Društvo

"Sećam se da se da je voda bila čista, bilo je riba. Sada to nije tako": Zagađenje reke Gračanke veliki ekološki problem

Komentari

Autor: Tanjug

05/12/2024

-

20:44

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Reka Gračanka, u opštini Gračanica, već nekoliko godina predstavlja ozbiljan ekološki problem. Industrijski otpad i otpadne vode dodatno otežavaju situaciju. Takođe, ova reka dalje preko Ibra, Morave i Dunava zagađuje čak i Crno more. Više od 25.000 stanovnika opštine Gračanica godinama upozoravaju na opasnost od ekološke katastrofe. 

Slađan Nedeljković iz sela Laplje kaže da je reka, koliko se on seća svog detinstva, bila čista. 

"Ja kao mali znam da je bila čista voda. Bilo je i riba. Sada to više nije tako", kaže.

Meštani ovog sela kažu da je problem veliki, i da je reka dosta zagađena. Radivoje Perić, takođe građanin ovog mesta, kaže da je potrebno da nadležni što pre nešto preduzmu.

"Veliki je smrat i velika nezainteresovanost šire zajednice da reši ovaj problem. Meštani našeg sela, ali i Preoca ukazuju na to godinama", kaže on.

Najveći zagađivač Gračanke je jalovište rudnika Trepča. Profesor medicnskog fakulteta dr Aleksandar Ćorac kaže da su brojni faktori uticali na zagađenje ove reke.

To je deponija koja je samo delimično rekultivisana. Konstantno sa nje imamo uticaj kiše, spiranja otpadnog materijala u kanale oko nje, a odatle u reku Gračanku. Ma šta vam pričali, od toga je ona specifična boja reke Gračanke, koja sve ide dalje do Lapriksela pa do ušća u Sitnicu. Odatle je i prašina, u Gračanici svi to odlično znaju, koji nastane kad dune vetar. 

Euronews Serbia

Kaže da se pored olovno-cinkalne jalovine zbog prerade rude olova i cinka nalaze i brojne  hemikalije koje su u tom procesu korišćene. 

"Pa tako imate i arsen, i kadmijum, i sulfate, i cijanide. Pazite, cijanidi koji se smatraju ekstremno jakim otrovima, nalaze se i ne samo u Gračaničkoj deponiji, svuda gde su te flotacije bile", kaže. 

Takođe, od pre nekoliko godina u Gračanicu se izlivaju i kanalizacija i otpadne vode iz susednog sela Ajvalija u opštini Priština. 

Otpadne vode dolaze iz fabrike za koju se ne zna šta tačno proizvodi, ali je sigurno proizvodnja hemikalija, kažu opštini Gračanica, a zbog nesaradnje opštine Priština godinama se hemijski otpad izliva u reku.

Reporterka Euronews Srbija iz Gračanice javlja da je evidentno da je boja vode vidljiva, kao i da je korito reke čišćeno nekoliko puta. Međutim, navodi, glavni problemi nisu rešavani. Korito je čišćeno, ali je zagađenost ostala - zagađeni su i zemljište i vazduh. 

Na rešavanju glavnih problema, a to je sanacija Jalovišta, Rudnika, Kišnica, u kojoj ima oko 20 miliona tona industrijskog otpada, nikada nije urađena, već samo delimično. 

Ono što bi moglo da se reši, dodaje, jesu kanalizacione vode, ali je još prošle godine iz opštine Gračanica saopšteno da je potpisan ugovor između opštine Gračanica, Priština, Kosovo, Polje i Obilić sa nemačkom organizacijom GIZ da će se uraditi ti potrebni kolektori za prečišćavanje kanalizacionih voda. Međutim, od tada je prošlo već godinu i po dana, a sprovođenje tog projekta se nije krenulo. 

Komentari (0)

Srbija