Kako program "Finansijska pismenost" već tri godine osnažuje mlade širom Srbije
Komentari27/11/2024
-10:02
U trećoj godini realizacije programa uključuje se 48 srednjih škola širom Srbije i novih 1.500 učenika koji će kroz interaktivne radionice steći praktična znanja o upravljanju budžetom, prepoznavanju rizika, investiranju i korišćenju digitalnih alata. Kroz ceo proces vodiće ih 57 mentora iz kompanija-partnera programa koji su posebno obučeni da učenicimai približe svet finansija. Program "Finansijska pismenost", sprovodi Grupa za obrazovanje (Dostignuća mladih u Srbiji, Nordeus fondacija, Inicijativa Digitalna Srbija i Centar za promociju nauke), a finansijsku i mentorsku podršku su pružile vodeće kompanije iz oblasti bankarstva, osiguranja i telekomunikacija, i to su A1 Srbija, Banca Intesa, Erste Banka, Generali osiguranje, OTP Banka, Telekom Srbija, UniCredit Banka i Wiener Städtische osiguranje.
Razvoj finansijske pismenosti širom Srbije
Program je tokom godina pokazao značajan napredak, šireći svoj obim i uticaj. U školskoj 2022/23. godini učestvovalo je 15 škola iz 13 gradova, obuhvatajući 500 učenika, uz podršku 17 mentora i 6 kompanija partnera. Već naredne godine, 2023/24, program je uključio 51 školu iz 20 gradova, sa više od 1.500 učenika, 55 mentora i 10 partnera. Do sada je više 2000 učenika prošlo kroz ovaj program i osnaženo za bolje odluke u budućnosti.
Radionice su realizovane u srednjim školama različitih profila – gimnazije, tehničke, ekonomske, poljoprivredne, medicinske i umetničke škole. Učenici iz različitih gradova i mesta iz cele zemlje imali su priliku da kroz ovaj program unaprede svoje znanje i veštine, jer je poseban naglasak stavljen na to da program bude dostupan mladima kako u urbanim sredinama, tako i u manjim mestima.
Finansijska pismenost kao ključ promene
Teme obuhvaćene programom prilagođene su potrebama mladih i fokusiraju se na ključne finansijske aspekte: pravljenje budžeta, planiranje budućnosti, razumevanje osnovnih finansijskih pojmova poput kredita, kamate, investicija i osiguranja, kao i donošenje informisanih odluka u različitim životnim situacijama. Uz to, učenici su se upoznali sa digitalnim finansijskim alatima i načinima da zaštite svoje finansije u sve prisutnijem digitalnom okruženju.
Program je osmišljen tako da kroz simulacije stvarnih situacija i interaktivne zadatke približi finansijske teme mladima na zanimljiv i praktičan način.
"Mladi često smatraju da je novac nešto što dolazi iz džeparca ili kao poklon, ali kroz ovaj program shvatili su da štednja nije odricanje, već ulaganje u budućnost", rekla je Marina Pribiš, nastavnica preduzetništva u Tehničkoj školi "Mileva Marić Ajnštajn" u Novom Sadu. Dok je Marija Urošević, nastavnica iz Kruševca naglasila da "finansijska pismenost nije luksuz, već ključna veština za život".
Deca su kroz radionice shvatila koliko finansijske odluke, čak i one naizgled male, mogu imati dugoročan uticaj na njihov život i zajednicu.
Sara, učenica iz Kruševca, izdvojila je lekciju o kreditima kao posebno korisnu: "Shvatila sam koliko je važno razumeti kako kredit funkcioniše, jer to nije nešto što koriste samo naši roditelji – i mi ćemo jednog dana suočiti sa tim izazovima“.
Nastavnici su primetili i promenu stavova svojih učenika, naglašavajući kako su nakon radionica počeli u svojim biznis planovima da podrazumevaju osiguranje, planiraju nepredviđene troškove i analitički sagledavaju opcije ulaganja.
“Uvođenje finansijske pismenosti u obrazovne programe od ranog uzrasta nije samo pitanje poslovne efikasnosti, već i društvene odgovornosti. Obučavanjem mladih kako da upravljaju novcem, stvaramo generacije koje su spremne da preuzmu odgovornost za svoju budućnost, prepoznaju prilike i pravilno reaguju na ekonomske promene”, izjavio je Darko Radičanin, izvršni direktor Dostignuća mladih u Srbiji, organizacije koja već 19 godina sprovodi programe preduzetničkog obrazovanja u srednjim školama širom Srbije.
Projekat ne završava svoju misiju ovde. U narednim godinama, planirano je dalje unapređivanje i širenje programa kako bi još više škola i učenika dobilo priliku da bude deo ove priče. Fokus će biti na dodatnim temama koje prate savremene finansijske izazove, uz još veću povezanost obrazovnog sistema i privrede.
“Ovakav program je prilika da se širi svest o finansijskom zdravlju, povezuju ljudi i podstiču društvene teme na različitim nivoima. Lično verujem da sve učinjeno u ovom programu ima višeaspektnu vrednost, a vreme će biti svedok tome”, utisak je jednog od mentora programa.
Kroz osnaživanje mladih znanjem i veštinama, ovaj program ne samo da pomaže pojedincima da bolje razumeju i upravljaju svojim finansijama, već doprinosi stvaranju odgovornijeg i stabilnijeg društva. Rezultati ostvareni do sada pokazuju koliko je ulaganje u finansijsko obrazovanje mladih važno i neophodno, dok planovi za budućnost donose obećanje daljeg razvoja i širenja programa. "Finansijska pismenost" nije samo projekat – to je investicija u generacije koje će oblikovati našu zajedničku budućnost.
Komentari (0)