Društvo

Novi izazov na TikToku postaje sve popularniji među mladima u Novom Pazaru - opasna i bezumna borba za lajk

Komentari

Autor: Euronews Srbija

06/12/2024

-

18:01

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Izazov poznat kao gušenje koji se širi društvenom mrežom TikTok postao je popularan među mladima i u Novom Pazaru. A zabrinjavajuće je što ovaj trend uključuje prekid dotoka kiseonika do nesvesti. Ovaj opasni izazov izaziva reakcije škola, lekara i stručnjaka koji upozoravaju na ozbiljne posledice po zdravlje dece. 

Izazov gušenje prvi put je primećen u jednoj srednjoj školi u Novom Pazaru i brzo se proširio na ostale škole. Naime, izazov izgleda tako što se deca snimaju dok prekidaju dotok kiseonika do trenutka nesvesti, a zatim objavljuju snimke na TikToku. 

U školama ističu da je ključ u saradnji sa roditeljima kako bi se deca zaštitila od ovakvih opasnih aktivnosti. Direktor osnovne škole "Bratstvo" Dejan Kujudžić kaže da je uloga roditelja takođe važna.

"Radimo tokom cele godine, aktuelizujemo roditelje, i oni su ključni. Pričamo da je važno da deci provere telefone, i da razgovaraju i oni sa decom, a to činimo i mi", kaže on. 

Lekari upozoravaju da deca koja prisustvuju u ovakvim situacijama često ne znaju kako da reaguju ili da pruže pomoć. Gubitak svesti često dovodi do pada i povrede glave, što značajno povećava rizik od ozbiljnih, pa čak i fatalnih posledica.

Pedijatar Biljana Đerković kaže da svi treba da budu svesni kakve posledice mogu da proisteknu iz ovakvih izazova.

"Ta posledica, znači može da bude gubitak svesti, ali treba da razmislite. To dete koje gubi svest, pada i udara se, može da povredi bilo koji, znači ekstremitet, isto tako može da udari glavom, pa može kao posledica udara da dobije epileptički napad. Može da dođe do povrede glave. Znači, imamo sniženu količinu kiseonika, a nagomilava nam se ugljen-dioksid u organizmu", kaže ona. 

Stručnjacii upozoravaju da izazovi poput ovog, iako na izgled bezazleni, često nose ozbiljne posledice. Oni apeluju na roditelje, nastavnike i širu zajednicu da zajedno rade na edukaciji i podizanju svesti kod dece kako bi se ovakvi trendovi zaustavili. 

Krstić: Granice i razgovor su ključni

Psihoterapeutkinja Bojana Kristć kaže za Euronews Srbija da je važno da u školama postoje granice ponašanja, ali navodi da je i tu potrebna mera jer nekada efekat može da bude kontradiktoran.

"Tamo gde su granice jake onda nije isti rezutat. Isto tako kao što je izazov da vikneš u biblioteci. Za njih je izazov da naprave nešto drugačije. Ne bih stavila stigmu na školu, ali to jeste lep prostor za školu da priča o tim stvarima tokom cele godine", kaže.

Sporan snimak je nestao sa TikToka, jer su se deca bojala reakcije roditelja. Krstić kaže da kada su nastajali ti snimci, bilo je jasno da deca nisu ni bila svesna posledica.

"To samo govori kako deca nisu razmišljala da roditelji to mogu da vide. Sa druge strane treba da budemo svesni da neki roditelji ne prate trendove, i ne žele da se time bave. Deca reaguju na kaznu, ali nije to jedina stvar na šta oni reaguju. Treba da im bude jasno kakva očekivanja mi imamo od dece, kao i da ona budu svesni da su oni odgovorni i da određeni postupci podrazumevaju i određenu odgovornost", kaže.

Krstić kaže da stariji treba da se trude da nauče jezik kojim govore deca. To je važno šta se sve dešava na mrežama, a ne da postoji otpor.

"Kao kada se Elvis Prisli pojavio pa su govorili da je to đavolja muzika. Mi kao odrasli mora da napravimo napor, da naučimo novi jezik, da razmenjujemo rilsove sa njima, da vidimo šta im je zanimljivo, koji izazovi su im zanimljivo", objašnjava.

Profimedia

 

Odgovornost je na svima, smatra Krstić, od roditelja preko škole do dece.

"Često se osećamo da smo bespomoćni, a nije uvek tako. Naši postupci jako utiču na sve što se dešava na nas. Tu i mreže imaju svoj deo i treba da budemo svesni toga.Naša roditeljska moć je našoj kući a to je koliko vremena provodimo sa decom i na koji način. To super zvuči. Postoje obaveze, stresovi i haos. Kada dođemo kući želimo samo da se odmorimo. Ono što se desi nama je da nam je kada dođemo kući hoćemo da istresemo stres i uzmemo telefon. Onda prođe tri, četiri sata za čas. To dece vide od nas", objašnjava.

Naglašava da su razgovor i zajendično vreme moć koji roditelji imaju. Krstić kaže da mreže ne mogu da se ignorišu, i da to treba svi da prihvate.

"Ti lajkovi su razumljivi, svi žele da budu popularni. Pored izazova koji su opasni, deca rade i mnoge druge stvari koji ih ističu. Postoji i izazov koji je meni skrenuo pažnju je onaj koji kaže "Pričam,ali ne osuđujem". Tu se iznose neke stvari ali bez osuđivanja. To nam je važno. To roditelji mora da shvate", rekla je.

Zbog čega se odazivaju izazovima na Tik Toku?

Edukatorka za bezbednost dece na internetuKatarina Jonev Ćiraković rekla je ranije za Euronews Srbija da je TikTok trenutno jedna od najpopularnijih aplikacija na svetu i dodaje da su njeni korisnici uglavnom deca i mladi. Objašnjava da iako je za decu mlađu od 13 godina zabranjeno da imaju nalog, i kod ove, kao i kod drugih mreža se to pravilo krši, jer deca lažu za godine.

"Mi često imamo decu, u nižim razredima, koja imaju svoje samostalne profile. Problem je u tome što oni najpre slažu za godine da bi napravili nalog. Drugo, ne znaju na pravi način da ga koriste pa su im profili otvoreni. Jako često ne vode računa kada su u pitanju sadržaji koji promovišu pa često sebe dovode i svoju reputaciju kao upitnu. Često mogu da budu izloženi ruglu pa se na taj način pokreće i digitalno nasilje i najveća boljka su ti izazovi koji su vremenom postali sve morbidniji, agresivniji i neprihvatljivi", rekla je ranije Jonev Ćiraković.

Na pitanje šta decu motiviše da se upuste u takve igre Jonev Ćiraković navodi da ona pre svega nemaju razvijeno kritičko razmišljanje, već samo želju da budu primećeni i prihvaćeni.

profimedia

 

"Deca vole ove izazove, jer u svim tim vratolomijama koje čine ona vide i kod svojih uzora, ali ujedno žele i da probiju svoje granice i da vide dokle mogu da idu. Ona zapravo nisu svesna u koju opasnost se na taj način upuštaju. Takođe, misle da će biti popularniji u društvu ukoliko budu zapaženi da su napravili neki ekstremni izazov. Međutim, zapravo nisu svesni da kada se odazovu nekom neprimerenom izazovu mogu da ugroze svoje zdravlje ili zdravlje nekog ko je sa njima", kaže Jonev Ćiraković  i ukazuje na to da situacija nije samo kod nas alarmantna već i da u svetu postoji izvestan broj zabeleženih smrtnih slučajeva upravo zbog izazova na Tik Toku. 
Jonev Ćiraković veruje da je u dečijem fokusu upravo želja za pažnjom i popularnošću veća od svesti kakve posledice neko njihovo ponašanje može da izazove.

Komentari (0)

Srbija