva. Ovo ne pravi nikakvu razliku o poreklu finansija", rekao je Đorđe Komlenski iz Pokreta socijalista.

KRIK kao neprofitna nevladina organizacija finansirana iz Amerike mogla bi biti na tapetu. Ipak, zakon propisuje izuzetke za one organizacije koje deluju u oblasti nauke, kulture, prava nacionalnih manjina, pa i onih koji se bore protiv korupcije. Zbog čega mu se onda iz KRIKA protive?

"Nema nikakve veze sa regulisanjem rada neprofitnih organizacija i udruženja građana budući da sve organizacije već sada posluju u skladu sa domaćim zakonima i javni organi imaju sve informacije o radu, poslovanju, finansijskim transakcijama i javno su dostupne. To smo imali više puta prilike da vidimo i kada su te informacije curile po medijima u prethodnih nekoliko meseci. KRIK tu takođe uključujem. U više navrata su se te informacije pojavljivale u u javnosti", rekao je za Euronews Srbija Bojan Elerk iz KRIK-a.

Evropski ekonomski i socijalni komitet i Stejt department izrazili su zabrinutost za slobodu medija i stanje demokratije u slučaju usvajanja ovog zakona.

"Niti smo se trudili, niti smatramo da ovaj zakon uopšte treba da bude na bilo koji način usklađivan sa tim kvazi evropskim pravilima", dodao je Komlenski.

Istraživanje koje je nedavno objavio "Mediapart" pokazuje da su novinarske slobode u velikoj meri već ograničene odlukama finansijera, projekta za prijavljivanje organizovanog kriminala i korupcije, kom pripada i KRIK. U tom istraživanju se navodi da finansijer, u ovom slučaju američka vlada koja objavljuje Mediapart, cenzuriše izveštaje ovih medija, postavlja urednike i zabranjuje istraživanja protiv američkih državnih interesa.

"Navode iz te priče ne bih komentarisao, one imaju za cilj zapravo blaćenje mreže na međunarodnom nivou. Dakle, sve je javno dostupno, sve te informacije su na sajtu SSRP-a dostupne", kaže Elek iz KRIK-a.

Zakoni koji regulišu pojam stranih agenata doneti su u Gruziji, Rusiji, Mađarskoj, ali i Americi, po čijem je primeru skrojena i srpska verzija.

Komentari (0)

Srbija